MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulewa w Krakowie dała się we znaki. Korki i trudne warunki na drogach. Zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Ulewy, które nawiedziły Małopolskę nie ominęły niestety Krakowa. Po intensywnych opadach zalana została m.in. jezdnia pod wiaduktem kolejowym na ul. Prądnickiej oraz osiedle Kabel. Straż Pożarna od północy wyjeżdzała w Krakowie już ponad 190 razy. Całe miasto stoi w korkach i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić.

Ulewy w Krakowie. Trudny wtorek na drogach

Na godzinę 17.30 strażacy wyjeżdżali do zalanych terenów w Krakowie ponad 190 razy. -Standardowo przy takiej pogodzie, większość naszych działań dotyczyła pompowania wody z piwnic, udrażniania przepustów, gdzieniegdzie usuwania konarów drzew. Z takich bardziej charakterystycznych akcji prowadziliśmy działania w rejonie Bieżanowa i Prokocimia, zabezpieczaliśmy domy workami z piaskiem przy ul. Udzieli, wypompowywaliśmy wodę i czyściliśmy kratę z tego co na nią napłynęło. Niedaleko, podwyższaliśmy wał rzeki Serafy przy użyciu specjalnych rękawów. Ofiar na ten moment żadnych nie ma. W dalszym ciągu prowadzimy gdzieniegdzie akcje, ale już nie na taką skalę - mówi mł. kpt. Cygan ze stanowiska kierowania straży pożarnej.

W Krakowie przez cały dzień mamy wielkie korki. Po godzinie 16, korkuje się węzeł na Balicach i autostrada a4 w kierunku stopnia wodnego Kościuszko. Korek ciągnie się też ulicą Dietla i Monte Cassino. Wolny przejazd funduje także ulica Marii Konopnickiej. Stoi też ulica Lubicz, Aleja Pokoju oraz ulica Nowohucka począwszy od skrzyżowania z Kuklińskiego, aż po ulicę Centralną. Korki złapią Was też na Opolskiej i alejach Trzech Wieszczów.

15.00: Jak informuje Spółka Trasa Łagiewnicka, intensywne opady deszczu powodujące liczne podtopienia na terenie Krakowa, nie zagroziły Trasie Łagiewnickiej. System odprowadzenia wód oparty o dwie przepompownie zapewnił sprawne odprowadzenie wód z tuneli drogowych i tunelu tramwajowego.

-Opady te spowodowały jednak znaczne podniesienie poziomu rzeki Wilgi. Wymuszając tym samym konieczność czasowego zamknięcia przejścia pod ul. Zakopiańską. Przejście to jest częścią systemu przeciwpowodziowego, zaprojektowanego tak, aby w przypadku podniesienia się poziomu wody, przejście mogło funkcjonować jako dodatkowe koryto rzeki. Dzięki temu mechanizmowi zapobiega się piętrzeniu wody przed ulicą Zakopiańską i ograniczenie ryzyko powstania podtopień. Po ustąpieniu wód i przeprowadzeniu niezbędnych prac czyszczących, przejście zostanie ponownie udostępnione do użytku publicznego. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco - mówi Krzysztof Migdał

14.50. Wojewoda Małopolski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas posiedzenia WZZK przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie przedstawili aktualną informację o ostrzeżeniach oraz sytuacji na zbiornikach wodnych. Do godz. 22.00 w Małopolsce obowiązuje ostrzeżenie III - najwyższego - stopnia przed silnym deszczem z burzami. Częściowo ostrzeżenie hydrologiczne zostało podniesione do III stopnia. Możliwe są wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych.

Państwowa Straż Pożarna podjęła od północy interwencje do blisko 500 zdarzeń atmosferycznych – najwięcej KM Kraków (ponad 150), Sucha Beskidzka (ponad 70), Myślenice (ponad 60), Wieliczka i Oświęcim (po ponad 30).

Rodzaj prowadzonych działań: udrażnianie przepustów, usuwanie połamanych drzew/gałęzi, pompowanie wody z zalanych posesji/budynków. Trwa tzw. workowanie przy rzece Drwince - ul. Udzieli w Krakowie. Straż nie podejmowała działań ewakuacyjnych. Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie – informuje, że wszystkie zbiorniki mają zdolność retencyjną.

Tauron odnotował 153 odbiorców bez zasilania energią elektryczną. Międzynarodowy Port Lotniczy BALICE podaje, że nie wystąpiły utrudnienia. Zarząd Dróg Wojewódzkich i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w Małopolsce są przejezdne.

14.43 - MPK informuje - al. Solidarności kierunek Kombinat brak przejazdu - samochód na torowisku, linie 4,21,22,75 kierowane przez ul. Ptaszyckiego. Zastępcza komunikacja autobusowa Plac Centralny - Kombinat.

14.30 - Jak informuje strona Razem w Ruchu (ZTP): "Po intensywnych opadach deszczu podniósł się poziom wody w Wildze. Jako zabezpieczenie powodziowe służy przejście podziemne Łagiewnicka-Zakopiańska".

14.00 - Pod wodą znalazło się m.in. osiedle Kabel. Tu woda sięgała do połowy samochodów. Dopiero co kilka dni temu KEGW podała, że ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę zbiornika retencyjnego...

13.00 - autobusy normalnie kursują w Wieliczce

12.50 - Jak informuje nas Magdalena Wasiak z KEGW najgorsza sytuacja panuje w Podgórzu. Tam miało miejsce najwięcej zalań posesji. Cały czas obowiązują też stany alarmowe na Serafie i Drwini, choć poziom wody nieznacznie opadł. -

Drwinia Długa przy ul. Udzieli ma 187 cm, podczas gdy było to 237 cm, więc na szczęście spada. Na Serafie przy ulicy Popiełuszki na godzinę 11.30 było 155 cm, potem podskoczyło na 179 i teraz jest 178 cm więc też powolutku woda się wchłania. Na Prądniku i innych rzekach stan alarmowy nie jest osiągnięty. Straż Pożarna już podłącza tam w Podgórzu magistralę, która ma pomóc opanować sytuację - mówi nam Magdalena Wasiak

12:00 - Łowcy burz: "Niebawem poważna sytuacja może dotyczyć właśnie zlewni Prądnika - szczególna uwaga dla mieszkańców tego rejonu, w tym części Krakowa!"

11.50 - MPK: W Wieliczce autobusy nie przejeżdżają przez zalaną drogę pod wiaduktem. Jak informuje rzecznik MPK linie 204, 244 i 304 kierowane są na objazdy.

11.30 - MPK - Ruch pod wiaduktem na ul. Prądnickiej został przywrócony.

11.30 - W związku z obfitymi opadami deszczu jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna odnotowała około 30 interwencji na terenie całego miasta. Głównie dotyczą wypompowywania wody z zalanych jezdni.

Dodatkowo jak informują urzędnicy, wzrasta poziom wód na rzekach, na Serafie przy ul. Popiełuszki i na Drwini Długiej przy ul. Udzieli przekroczone zostały stany alarmowe. Inspektorzy Klimat-Energia-Gospodarka Wodna są w pełnej gotowości i stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego. "Z miejskiego magazynu przeciwpowodziowego wydana została strażakom PSP pompa o wysokiej wydajności. Dzięki niej w ciągu kilku godzin uda się zbudować magistralę, która odprowadzi nagromadzoną deszczówkę sprzed przepustu kolejowego przy ul. Udzieli" - informują

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami i silnym deszczem i drugiego stopnia o wezbraniach wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Alerty obowiązują w 17 powiatach w Małopolsce. Prognozowane są burze i gwałtowne wzrosty stanów wody.

Bardzo duże ilości wody spływającej chodnikami i ulicami po gwałtownych opadach deszczu niosą ze sobą piasek, liście lub śmieci. Dlatego pod numerem 12 616 75 55 pracownicy KEGW czekają na telefoniczne interwencje mieszkańców zgłaszających niedrożne wpusty uliczne w swojej okolicy.

11:08 - MPK informuje, że ruch na ul. Zakopiańskiej po wypadku osobówki i tramwaju został już przywrócony.

Małopolska Policja podaje ponadto, że w związku z podtopieniami spowodowanymi ulewnymi deszczami na kilku ulicach występują utrudnienia drogowe. "Problemy z przejazdem są na ul. Prądnickiej pod wiaduktem oraz na skrzyżowaniach: ul. Półłanki z ul. Chriso Botewa, ul. Podmokłej z ul. Marcika, al. Pokoju z ul. Dąbską, ul. Turowicza z ul. Tischnera, a także na ul. Kosocickiej i ul. Śliwiaka. Utrudnienia występują też na Zakopiance na wysokości Centrum Handlowego gdzie doszło do zderzenia samochodu osobowego z tramwajem. Dwie osoby jadące samochodem zostały poszkodowane i zabrane do szpitala w stanie nie zagrażającym życiu. Ruch w kierunku Zakopanego odbywa się jednym pasem. Z uwagi na trudne warunki pogodowe zachowajmy szczególną ostrożność".

11.00 - Jak słyszymy w Stanowisku Kierowania Komendanta PSP w Krakowie, strażacy od północy wyjeżdżali do ponad 108 akcji. W ciągu ostatniej godziny było to 40 akcji. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do zalań ulic, posesji, kilku powalonych drzew i zatkanych przepustów.

- Aktualnie trwają działania w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Zabezpieczamy brzegi Drwinki i Serafy przy pomocy podwyższeń i worków z piaskiem. Przewróciło się drzewo i powoduje tamowanie wody z rzeki na ulicy Bieżanowskiej, 20 cm wody w garażu podziemnym na ulicy Czechów i zalana posesja w Mogilanach. Między Aleją Pokoju, a ulicą Ofiar Dąbia zalany wiadukt kolejowy, mamy też zalanie piwnicy na ul. Działkowej - mówi nam mł. kpt. Cygan.

10.24. Do tego wypadek na Zakopiance na wysokości Cinema City, gdzie samochód zderzył się z tramwajem linii 8. Służby na miejscu, ale występują utrudnienia w ruchu.

9.45. Zalany został m.in. wiadukt na Prądnickiej. Jak informuje MPK w Krakowie: "Z powodu intensywnych opadów deszczu brak przejazdu dla autobusów pod wiaduktem na ul. Prądnickiej w Krakowie - autobusy kierowane przez ul. Wybickiego i Wrocławską oraz beak przejazdu pod wiaduktem w Wieliczce - autobusy kierowane trasą objazdową".

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulewa w Krakowie dała się we znaki. Korki i trudne warunki na drogach. Zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto