Szermierka: słaby występ polskich zawodników na mistrzostwach świata

Krakowski szermierz wciąż wierzy w wyjazd na IO
Krakowski szermierz wciąż wierzy w wyjazd na IO KATARZYNA PRKUSKA
Fatalnie spisali się na mistrzostwach świata w szermierce polscy zawodnicy - nie przywieźli żadnego medalu. Nie ma zbyt wielu szans na kwalifikację olimpijską - na nią mogą liczyć jedynie florecistki.

Radosław Zawrotniak z AZS-u AWF-u Kraków zajął 13. miejsce indywidualnie w konkursie szpady i 11. w drużynie. - Swój start oceniam jako poprawny - mówi. - Liczyłem na więcej, chciałem, by było więcej. Niestety, w 1/16 finału trafiłem na zawodnika, z którym się znamy, ale często z nim przegrywam, i tak było tym razem. To Wenezuelczyk Ruben Limardo. Było 8:15, a więc nie potraktował mnie miło. W naszym sporcie jest tak, że nawet przy zbliżonym poziomie można przegrać walkę minimalnie, można też z kretesem.

Krakowianin nie walczył już o konkretne miejsca, system pucharowy sprawił, że uplasował się na 13. Była to i tak najlepsza lokata z Polaków. - To były moje czwarte mistrzostwa świata - mówi. - Po raz trzeci uplasowałem się w "16". To dobry wynik, lecz ponieważ chodzi mi o kwalifikację olimpijską, chciałem zajść zdecydowanie wyżej, nawet do najlepszej trójki.

Londyn więc oddalił się od krakowianina. Jest 28. w rankingu, a awans zapewni sobie najlepsza "12" plus trzech szermierzy z Europy. W najgorszym razie musi więc zająć 15. lokatę. Szans na to będzie musiał poszukać podczas zawodów Pucharu Świata, których jeszcze cztery zostały do rozegrania w lutym i marcu. W drużynie nasi reprezentanci zawiedli.

- To był słaby start - stwierdza zawodnik. - Nie chcę się wypowiadać, bo to leży w gestii trenera. Staraliśmy się na tyle, na ile pozwalały umiejętności. Włosi byli lepiej dysponowani. Na osłodę wygraliśmy z USA.

Szpady drużynowej nie ma w programie igrzysk, wróci do niego w 2016 r. Natomiast w rywalizacji indywidualnej Polska będzie miała prawdopodobnie jedno miejsce. Walczą o nie Zawrotniak z Tomaszem Motyką, który jest 25. Różnice w klasyfikacji są jednak minimalne, każdy z turniejów PŚ może zatem wprowadzić istotne zmiany do klasyfikacji.

Wisła Kraków: po 25 latach otwarto wszystkie trybuny! Zobacz archiwalne zdjęcia remontowanego stadionu!