Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźba Delfin w Nowej Hucie znów będzie fontanną. Odzyska dawną funkcję dzięki środkom finansowym z ministerstwa

Redakcja Kraków
Ponad 50-letnia fontanna ma po długiej przerwie odzyskać swoją funkcję
Ponad 50-letnia fontanna ma po długiej przerwie odzyskać swoją funkcję ZMM
Fontanna na osiedlu Górali w Nowej Hucie, która od dwóch dekad służyła jako donica na rośliny, ma odzyskać swoje pierwotne przeznaczenie. Rzeźba "Delfin" umieszczona w centrum fontanny, zamiast wyrastać z paproci, będzie ponownie wynurzać się z wody. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024", rzeźba odzyska swoje pierwotne przeznaczenie.

Dofinansowanie, które pozwoli na renowację rzeźby, pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, wniosek o przywrócenie funkcji fontanny dla nowohuckiego Delfina znalazł się wśród 25 wybranych spośród 166 złożonych wniosków.

""Renowacja to nie tylko przywrócenie rzeźbie dawnego blasku, ale również odtworzenie jej dawnej funkcji - Delfin ponownie będzie fontanną! Prace będą polegały więc m.in. na przebudowie instalacji technologicznej do układu zamkniętego obiegu wody" - informuje ZZM w mediach społecznościowych.

Zgodnie z planem Zarządu, obieg wody w fontannie będzie oparty na czterech dyszach płaszczowych umieszczonych w narożnikach jej niecki. Strumień wody wydobywający się z dysz zostanie skierowany w stronę postumentu rzeźby. Delfin po zmroku będzie dodatkowo podświetlany dzięki specjalnie zaprojektowanemu oświetleniu umieszczonemu w granitowych płytach.

Plan prac konserwatorskich przewiduje, że rzeźba i niecka fontanny zostaną wyczyszczone wodą pod ciśnieniem. Płetwy brzuszne delfina przejdą rekonstrukcję, poluzowane warstwy lastryko zostaną usunięte i zrekonstruowane, a wszelkie ubytki uzupełnione w pierwotnej technologii. Dodatkowo, rzeźba zostanie poddana procesowi hydrofobizacji, co zwiększy jej odporność na czynniki atmosferyczne.

Przypomnijmy: fontanna na osiedlu Górali powstała ponad 50 lat temu, dzięki inicjatywie mieszkańca bloku nr 24 - Edwarda Rybickiego. Wspólnie z sąsiadem Ryszardem Wójcikiem, autorem projektu, wybudowali Delfina w latach 1969-1970, na 20-lecie Nowej Huty. Rzeźba, wykonana z betonu ozdobionego tłuczonym szkłem, umieszczona jest na postumencie z otoczaków.

Ryszard Wójcik w 2018 roku apelował o przywrócenie fontannie dawnej świetności. - Upadek fontanny nastąpił po zabudowaniu przejścia pomiędzy blokami 23 i 24. Wtedy też odłączono dopływ wody - opisywał w liście do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Wspominał również o niezrealizowanej koncepcji stworzenia dla fontanny systemu zamkniętego obiegu wody.

Około 20 lat temu, misa fontanny została zasypana ziemią i obsadzona roślinami, którymi opiekowali się mieszkańcy okolicznych bloków. Jednak jak wynika z przekazywanych informacji, nigdy nie pogodzili się z utratą fontanny i żywili nadzieję na jej powrót.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto