Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Studencki Festiwal Piosenki

Redakcja
12 października startuje w Krakowie Studencki Festiwal Piosenki. To już 45. edycja tej imprezy. Pierwszych nie pamiętają nawet najstarsi... studenci.

Studencki Festiwal Piosenki niejednokrotnie otwierał drogę do estradowej kariery artystom tworzącym muzykę ambitniejszą, niż tą, którą możemy usłyszeć na innych, bardziej komercyjnych imprezach. Przez nie niemal ostatnie półwiecze nagrodzone zostały na nim takie osoby, jak Grzegorz Turnau, Lech Janerka, czy Edward Lubaszenko.

Pierwszy raz artyści wyszli na scenę w 1962 roku. Wtedy jeszcze festiwal odbywał się pod nazwą Ogólnopolski Studencki Konkurs Piosenkarzy. Kolejna, druga odsłona już została włączona w obchody 600-lecia powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego. O trzeciej edycji wiemy tylko tyle, że wygrała Zdzisława Sośnicka. Archiwa pofestiwalowe pochłonął niestety pożar.


44. Studencki Festiwal Piosenki | fot. Karolina Liczman


W 1967 roku impreza wypłynęła na szerokie tory. Pokazano z niej program telewizyjny, a laureatką została studentka warszawskiej AWF - Maryla Rodowicz. Dwa lata później konkurs oficjalnie stał się festiwalem. W 1972 roku poprawiono formułę. Dzięki wprowadzeniu regionalnych selekcji, dano szansę udziału artystom z całego kraju. Trzy lata przed powstaniem Solidarności i w roku zamordowania Stanisława Pyjasa laureatem został Jacek Kaczmarski, który na festiwalu pojawił się później w 1990 roku jako przewodniczący jury.

W 1982 roku impreza nie odbyła się. Po kolejnych dwóch latach wielką furorę zrobił młody siedemnastoletni artysta - Grzegorz Turnau. W 1987 roku nagrodę otrzymał kabaret Potem, a w 1989 zwyciężyła Renata Przemyk.

W 1992 roku zwyciężył Robert Kasprzycki, znany najbardziej z piosenki "Niebo do wynajęcia", a drugie miejsce otrzymał kabaret Rafała Kmity, którego z programem autorskim możemy oglądać na deskach Teatru STU.

Dwa razy festiwal hucznie obchodził swoje urodziny: w 1994 roku trzydziestolecie i przed pięcioma laty czterdziestolecie.

Tegoroczna edycja potrwa od 12 do 18 października. Z bogatego programu najciekawiej zapowiada się koncert jubileuszowy Renaty Przemyk "I piękna i bestia". Razem z artystką, na scenie wystąpi także Anja Orthodox, Czesław Mozil i Kasia Nosowska. Początek 15 października o 20:00 w hali AWF.

Od środy do piątku będą trwały przesłuchania konkursowe, a na 17 października zaplanowana jest Gala Kryzysowa. Wystąpią na niej Jacek Kleyff, Marek Dyjak, Robert Kasprzycki, Marian Opania, Paulina Bisztyga, Lech Janerka, Renata Przemyk, Michał Łanuszka, Joanna Lewandowska-Zbudniewek. Cały program festiwalu znajdziecie w Dzieje się.







od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto