Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył 68. Konkurs Szopek Krakowskich [zdjęcia]

Redakcja
Małe, duże, wszystkie kolorowe i pomysłowe - tak w skrócie można opisać szopki bożonarodzeniowe, które zgłoszone zostały do tegorocznego konkursu.

Zobacz szopki krakowskie w 2009 i 2008 roku

Rano 2 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym szopkarze ustawiali swoje dzieła (największa szopka ma prawie 5 metrów wysokości). Do rywalizacji o nagrody zgłoszono w tym roku ponad 109 prac, wykonanych różną techniką (z drewna, z kartonu, ozdabiane kolorowaną folią aluminiową, elementami szklanymi). Autorami są zarówno dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, jak i doświadczeni szopkarze oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Po hejnale wszyscy przeszli w korowodzie przez Rynek, w towarzystwie kolędników i muzykantów. Po oficjalnej prezentacji na scenie i małym koncercie kolęd, prace przeniesiono do do sal wystawowych Pałacu Krzysztofory, gdzie kilka godzin później rozpoczęły się obrady jury konkursu. Każda praca oceniana jest anonimowo. W skład jury konkursu wchodzą historycy, muzealnicy, etnografowie, plastycy.

Szopki oceniane są w kategoriach wiekowych (seniorzy, młodzież i dzieci) w oparciu o kryteria: nawiązywanie do tradycji, dekoracyjność, kolorystyka, lalki, architektura, nowatorstwo, elementy ruchome, ogólne wrażenie estetyczne.

W kategorii seniorów nagrody przyznaje się w czterech grupach:
I – duże (powyżej 120 cm wysokości)
II – średnie (od 120 do 70cm)
III – małe (od 70 do 15 cm)
IV – miniaturowe (do 15 cm)

W niedzielę, 5 grudnia o godzinie 12.00 w sali Fontany w Pałacu Krzysztofory dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa uroczyście ogłosi wyniki konkursu,
wręczy laureatom dyplomy i otworzy pokonkursową wystawę. Będzie ona czynna do 27 lutego 2011r.

Historia Konkursu Szopek Krakowskich

Pierwszy konkurs szopek miał miejsce w Krakowie 21 grudnia 1937 roku, z inicjatywy Zarządu Miejskiego w Krakowie. Wtedy, na krakowskim Rynku stanęło 86 prac. Od 1946 roku organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Od lat 60-tych konkurs odbywa się zawsze w pierwszy czwartek grudnia. Tego dnia, od rana pod pomnikiem Mickiewicza szopkarze przynoszą swoje dzieła, które powstawały nawet kilka lat. W samo południe, rusza pochód do Pałacu Kszysztofory, prowadzony przez krakowiaka z gwiazdą. Po trzech dniach, w niedzielę o godzinie 12.00 na uroczystej gali, dyrektor muzeum ogłasza wyniki konkursu i otwiera pokonkursową wystawę. Trwa ona zwykle do połowy lutego następnego roku.



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto