Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie rusza przegląd filmów chińskiego reżysera "szóstej generacji"

redakcja
redakcja
Od 1 do 4 kwietnia w kinie Ars będzie można oglądać filmy Jia ...
Od 1 do 4 kwietnia w kinie Ars będzie można oglądać filmy Jia ... sxc.hu/susiwunder
Od 1 do 4 kwietnia w kinie Ars będzie można oglądać filmy Jia Zhangke, poświęcone dylematom i obecnej sytuacji chińskiego społeczeństwa.

Więcej kultury w Krakowie

Wydarzenie przygotował Instytut Konfucjusza w Krakowie oraz Krakowskie Centrum Filmowe ARS. - Pokazy dają możliwość bliższego poznania współczesnego chińskiego społeczeństwa borykającego się z codziennymi problemami i potrzebą bliskości w zurbanizowanym świecie - zachęcają organizatorzy.

Wśród prezentowanych od jutra do poniedziałku filmów, znajdą się Kieszonkowiec, Nieznane rozkosze, Peron oraz Świat.

Dodatkowo, 1 kwietnia w godzinach od 18-20, w Instytucie Konfucjusza odbędą się wykłady, poświęcone twórczości grupy młodych filmowców z Chin, określanej mianem "szóstej generacji". Prelekcje poprowadzą zafascynowane twórczością Jia Zhangke: sinolożka Marta Mazurek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz filmoznawczyni Agnieszka Mikrut z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Plan projekcji filmów:

  • Piątek 01.04 godz. 21.00 Kieszonkowiec (Xiao Wu)
  • Sobota 02.04 godz. 21.00 Nieznane rozkosze (Ren Xiao yao)
  • Niedziela 03.04 godz. 21.00 Peron (Zhantai)
  • Poniedziałek 04.04 godz. 21.00 Świat (Shijie)

Powtórki filmów każdego następnego dnia o godz. 12.00

Szczegółowe opis filmów:

Kieszonkowiec (Xiao Wu), 108 min Tytułowy "Kieszonkowiec" wiedzie nieciekawe życie w Fenyangu, rodzinnym mieście reżysera. Kiedy nie zostaje zaproszony na wesele kolegi, również byłego złodzieja, zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę został zupełnie sam. Czy uda mu się odnaleźć miłość? Film nakręcony jest pół-amatorską techniką, pełną długich ujęć, jakby kamerą "z ręki", co nadaje mu dokumentalny charakter. W tle rysuje się obraz chińskiego miasta i społeczeństwa u progu XXI wieku.

Nieznane rozkosze (Ren Xiao yao) 2002, 113 min
Ostatnia część trylogii o transformacji Chin to historia trójki młodych ludzi, samotnych, znudzonych życiem w wielkim mieście, bez marzeń o przyszłości. 19-letni Bin Bin, członek duchowej sekty Falun Gong, jest bezrobotny i wciąż mieszka z matką. Xiao Ji całymi dniami jeździ motorem po mieście, w końcu popada w konflikt z lokalnym gangiem. Qiao Qiao, młoda tancerka i piosenkarka, wyznaje jedynie hedonizm i przez to nie może stworzyć szczęśliwego związku. Czy uda im się wyjść z tego marazmu?

Peron (Zhantai) 2000, 154 min
"Peron" uważany jest przez krytyków za najlepszy film reżyserów generacji Jia Zhangke. Opowiada historię obwoźnej grupy muzycznej i ich losy na przestrzeni lat. Wszyscy marzą o sukcesie i miłości, a motywem przewodnim jest właśnie muzyka pop, którą grają. Poza historiami bohaterów widzimy również zmieniające się przez ostatnie dziesięciolecia Chiny: politykę jednego dziecka, urbanizację, reformy gospodarcze i portret współczesnej młodzieży.

Świat (Shijie) 2004, 140 min
"Świat" w filmie Jia Zhangke to w rzeczywistości kiczowaty pekiński park rozrywki, gdzie można zobaczyć m.in. pomniejszona Krzywą Wieżę w Pizie, Wieżę Eiffla czy egipskie piramidy. Miasteczko oglądamy oczami występujących w nim artystów, którzy w przepychu kolorowych kostiumów i dekoracji zgubili gdzieś swoją niewinność i marzenia. Dla widza są uosobieniem piękna i blasku, ale faktycznie są samotni i zagubieni, niezdolni do prawdziwej miłości. Film jest metaforą pustki, jaką niosą ze sobą globalizacja i komercja.

Zobacz też:

Wawel tanieje. Wejście już za złotówkę
MM Moto: Zima już za nami. O czym powinni pamiętać kierowcy?

**


Szukasz pracy? Znajdziesz ją w Krakowie

**


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto