Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace Kossaków, Hofmana i Wyczółkowskiego na licytacji Krakowskiego Domu Aukcyjnego

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Obraz "Przed odlotem" Wlastimila Hofmana
Obraz "Przed odlotem" Wlastimila Hofmana Krakowski Dom Aukcyjny
80 prac polskiej sztuki dawnej i współczesnej trafiło na aukcję Krakowskiego Domu Aukcyjnego. Dzieła będzie można licytować już w środę 16 marca 2022 roku, do tego czasu można je oglądać na wystawie przy ul. Starowiślnej 14.

FLESZ - Piotr Czopek o bezpieczeństwie energetycznym

od 16 lat

42 tysiące - to cena wywoławcza obrazu "Autoportret z paletą" Wlastimila Hofmana i jednocześnie najwyższa kwota, od której rozpocznie się licytacja podczas XIII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego. Hofman - uznawany za kontynuatora zapoczątkowanej przez Jacka Malczewskiego linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie - kreował także sceny o tematyce religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej, rzadziej skupiał się na martwych naturach. W tym kontekście wyjątkowy jest dyptyk "Kwiaty w wazonie", którego cena wywoławcza to 15 tys. zł. Ale Hofman był nie tylko uczniem, ale również przyjacielem Malczewskiego. Po jego śmierci namalował "Portret pośmiertny Jacka Malczewskiego", także wystawiony na licytację Krakowskiego Domu Aukcyjnego.

Miłośnicy i kolekcjonerzy tradycyjnego malarstwa realistycznego znajdą na aukcji ułańską scenę autorstwa Mieczysława Krzyżaka, "Przejażdżkę" Jana Konarskiego czy obrazy Władysława Chmielińskiego - olejną "Sannę" oraz akwarelowe weduty warszawskie i widoki wnętrz. Najwyższe kwoty mogą jednak paść przy licytacji obrazów Kossaków. Na aukcję trafił "Odpoczynek żołnierzy napoleońskich", "Spotkanie nad rzeką" i "Wesele góralskie" Jerzego Kossaka (cena wywoławcza to 17 tys. zł), a także Wojciecha Kossaka "Cegielnik" (cena wywoławcza: 18 tys. zł) i "Głowa gniadego konia" (25 tys. zł).

- Na aukcji nie mogło zabraknąć dzieł podejmujących tematykę krakowską, w tym przypadku konkretniej – wawelską. W katalogu pojawiła się zatem litografia Leona Wyczółkowskiego ukazująca wnętrze katedry oraz widok na Kurzą Stopkę uwieczniony przez Stanisława Fabijańskiego - podkreśla Krakowski Dom Aukcyjny.

Co ciekawe, na aukcję trafiła również praca Wacława Szymanowskiego, autora projektów pomników wybitnych postaci sztuki polskiego romantyzmu - Fryderyka Chopina, Artura Grottgera, Adama Mickiewicza czy właśnie Juliusza Słowackiego, którego rzeźbę będzie można licytować 16 marca. Projekt pomnika Juliusza Słowackiego wyróżnia się na tle pozostałych koncepcji wizerunków polskich romantyków gładką, polerowaną fakturą oraz statyką kompozycji. Jej cena wywoławcza to 22 tys. zł. Podobne dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Literatury w Warszawie.

W ofercie aukcyjnej znalazły się też prace m.in. Sotera Jaxy-Małachowskiego, Edwarda Dwurnika, Romana Zarzewskiego, Magdaleny Abakanowicz i Jerzego Dudy-Gracza.

Prace już teraz można oglądać na wystawie przedaukcyjnej przy ul. Starowiślnej 14. Licytacja rozpocznie się 16 marca 2022 roku o godz. 19 w hotelu przy ul. Wielopole 4, będzie można w niej uczestniczyć stacjonarnie, telefonicznie oraz za pośrednictwem portali artinfo oraz onebid.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prace Kossaków, Hofmana i Wyczółkowskiego na licytacji Krakowskiego Domu Aukcyjnego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto