Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak może wyglądać Nowa Cracovia: połączenie historii z nowoczesnością [wizualizacje + wideo]

Redakcja
W nowej koncepcji Cracovia miałaby stać się wielofunkcyjnym budynkiem z dwoma tarasami widokowymi i kolumnową pergolą.

Pojawiła się nowa koncepcja zagospodarowania byłego hotelu Cracovia. Tym razem biuro architektoniczne DDJM proponuje bardzo klasyczny i wyważony projekt - w przeciwieństwie do wcześniejszej koncepcji, m.in. ogromnego sześcianu wyłożonego lustrem weneckim.

- Ten projekt odtwarza zamysł pierwszych laureatów, ducha pergoli i w idealnym wymiarze przywołuje gabaryty Cracovii, do których mieszkańcy Krakowa się przywiązali. Ta propozycja może stać się ikoną przestrzenną tego miejsca - zapewnia Marek Dunikowski, dyrektor DDJM.

Zobacz też: "Nie" dla Nowej Cracovii. Akcja społeczna "Cracovia Pany" przeciwna budowie galerii handlowej

Projekt powstawał 6 miesięcy i był konsultowany przez zespół architektów z przedstawicielami władz Krakowa, w tym prezydentem miasta i konserwatorem zabytków. Zaproponowano wielofunkcyjny budynek o 25 tys. mkw. powierzchni całkowitej. Inwestor proponuje przeznaczyć około 17 tys. mkw. na powierzchnię handlową. Dolny i górny mają 2 tysiące mkw. i mogą posłużyć do organizacji specjalnych wydarzeń. Dają także możliwość podziwiania fenomenu na skalę europejską jakim są krakowskie Błonie.

- Obecnie plac ma 9 200 mkw. a my proponujemy 9 600 mkw., czyli dodajemy przestrzeni publicznej. To jest zespół, który w odróżnieniu do zabudowy mieszkalnej, hotelowej czy biurowej pozwala na pełny dostęp mieszkańców do wszystkich elementów, kondygnacji i przestrzeni - dodaje Dunikowski.

Zobacz też: Kremówkami i szampanem pożegnali hotel Cracovia [zdjęcia, wideo]

Autorzy wyjaśniając swój zamysł przywołując wizję domu z werandą, której funkcje ma pełnić kolumnowa pergola. Oprócz powierzchni handlowej w budynku miałyby powstać restauracje i kawiarnie, kina oraz, nawiązując do aktualnych trendów - galeria sztuki z wystawą historyczną poświęconą głównie historii Krakowskich Błoń. Projekt przewiduje także budowę przejścia podziemnego łączącego budynek z ul. Piłsudskiego.

- Przez parę miesięcy było prezentowanych kilka propozycji. To jest projekt, który uzyskał akceptację wszystkich osób - zachował wszystkie linie zabudowy i widokowe oraz wszystkie wymogi, które są niezbędne ze względów historycznych - przyznaje prezydent miasta, Jacek Majchrowski. - Zresztą projekt nawiązuje bardzo ładnie do historii. Zachowany jest korpus Cracovii i wszystkie wewnętrzne podziały. Ja jestem zadowolony i uważam, że powstał bardzo ładny projekt - dodaje prezydent.

Zobacz też: Hotel Cracovia do wyburzenia? "Nie spełnia standardów" [zobacz zdjęcia]

Inwestycja jest trudnym przedsięwzięciem, ponieważ Cracovia od kwietnia 2011 roku jest wpisana do rejestru zabytków. Dlatego architekci opracowali dwa rozwiązania - jeden, zakładający zachowanie i adaptację istniejącego budynku, drugi - jego wyburzenie i budowę od podstaw. Hotel Cracovia stoi u zbiegu alej Marszałka Ferdynanda Focha i Zygmunta Krasińskiego tuż obok Błoń i Muzeum Narodowego. Do 2011 roku należał do Grupy Orbis, jednak pod koniec czerwca 2011 został zamknięty.

Zobacz wizualizacje Nowej Cracovii

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto