Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Psy z Üsküdar": Wernisaż Joanny Rajkowskiej i Sebastiana Cichockiego

photomonth
photomonth
photomonth
W najbliższy piątek otwarta zostanie wystawa "Psów z Üsküdar", autorstwa Joanny Rajkowskiej i Sebastiana Cichockiego.

Więcej kultury w Krakowie


Otwarciu  towarzyszyć będzie wydanie książki "Psy z Üsküdar" oraz spotkania z autorami.

"Psy z Üsküdar" to wspólne dzieło znanej artystki i kuratora. Powstało jako wynik wyjazdu Rajkowskiej i Cichockiego do Anatolii w 2009 roku, gdzie oboje brali udział w projekcie dla miasta Konya.

"Pewnego dnia wędrowaliśmy po azjatyckiej dzielnicy Üsküdar, która pełniła dawniej funkcję cmentarza miejskiego. Naszą uwagę zwróciła wataha psów wylegujących się na muzułmańskich grobach. Przypominały one jednostki mieszkalne dla zwierząt. Podczas naszego pobytu w Turcji słyszeliśmy różne wersje historii o tym, jak mieszkańcy Stambułu wywieźli swoje psy na jedną z Wysp Książęcych, i o trzęsieniu ziemi, karze, jaka ich za to spotkała. Im więcej stawialiśmy pytań, tym bardziej legenda rozpadała się na - nieraz sprzeczne - warianty. Doszliśmy do wniosku, że ten fikcyjny tekst i seria fotografii powinny się spotkać w jednym miejscu. Są tą samą opowieścią, odpryskiem pewnych wspólnych doświadczeń i obsesji".

[Joanna Rajkowska, Sebastian Cichocki]

Wystawie towarzyszy ekskluzywna publikacja książkowa. "Psy z Üsküdar" autorstwa Rajkowskiej i Cichockiego ukażą się w nakładzie 300 egzemplarzy, numerowanych i sygnowanych przez autorów. Twarda oprawa, płócienna okleina z wytłoczonym tytułem czynią z niej nie tyle album towarzyszący wystawie, ile obiekt kolekcjonerski. Książki będzie można nabyć podczas spotkań z autorami:

- w Krakowie: 25.02.2011, godz. 19.00, Bunkier Sztuki. Spotkanie poprowadzi Jan Sowa.
- w Warszawie: 27.02.2011, godz. 18.00, Chłodna 25. Spotkanie poprowadzi Anna Theiss.

Sebastian Cichocki
(ur. w 1975 r. w Gliwicach) kurator wystaw, autor tekstów krytycznych oraz fikcji literackich związanych ze sztuką. Kurator m.in. Polskiego Pawilonu na 52. i 54. Biennale Sztuki w Wenecji, Parku Rzeźby na Bródnie, festiwalu projektowania miejskiego „Warszawa w budowie”. W swoich projektach wystawienniczych i publikacjach odnosi się często do tradycji land-artowej i konceptualnej. Redaktor kwartalnika humanistycznego „Format P”. Publikował w wielu polskich i zagranicznych pismach. Pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.


Joanna Rajkowska

(ur. 1968 r. w Bydgoszczy), absolwentka krakowskiej ASP, w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego, oraz historii sztuki UJ. Autorka obiektów, filmów, instalacji, akcji i interwencji w przestrzeni publicznej. Jej twórczość, której recepcja jest związana z zachodzącymi w Polsce przemianami polityczno-społecznymi, należy do najżywiej komentowanych współczesnych zjawisk artystycznych. Najbardziej znane realizacje z ostatnich lat: "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" (2002-09) i "Dotleniacz" (2006-07), miały formę rzeźb społecznych zainstalowanych w przestrzeni miejskiej Warszawy. W 2007 r. otrzymała Paszport "Polityki" za "niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka".

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto