Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatrzańskie pocztówki w Krakowie

ms
24 sierpnia o godzinie 18 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (pl. Wolnica1) rozpocznie się spotkanie z okazji premiery książki „O tatrzańskich pocztówkach”. Strojne suknie, obcisłe garnitury i kapelusze - to obraz tatrzańskiego szlaku sprzed stu lat i jedna ze scen oddanych na kartach albumu.

O powstaniu „O tatrzańskich pocztówkach” opowiedzą redaktor książki Zbigniew Ładygin oraz krajoznawca i historyk turystyki Wiesław Wójcik. W albumie czytelnicy znajdą ponad 900 reprodukcji pocztówek. Niektóre po raz pierwszy są dostępne dla oczu szerokiego grona odbiorców. Tatrzańskie „karty korespondencyjne” pokazują specyfikę społeczeństwa i epoki, mieszkańców tamtejszych okolic, turystów odwiedzających Tatry, jak również unikalną, górską przyrodę. Są świadectwem zarówno wydarzeń historycznych, jak i dokumentacją codzienności. Pokazują polskie góry na przestrzeni kilkudziesięciu lat przełomu XIX i XX wieku, po okres międzywojenny.

Nazywana kartą ozdobną lub po prostu widokiem czy korespondentką, widokówka zaczęła funkcjonować jako dobrze znana nam pocztówka w 1900 roku. Nazwa została wybrana w specjalnie zorganizowanym konkursie, a zaproponował ją sam Henryk Sienkiewicz. Pierwsza znana karta tatrzańska trafiła do obiegu w 1895 roku, żeby w czasie największej na nie mody turyści z Tatr mogli wysyłać je nawet kilka razy dziennie.

Wstęp na spotkanie wolny.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto