Rekrutacja na studia II stopnia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji URK ruszyła!

Materiał informacyjny - UNIWERSYTET ROLNICZY IM.HUGONA KOŁŁĄTAJA W KRAKOWIE
Rekrutacja na studia II stopnia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji URK ruszyła! Siła naszego Wydziału to kompetentna kadra akademicka i ekspercka.

Nasz Wydział od 1955 roku kształci specjalistów na potrzeby gospodarki, a nasi absolwenci mieli i mają wpływ na kształtowanie przestrzeni w Małopolsce oraz innych regionach kraju, bowiem z powodzeniem prowadzą własne działalności gospodarcze, firmy wykonawcze, biura projektowe, biura geodezyjne, czy też biura rzeczoznawstwa majątkowego. Niewątpliwie do tego sukcesu, jak podkreślają sami studenci i absolwenci przyczynia się dobrze dobrana kadra, współpraca z ekspertami zewnętrznymi, oraz profesjonalne oddziaływanie na otoczenie przyrodnicze, gospodarcze i społeczne. Unikalna mieszanka kwalifikacji kadry badawczo-dydaktycznej oraz inwestycji w infrastrukturę dydaktyczną to sukces w kształceniu na studiach magisterskich – zaznacza prof. URK Leszek Książek, Dziekan Wydziału.

W latach 2020-2023 Wydział zainwestował ponad 2,76 milionów złotych w modernizację infrastruktury badawczo-dydaktycznej m.in. zakup systemu pomiarowego LIDAR, analizatora osadu czynnego STRATHTOX, bezzałogowych statków powietrznych (UAV), geodezyjnych instrumentów pomiarowych znanych marek, zakup oprogramowania specjalistycznego i wiele innych.

W tegorocznej rekrutacji przygotowaliśmy łącznie 360 miejsc na studiach magisterskich na kierunkach: inżynieria środowiska, geodezja i kartografia, inżynieria i gospodarka wodna, gospodarka przestrzenna, architektura krajobrazu.

Inżynieria środowiska jest aktualnie prężnie rozwijającym się działem gospodarki związanym z budownictwem oraz ochroną środowiska, a nasze studia na tym kierunku kształcą specjalistów w zakresie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji infrastruktury sanitarnej, melioracyjnej, wodnej, gazownictwa, energetyki, wentylacji i klimatyzacji, ogrzewnictwa i chłodnictwa oraz ochrony powietrza. Absolwent może ubiegać się o państwowe uprawnienia w zakresie budownictwa, potrafi sporządzić wybraną dokumentację projektową, a także może pełnić funkcje kierownicze na budowie. W kształceniu studentów biorą udział przedstawiciele Wodociągów Miasta Krakowa, Herz, Viessmann, De Dietrich i wiele innych.

Program studiów na kierunku geodezja i kartografia umożliwia naszym absolwentom zdobycie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, a tym samym pełnienie funkcji kierownika robót geodezyjnych i kartograficznych. Absolwenci potrafią wykorzystywać nowoczesne metody i techniki pozyskiwania i analizy informacji geoprzestrzennych oraz posiadają umiejętności w zakresie badania stanu prawnego nieruchomości. Na studiach realizowane są profile kształcenia, które przygotowują do wykonywania pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych oraz ich numerycznego opracowywania i wizualizacji lub też szacowania wartości nieruchomości. W kształceniu biorą udział geodeci uprawnieni oraz rzeczoznawcy majątkowi z wieloletnim stażem.

Oferowany przez nas kierunek gospodarka przestrzenna, to interdyscyplinarne studia, które pozwalają zdobyć kompetencje w zakresie przekształcania przestrzeni - regionów, miast i terenów wiejskich zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Absolwenci gospodarki przestrzennej mogą być także specjalistami w zakresie geoinformacji i wykorzystania narzędzi GIS do przeprowadzania analiz przestrzennych, czy też geomarketingu. Studia prowadzone są przy współpracy ekspertów zewnętrznych Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów, Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie.

Program studiów inżynieria i gospodarka wodna uwzględnia wszystkie sfery działalności specjalistycznej w zakresie racjonalnej gospodarki wodnej i jest odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne oraz pojawiające się ekstremalne zjawiska meteorologiczno-hydrologiczne, które dotykają coraz częściej Polskę. Kształcenie na tym kierunku uwzględnia m. in. hydrologię, GIS, modelowanie numeryczne, niezawodność i bezpieczeństwo, metody statystyczne, dynamikę fluwialną, budowle wodne, dokumentację wodno-prawną, hydrofitowe oczyszczalnie ścieków, bilanse wodno-gospodarcze, ekohydraulikę, czy też planowanie i programowanie w gospodarce wodnej.

Okres pandemii zwrócił uwagę wszystkich na potrzebę dbałości o otaczającą nas przestrzeń i obszary zielone, a właśnie w tym zakresie znajdują zatrudnienie absolwenci naszego kierunku architektura krajobrazu, który zajmuje w ogólnopolskim Rankingu Perspektywy 2023 zaszczytne drugie miejsce i wyróżnia się w południowej Polsce dbałością o kształcenie praktyczne.

„Od lat obserwujemy, że młodzi ludzie dobrze czują się w naszych murach i po studiach inżynierskich większość z nich kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Zapraszamy absolwentów pokrewnych kierunków studiów z innych uczelni, albowiem jak dowodzą badania posiadanie dyplomów dwóch różnych uczelni może znacznie zwiększyć ich konkurencyjność na rynku pracy, a studia w sercu Małopolski to niepowtarzalna przygoda – dodaje prof. URK Leszek Książek, Dziekan Wydziału.

Liczne wyróżnienia i nagrody przyznane naszym studentom w ostatnich latach, potwierdzają ich doskonałe przygotowanie do podjęcia pracy. Były to m.in.: Nagroda Główna w ogólnopolskim konkursie Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych na najlepszą pracę magisterską dla studentki inżynierii środowiska za pracę pt. „Optymalizacja danych wyjściowych do obliczania pojemności sieciowych zbiorników wyrównawczych na przykładzie obiektu Bębło”, Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowa dla studentki architektury krajobrazu za pracę dyplomową pt. „Projekt koncepcyjny modernizacji skweru Solidarności w Częstochowie”, Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinie geoinformacji dla studenta gospodarki przestrzennej za pracę dyplomową pt. „Analiza atrakcyjności działek ewidencyjnych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w obrębie Opatowice”, czy też I miejsce dla studenta kierunku geodezja i kartografia za referat pt. „Inwentaryzacja obiektów dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem narzędzi fotogrametrycznych” wygłoszony w czasie 52. Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie w sekcji nauk technicznych.

Wydział prowadzi aktualnie rekrutację na studia magisterskie w trybie stacjonarnym na kierunkach: inżynieria środowiska, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria i gospodarka wodna, architektura krajobrazu.

Trwa także rekrutacja na studia w trybie niestacjonarnym na kierunkach: inżynieria środowiska, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna. W przypadku studiów niestacjonarnych studia obejmują zazwyczaj 10 do 12 zjazdów w semestrze, które organizujemy wyłącznie w weekend, a całe studia w przypadku studiów magisterskich trwają 3 semestry. Studiowanie na naszych kierunkach to wydatek, który aktualnie nie przekracza 400 zł miesięcznie.

Informacje o rekrutacji i programach studiów znajdziesz na: https://wisig.urk.edu.pl/rekrutacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto