Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Pomorska wraca do życia: zobacz zdjęcia nowej wystawy

Redakcja
"Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956" to nowa stała wystawa w dawnej siedzibie gestapo, przy ul. Pomorskiej. Tym wydarzeniem Muzeum Historyczne przywraca do życia zapomniane przez krakowian miejsce.

Zobacz też: Dzień Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie


Wystawa, opowiadając o złożonej historii naszego miasta, przygotuje zwiedzającego do wizyty w celach, gdzie torturowano i mordowano Polaków walczących o wolną i niepodległą Polskę.

Dokumenty, pamiątki rodzinne i fotografie przedstawiające losy krakowian w okresie 1939–1945 i 1945–1956 i elementy scenograficzne: zaaranżowany pokój przesłuchań i prezentacje audiowizualne czy nagrania świadków historii - to wszystko można od 2 czerwca oglądać w odziale Muzeum Historycznego przy ul. Pomorskiej.

Ekspozycja została podzielona na trzy części. W pierwszej zaprezentowano działalność Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polski oraz dzieje Domu Śląskiego. Druga część przedstawia losy wybranych osób - ofiar niemieckiego terroru podczas okupacji w latach 1939–1945, zarówno krakowian, jak i postaci związanych z Krakowem. Trzecią część wystawy poświęcono okresowi 1945–1956 i przedstawiono w niej różnorodne postawy ludzi wobec, narzuconej siłą społeczeństwu polskiemu, władzy ludowej.

- "Krakowianie wobec terroru…" to opowieść o podobieństwach między dwoma systemami totalitarnymi: nazistowskim i komunistycznym. Ten nieludzki świat przybliżą zwiedzającym sylwetki funkcjonariuszy gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. Ta wystawa to również opowieść o zwykłych ludziach, mieszkańcach Krakowa, którzy żyli tu w tym jakże burzliwym i tragicznym okresie dziejów Polski - zachęcają organizatorzy.

Jeden z ważniejszych elementów ekspozycji stanowi nowatorski projekt MHK - "wirtualne archiwum". Zbierane długimi latami przez pracowników muzeum informacje o ofiarach hitlerowskiego i stalinowskiego terroru zostały udostępnione w formie elektronicznej bazy danych. Dzięki zgromadzonym dokumentom i fotografiom, zwiedzający będzie mógł bliżej zapoznać się z życiorysem wybranej osoby.

Gestapo na Pomorskiej

W Krakowie przy ulicy Pomorskiej 2 podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba gestapo. Świadectwem przeszłości tego miejsca są zachowane do dziś cele dawnego aresztu gestapo - miejsce pamięci narodowej i najważniejszy punkt przygotowywanej ekspozycji.

- Tu bito, maltretowano, mordowano ludzi - wspominał podczas Dnia Pamięci gestapo, w we wrześniu 2010 r. Wiktor Krzyżanowski, kombatant.

Miejsce to obok Fabryki Emalii Oskara Schindlera i Apteki pod Orłem kolejny punkt na Trasie Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Te trzy miejsca na mapie Krakowa to dopełniające się opowieści o wojnie i czasie, który po niej nastał.


Wystawa "Krakowianie wobec terroru" i cele dawnego aresztu gestapo w dniach 3–5 czerwca czynne będą do godz. 20:00, a przez cały sezon, aż do października można ją oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00 - 17.30. Przez pierwsze dni, do 4 czerwca można ją oglądać za darmo, a potem za wejście trzeba będzie zapłacić 0d 4 do 6 zł.


Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto