Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum w sprawie olimiady w Krakowie? Prezydent miasta jest za

Redakcja
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa w liście otwartym zapewnia, ...
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa w liście otwartym zapewnia, ... Łukasz Żołądź
Jacek Majchrowski w liście otwartym zapewnia, że skieruje do rady miasta projekt uchwały o referendum ws. ZIO 2022.

Prezydent uznał, że nadszedł czas na referendum. Przyznał, że skoro głosowania chcą zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie, powinno się je zorganizować. Teraz czas na radę miasta, bowiem to jej decyzją referendum może zostać zorganizowane. Koszt referendum to ok. 1 milion złotych. Już raz radni zdecydowali, że jest to niepotrzebny wydatek. Tym razem jednak to prezydent złoży wniosek o jego przeprowadzenie. Jako ewentualną datę zapowiedział maj 2014 - wtedy zakończą się społeczne konsultacje, które mogłyby zakończyć się oficjalnym głosowaniem.

Zobacz też: Kraków sadzi Tatry. Przygotowania do ZIO 2022 w toku [zdjęcia]

Sam Majchrowski jest zwolennikiem ZIO 2022 w Krakowie. Na dzisiejszej konferencji prezentującej wniosek aplikacyjny podkreślił, że igrzyska, to szansa na zaprezentowanie Krakowa z innej strony - jako miasta biznesowego z nowoczesnymi obiektami sportowymi, a nie tylko miasta historycznego, jak dotychczas.

- "Osobiście jestem przekonany, że organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich byłaby ważnym krokiem dla rozwoju naszego miasta i regionu. Byłyby szansą na przyciągnięcie do Krakowa i Małopolski funduszy na inwestycje finansowane z budżetu centralnego w takiej skali, jakiej nie udało się osiągnąć w ciągu minionych dwudziestu pięciu lat" - napisał w liście.

Problem w tym, że we wniosku nie ma ani słowa o kluczowych z punktu widzenia miasta inwestycji jak północna obwodnica Krakowa, czy domknięcie III obwodnicy. Prezydent optymistycznie zakłada, że kiedy Kraków przejdzie do fazy miasta kandydującego (obecnie jest miastem aplikującym), to rząd znajdzie środki na krakowskie inwestycje.

Poniżej przytaczamy pełną treść listu prezydenta:

Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Krakowa

W ciągu kilku najbliższych dni skieruję pod obrady Rady Miasta Krakowa projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum lokalnego, które będzie posiadało tylko jedno pytanie: „Czy jesteś za organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie?". Mam nadzieję, że radni miasta Krakowa podejmą tę uchwałę i po zakończeniu konsultacji społecznych w tej sprawie będziemy mogli pójść do urn i rozstrzygnąć tę ważną kwestię.

Podejmując decyzję o przystąpieniu do procesu aplikacyjnego, mieliśmy poparcie rządów Polski i Słowacji, Polskiego i Słowackiego Komitetu Olimpijskiego, województwa małopolskiego, gmin i powiatów naszego województwa. Spełniliśmy więc wszystkie kryteria dotyczące kandydatury, jakie stawiał przed nami Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Nie możemy jednak nie zauważać, że sam proces aplikacji i kolejne podejmowane w jego ramach kroki, wzbudzają powszechne emocje. Ale, co należy podkreślić, emocje oparte nie na rzeczywistym stanie wiedzy o kosztach i stanie naszej aplikacji, a na enuncjacjach prasowych nie do końca wiarygodnych, wątpliwych danych i przesyconych emocjonalnością, nierzadko populistycznych hasłach. W tym kontekście zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy ZIO nie raz podnosili wątek braku referendum w tej sprawie, co więcej - zwolennicy rozpoczęli nawet zbieranie podpisów w celu jego przeprowadzenia. Podkreślmy jednak - tak ważne decyzje powinno podejmować się jedynie znając rzeczywiste dane. Referendum, którego koszt szacowany jest na milion złotych, powinno więc być stosowane z odpowiedzialnością i rozmysłem.

Teraz, kiedy karty naszej kandydatury zostały odkryte, kiedy wszystkie liczby i koncepcja zostały publicznie podane, rozpoczęliśmy konsultacje społeczne, podczas których do jak największej liczby mieszkańców naszego miasta chcemy dotrzeć z tą wiedzą. Przed nami półtora miesiąca intensywnych spotkań i akcji informacyjnej o koncepcji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Małopolsce i na Słowacji. Niech zatem konsultacje społeczne zakończą się demokratycznym głosowaniem wszystkich zainteresowanych tak, aby zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Igrzysk mogli wyrazić swoje zdanie podczas referendum.

Osobiście jestem przekonany, że organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich byłaby ważnym krokiem dla rozwoju naszego miasta i regionu. Byłyby szansą na przyciągnięcie do Krakowa i Małopolski funduszy na inwestycje finansowane z budżetu centralnego w takiej skali, jakiej nie udało się osiągnąć w ciągu minionych dwudziestu pięciu lat. Jednak decyzję czy tak się stanie, składam w ręce mieszkańców Krakowa. Deklaruję, że wiążący wynik referendum będzie stanowił wyznacznik dla władz miasta czy wykonywać kolejne kroki na drodze naszej aplikacji. Jeśli jednak referendum nie okaże się ważne ze względu na ilość osób biorących w nim udział - w ręce rządu RP złożę decyzje o dalszych losach Krakowa jako potencjalnego gospodarza ZIO w 2022 roku.

Szanowni Państwo, wierzę, że od tej pory przestrzeń publiczna zdominuje merytoryczna dyskusja na temat przedstawionej koncepcji organizacji Igrzysk, a następnie jak największa liczba Krakowian wyrazi swoje zdanie na ten temat.

Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto