Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spędź poniedziałek z Joycem [Kraków za darmo]

Redakcja
16 czerwca obchodzony jest Bloomsday, czyli dzień przypominania ...
16 czerwca obchodzony jest Bloomsday, czyli dzień przypominania ... Łukasz Żołądź
16 czerwca obchodzony jest Bloomsday, czyli dzień przypominania o twórczości Jamesa Joyce’a. W Krakowie przygotowano wieczór poświęcony pisarzowi.

Tytuł Miasta Literatury UNESCO zobowiązuje, dlatego Kraków przygotował atrakcje związane z twórczością Jamesa Joyce’a w ramach obchodów literackiego święta Bloomsday. 16 czerwca w różnych miastach świata organizuje się imprezy upamiętniające twórczość Jamesa Joyce’a.

Zobacz też: Kraków został Miastem Literatury UNESCO

W Krakowie wydarzenia zaplanowano w księgarnio-kawiarni Massolit przy ulicy Felicjanek 4. Spotkanie z Joycem rozpocznie się o godzinie 17 od wspólnego słuchania i czytania legendarnego już dzieła Joyce’a - Ulissesa. Dla najaktywniejszych lektorów przeodziano specjalne nagrody książkowe.

O 17:30 będzie można zobaczyć polską premierę filmu, Który powstał z okazji 75. rocznicy powstania głośnego utworu Finneganów tren (Finnegans Wake). Jest to adaptacja 7 krótkich fragmentów powieści, odpowiadających 7 Miastom Literatury UNESCO. Produkcja ma na celu przybliżenie twórczości Joyce’a oraz zachęcenie do poznawania jej w nowy, atrakcyjny i multimedialny sposób.

Autorem koncepcji i reżyserem krakowskiego epizodu jest Michał Buszewicz, jeden z najzdolniejszych dramaturgów młodego pokolenia. W etiudzie wystąpili m.in. bracia Janiccy, słynni aktorzy Tadeusza Kantora, a także Jaśmina Polak znana szerszej publiczności z głośnego ostatnio filmu Hardkor Disco.

Po projekcji będzie można wziąć udział w dyskusji Krzysztof Bartnicki-Michał Buszewicz-Magda Szpecht. Autorzy zdradza też kulisy tłumaczenia i powstawania adaptacji filmowej. Po dyskusji wyświetlone będą pozostałe części - Edynburg, Dublin, Reykjavik, Norwich, Melbourne, Iowa City.

Na koniec, o godz. 19:30 przewidziano panel dyskusyjny "Literatura przed prawem (autorskim)" na temat związku literatury i prawa. Zaproszeni goście będą rozmawiać o tym, jakie granice wyznacza dla literatury prawo autorskie: co wolno, a czego nie wolno pisarzom i tłumaczom? Jaka literatura nie powstaje z powodu ograniczeń prawnych? Jakie są granice tekstów? Czemu służy domena publiczna? Kim jest autor?

Punktem wyjścia dyskusji będą kontrowersje prawne jakie przez wiele lat towarzyszyły dorobkowi Jamesa Joyce’a, który w 2011 roku przeszedł do domeny publicznej - wcześniej był bardzo restrykcyjnie kontrolowany przez potomków pisarza. Jednak nawet po przejściu do użytku publicznego problemy i spory nie ustały, o czym opowie Krzysztof Bartnicki. Gośćmi specjalnymi panelu będą także Jarosław Lipszyc, poeta, dziennikarz, działacz ruchu wolnej kultury, prezes Fundacji Nowoczesna Polska oraz Marcin Balicki, aplikant adwokacki oraz doktorant w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Sekcji Własności Intelektualnej Instytutu Allerhanda.

Anna Kowalska

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto