Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Pierwszej Kompanii Kadrowej [Kraków za darmo, program]

Redakcja
"Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na ...
"Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na ... Bartłomiej Misiniec
"Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza" - w Krakowie szykują się huczne obchody 100 rocznicy wymarszu Kadrówki.

W tym roku mija sto lat od wybuchu I wojny światowej i sto lat od wymarszu Pierwszej Kadrowej z tej okazji w programie obchodów oprócz samego Marszu znalazły się liczne wydarzenia towarzyszące m.in. wystawy, debaty, apele i spotkania.

Zobacz też: KRAKÓW. Weekend za darmo: imprezy, koncerty, sport i wydarzenia [wstęp wolny]

I Kompania Kadrowa była pierwszym od 1863 roku oddziałem Wojska Polskiego, sformowanym do bezpośredniej walki z zaborcami. Powstała w wyniku mobilizacji oddziałów Związku Strzeleckiego oraz Polskich Drużyn Strzeleckich. Oddział uformowany przez Józefa Piłsudskiego wymaszerował z krakowskich Oleandrów w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 roku. O godzinie 9:45 dotarł do Michałowic, gdzie obalił słup na granicy dwóch zaborów i ruszył na Kielce.

W Krakowie od 49 lat, co roku ochotnicy ruszają Szlakiem Kadrówki. Z okazji tegorocznej setnej rocznicy w Krakowie szykuje się huczne świętowanie. W programie przygotowano .min. Piknik Ułański, Capstrzyk i Apel Pamięci, rekonstrukcje historyczne oraz uroczyste przemarsze przez miasto. Obchodom będą towarzyszyły wystawy: Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego (Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny; 6 sierpnia 2014 - 30 sierpnia 2015); Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe – wystawa plenerowa na pl. Szczepańskim (25 lipca – 18 sierpnia 2014); Kadrówka 1914-2014 – wystawa plenerowa na pl. o. Adama Studzińskiego (29 lipca - 31 sierpnia 2014).

Program 100 rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej

3 sierpnia (niedziela)
godz. 12-19
Raduje się serce, raduje się dusza... czyli Piknik Ułański na Błoniach

godz. 17
debata Pierwsza Kompania Kadrowa – między mitem a czynem

W Pałacu Krzysztofory (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35) przeprowadzona będzie debata połączona z promocją książki "Małgorzata idzie na wojnę" z udziałem Jerzego Illga, Tomasza Natkańca, prof. Jana Rydla oraz Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego i Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Prowadzenie – Michał Niezabitowski.

4 sierpnia (poniedziałek)
godz. 12
Spotkanie Pokoleń

W urzędzie miasta zaplanowano spotkanie rodzin dowódców legionowych, żołnierzy I Kompanii Kadrowej i uczestników Marszu biorących w nim udział od 1981 roku (wstęp za zaproszeniami).

godz. 20
Capstrzyk i Apel Pamięci

Na Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu, odbędą się uroczystości wojskowe, podczas których uczestnicy Marszu złożą ziemie z pól bitewnych oraz innych miejsc pamięci narodowej.

5 sierpnia (wtorek)
godz. 16
Przemarsz z Oleandrów do katedry na Wawelu

Uczestnicy Marszu przejdą z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów, ulicą Piłsudskiego, św. Anny przez Rynek Główny na miejsce przysięgi Tadeusza Kościuszki w 1794 roku, gdzie złożą kwiaty, ul. Grodzką na Wawel.

godz. 17:30
Msza święta w katedrze na Wawelu

Msza w intencji Ojczyzny, Marszałka Piłsudskiego i jego żołnierzy zostanie odprawiona w katedrze wawelskiej. Po uroczystości uczestnicy złożą kwiaty na sarkofagu Marszałka Piłsudskiego, a następnie wrócą ul. Grodzką na Rynek Główny.

godz. 19
Lekcja Śpiewania

Wieczorem na Rynku Głównym rozpocznie się lekcja śpiewania "Nie masz to jak Pierwsza, nie..." z udziałem artystów Lochu Camelot oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

godz. 22
Apel wieczorny

Wieczorem przy pomniku Marszałka Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Apel wieczorny.

6 sierpnia (środa)
godz. 7:00
Wymarsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

O poranku uroczystym apelem na Oleandrach rozpocznie się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. O godzinie 7:45 rozpocznie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą ulicami: Piłsudskiego, św. Anny, Rynkiem Głównym, ul. Floriańską na plac Matejki, gdzie przy Pomniku Grunwaldzkim złożone zostaną kwiaty i dalej przez Nowy Kleparz w stronę Michałowic.

Uczestnicy Marszu o godzinie 9:45 w Michałowicach wezmą udział w apelu z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Uroczystości zaplanowano przy obelisku upamiętniającym obalenie słupów granicznych państw zaborczych Następnie Marsz ruszy w kierunku Kielc. W kolejnych dniach piechurzy odwiedzą: Słomniki – Miechów – Książ Wielki (7 sierpnia), Książ Wielki – Wodzisław – Jędrzejów (7 sierpnia), Jędrzejów – Chojny nad Nidą (9 sierpnia), Chojny nad Nidą – Chęciny – Szewce – Bolechowice (11 sierpnia), Bolechowice – Sitkówka – Kielce (12 sierpnia). Marsz zakończy się we wtorek 12 sierpnia o godzinie 14 odsłonięciem pomnika Marszałka Piłsudskiego na pl. Wolności w Kielcach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto