Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Rydygiera w Krakowie: robot da Vinci operuje także na ginekologii. Pierwsze pacjentki już po zabiegach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Dwie pierwsze pacjentki z nowotworem trzonu macicy zostały zoperowane w „Rydygierze” przy użyciu robota da Vinci. Do końca 2024 roku krakowski szpital ma możliwość przeprowadzenia ponad 50 takich zabiegów
Dwie pierwsze pacjentki z nowotworem trzonu macicy zostały zoperowane w „Rydygierze” przy użyciu robota da Vinci. Do końca 2024 roku krakowski szpital ma możliwość przeprowadzenia ponad 50 takich zabiegów materiały Szpitala Rydygiera
Dwie pierwsze pacjentki z nowotworem trzonu macicy zostały zoperowane przy użyciu robota da Vinci. Tym samym - procedury robotyczne, wykorzystywane już wcześniej w Szpitalu im. Rydygiera na urologii, chirurgii ogólnej i ortopedii, zafunkcjonowały teraz również na oddziale ginekologicznym. Krakowska placówka medyczna jest obecnie jedyną w Małopolsce oferującą pacjentkom z rakiem endometrium - bezpłatne operacje robotyczne (wykonywane w ramach NFZ).

Pierwsze operacje ginekologiczne, wykonane z pomocą robota odbyły się w „Rydygierze” w piątek 19 stycznia. Przeprowadził je dr n. med. Marcin Opławski, ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Ginekologią Onkologiczną.

- Zabiegi przebiegły bez komplikacji; każdy z nich trwał około dwóch godzin, co oznacza, że operacje robotyczne zostały przeprowadzone w czasie krótszym niż przewidywaliśmy. A zarówno czas trwania operacji, jak i asysta robota są korzystne dla naszych pacjentek, które ze względu na wiek (80 i 76 lat) mają lepsze warunki powrotu do zdrowia – zaznacza dr Marcin Opławski.

Do końca 2024 roku krakowski szpital ma możliwość przeprowadzenia ponad 50 takich zabiegów.

- Stąd prowadzimy rozszerzoną diagnostykę we własnych przyszpitalnych przychodniach, a także - we współpracy z lekarzami z całego regionu - przekazujemy kobietom szczegółowe informacje o możliwościach szybkiej i nowoczesnej terapii w naszej placówce – wyjaśnia Artur Asztabski, prezes Szpitala Rydygiera.

Kwalifikacja pacjentek do zabiegów jest prowadzona poprzez poradnię ginekologiczną, działającą przy szpital. Co bardzo ważne - wszystkie pacjentki, które mają już rozpoznanie nowotworu i otrzymały diagnozę w jakiejkolwiek innej placówce w Małopolsce, mogą uzyskać - w Poradni Ginekologii Onkologicznej „Rydygiera” - szybką ścieżkę indywidualnej terapii i kompleksowe leczenie.

- W każdy poniedziałek o godz. 8, bez wcześniejszego zapisywania się czy jakiejkolwiek rejestracji zapraszamy pacjentki ze zdiagnozowanym nowotworem trzonu macicy do naszej Poradni Ginekologii Onkologicznej. Każda pacjentka jest tu natychmiast przyjęta i po konsylium onkologicznym poddana dalszej szybkiej ścieżce terapeutycznej. A jeśli tego wymaga - otrzymuje szybką kwalifikację do refundowanej przez NFZ operacji z użyciem robota Da Vinci oraz późniejszej radioterapii – informuje dr Marcin Opławski.

Szpital zachęca także wszystkie panie, szczególnie te znajdujące w okresie okołomenopauzalnym, które zauważają u siebie niepokojące objawy - do wizyty w szpitalnej poradni. Jest ona czynna codziennie do godz. 17, a wszelka niezbędna wczesna diagnostyka onkologiczna wykonywana jest na miejscu. Pozwala to wychwycić wszelkie zmiany, także te nowotworowe, na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Rak endometrium jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym. Dodatkowo od kilkunastu lat liczba następuje w Polsce wzrost zachorowań na ten typ nowotworu; jest on rozpoznawany rocznie u 6000 kobiet, blisko 2000 z nich umiera. Na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety w wieku 50-70 lat, a do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się triadę objawów: otyłość, cukrzycę (również insulinooporność) oraz nadciśnienie tętnicze. Ponadto nowotwór trzonu macicy daje stosunkowo szybko objawy w postaci nieprawidłowych krwawień, których nie wolno lekceważyć.

9 mld złotych wydanych na walkę z otyłością Polaków

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto