Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UJ utworzy nowy ogród botaniczny

Paulina Polak
Ogród Botaniczny w Krakowie przy ul. Kopernika
Ogród Botaniczny w Krakowie przy ul. Kopernika fot. Wojciech Matusik
Kraków będzie miał dwa ogrody botaniczne. Drugi ma służyć studentom i naukowcom. Ogród zostanie utworzony w Pychowicach w ramach budowy III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie ma jeszcze gotowego projektu, ale jest to na tyle atrakcyjny pomysł, że powstały już pierwsze koncepcje zagospodarowania terenu.

Dr hab. Józef Mitka, kierownik ogrodu botanicznego przy ul. Kopernika, proponuje, by w Pychowicach utworzyć m.in. park dendrologiczny rodzimych gatunków drzew, tematyczne kolekcje roślin, lapidarium kamieni naturalnych oraz interdyscyplinarne terenowe ścieżki edukacyjne.

Widzi też możliwość uruchomienia stacji monitoringu przyrodniczego, np. pomiarów klimatycznych, zanieczyszczenia powietrza czy też badań eksperymentalnych nad biologią populacji rzadkich i zagrożonych gatunków. - Proponuję także, by nazwać go inaczej, mianowicie parkiem Uniwersyteckim. Tak żeby odróżnić jego funkcję od zabytkowego ogrodu przy ul. Kopernika - mówi dr Mitka.

Projekt koncepcyjny "nowego ogrodu" opracował architekt krajobrazu Łukasz Dąbrowski w ramach pracy dyplomowej. Znalazły się w nim nie tylko ogród botaniczny i arboretum (ogród dendrologiczny), ale też kolejka jednotorowa łącząca oba miejsca.

- To była koncepcja niezbędna przy opracowywaniu planu zagospodarowania przestrzennego. Jak na razie nie otrzymałem propozycji realizacji tego projektu - zaznacza Łukasz Dąbrowski.

Czy nowy ogród zastąpi stary, który zachwyca krakowian od ponad 200 lat? - Nie ma takich planów - zapewnia Katarzyna Pilitowska, rzecznik prasowy UJ. - Nowy ogród został zaplanowany ze względu na znajdujące się na kampusie wydziały związane z takimi dziedzinami nauki, jak biologia, botanika, geografia, nauka o środowisku, chemia, biochemia, biofizyka, mikrobiologia itp. Będzie naturalnym laboratorium do badań naukowych - wyjaśnia Pilitowska.

Teren planowanego ogrodu w znacznej części (ok. 75 proc.) znajduje się w obrębie dębnicko-tynieckiego obszaru Natura 2000, którego głównym gatunkiem chronionym są motyle modraszki.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto