Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Zwierzynieckiej i Kościuszki potrwa rok. Odbyło się spotkanie informacyjne

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wyczekiwana przebudowa ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki.
Wyczekiwana przebudowa ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki. Anna Kaczmarz
Od 26 sierpnia mają ruszyć parce remontowe ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Potrwają rok. Mieszkańcy zyskają cichy szlak tramwajowy, nową powierzchnię dziś pełnej dziur ulicy, wymianę sieci kanalizacyjnej i ciepłowniczej. W zamian przez najbliższe miesiące czekają ich spore utrudnienia komunikacyjne – to one budzą największy niepokój krakowian, jak wynika ze spotkania informacyjnego, które odbyło się w piątek (4 sierpnia).

Początek remontu zbiegnie się z powrotem dzieci do szkół, a co za tym idzie wzmożonym ruchem i większym obciążeniem komunikacji. Zbiegnie się także z remontem mostu Dębnickiego. Mieszkańców - nie tylko Dzielnicy VII, czekają więc spore utrudnienia. O tym, jak będzie przebiegał remont i jakie rozwiązania na ten czas zostaną wprowadzone w ruchu i komunikacji, a także jak docelowo mają wyglądać wyremontowane ulice Zwierzyniecka i Kościuszki poświęcone było spotkanie informacyjne.

W ramach remontu przebudowane zostaną ulice, chodniki i torowisko tramwajowe, sąsiadujące skrzyżowania oraz sieć trakcyjna. Wykonane zostanie m.in. nowe odwodnienie i oświetlenie. Pracami objęty będzie most nad Rudawą oraz pętla tramwajowa Salwator.

Na czas remontu zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu - te zaproponowane wzbudziły wiele kontrowersji. Nad kwestią zapewnienia płynnej komunikacji samochodowej dla mieszkańców urzędnicy mają się jeszcze pochylić, ujmując pytania od mieszkańców i ich wątpliwości związane z zaproponowanymi rozwiązaniami. Remont Zwierzynieckiej i Kościuszki zbiegnie się przecież z remontem mostu Dębnickiego. Niektóre pracy mają zostać połączone w czasie.

Jednym z najbardziej palących problemów jest komunikacja autobusowa. Na czas remontu trasa linii 502 ma zostać wydłużona do ul. Komorowskiego lub obecnej pętli autobusowej. Tramwaj nr będzie kursował do Cichego Kącika. Dodatkowym wsparciem dla mieszkańców ma być linia 100, która umożliwi dojazd na Salwator. Jednym z postulatów mieszkańców jest uruchomienie dodatkowej linii wspomagającej, którą można bez przesiadek dotrzeć z Bielan na Salwator.

Mieszkańcy czują się zaniepokojeni planami dotyczącymi przesunięcia lokalizacji przystanku tramwajowego ul. Komorowskiego, który po remoncie ma zostać przesunięty za skrzyżowanie w stronę pętli na Salwatorze. Przystanek ma mieć nową lokalizację, ponieważ dotychczasowa nie pozwala na utworzenia tzw. przystanku wiedeńskiego – z podwyższeniem ulicy, a taki ma powstać na wyremontowanej ul. Kościuszki. Urzędnicy mają jeszcze raz rozpatrzeć tę kwestię - w grę wchodzi przesunięcie przystanku bliżej siedziby wydawnictwa Znak.

Jak informują urzędnicy, remont ulic będzie wymagał wycinki 11 drzew oraz przesadzenia kolejnych, w planach są też nasadzenia, a w okolicy pętli na Salwatorze zadrzewienie ma zostać zagęszczone.

Po remoncie Zwierzynieckiej i Kościuszki łącznie na obydwu ulicach ubędzie ok. 30 miejsc parkingowych. Na czas remontu mieszkańcy musza się liczyć także z kłopotami związanymi z parkowaniem, zwłaszcza przez osoby, które parkują na miejscach wyznaczonych przy ulicy.

To pierwsze tego typu spotkanie związane z remontem ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Nie wszystkie kwestie poruszone przez mieszkańców znalazły odpowiedzi, jak zapowiedzieli organizatorzy, poruszane tematy zostaną wyjaśnione na stronie internetowej krakow.pl.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Remont Zwierzynieckiej i Kościuszki potrwa rok. Odbyło się spotkanie informacyjne - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto