Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powódź w Krakowie: dzień ósmy- aktualna sytuacja, alarmy [relacja na żywo]

redakcja
redakcja
Prezydent Krakowa odwołał alarm przeciwpowodziowy, wprowadzony późnym wieczorem w niedzielę 16 maja.

Poniżej przedstawiamy najświeższe informacje dotyczące powodzi. Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia i obejrzeć materiały wideo zamieszczane w serwisie, przejdź tutaj - Powódź w Krakowie - foto i wideo.


>>> Serwis na bieżąco aktualizowany [kliknij, aby odświeżyć]

Poinformuj nas o tym, co się dzieje na twojej ulicy, osiedlu. Napisz na adres [email protected] lub dodaj wpis do bloga ze zdjęciami z sytuacji w Krakowie.


Najważniejsze wydarzenia z Krakowa i Małopolski:

Poniedziałek, 24 maja**
>>>19.00: Otwarta jest już ulica Mirowska.
>>>18.00: Wciąż kilka dróg w Małopolsce nie jest przejezdnych - zobacz, które.
>>>17.00: Pogoda w Małopolsce wciąż jest niepewna. Dziś do północy na terenie całego województwa mogą wystąpić silne burze z ulewami i wiatrem sięgającym w porywach 80 km/h.
>>>16.00: - W Krakowie wciąż nieprzejezdne są ul. Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Zakamycze, Kamedulska (od Pajęczej) i Skalna (przy Kaszubskiej) oraz ul. Wodzickich w Nowej Hucie - poinformował na konferencji prasowej prezydent miasta.
**
>>>12.11: Stopniowo usuwane są awarie obiektów hydrotechnicznych, w szczególności wałów przeciwpowodziowych oraz przepompowni melioracyjnych. Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w trybie pilnym powołał zespół hydrotechników, których zadaniem jest m.in. określenie sposobów zabezpieczeń uszkodzeń korpusów wałów oraz ustalenie przyczyn powstania awarii.
**>>>10.16: Do teraz nie zanotowano zwiększonej ilości zatruć pokarmowych. Mieszkańcom wydaje się środki do dezynfekcji studni przydomowych. W zalanych powiatach mieszkańcy są informowani, jak należy postępować przy odkażaniu studni, jak zapobiegać chorobom zakaźnym i jak postępować z zalaną żywnością.
**>>>9.28: W niektórych powiatach pojawiły się utrudnienia w dostępie do wody pitnej. Są one spowodowane uszkodzeniami linii wodociągowych (powiaty limanowski, myślenicki, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki) lub skażeniem wody (w powiatach bocheńskim, chrzanowskim, tarnowskim woda nadaje się tylko do celów gospodarczych). Woda dostarczana jest beczkowozami lub w butelkach.
**>>>8.58: Nie pojawiły się żadne nowe poważniejsze uszkodzenia wałów, chociaż umocnienia są bardzo mocno nasiąknięte wodą. W miejscowości Wola Rogowska saperzy wysadzili w sobotę fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły. Wyrwa w wale pozwala na odprowadzenie wody z zalanej Woli Rogowskiej i okolic do Wisły. Woda w tym miejscu sukcesywnie opada. W powiecie brzeskim w gminie Szczurowa dziś także będzie pracował śmigłowiec, pomagając w uszczelniania wałów na Uszwicy. 
**
>>>8.20: **Poziom wody w Wiśle wciąż się obniża. Obecnie wodowskaz na Bielanach wskazuje 464 cm, o 94 cm powyżej stanu ostrzegawczego. W ciągu minionej doby w Krakowie prowadzono prace związane z pompowaniem wody z rozlewisk i zalanych budynków. W pracach pomagali strażacy z Danii i Niemiec.





Niedziela, 23 maja
>>>19.10:
Czytelniczka poinformowała nas, że ulica Golikówka jest przejezdna na całej długości, zarówno rowerem, jak i samochodem. Miasto otworzyło dla ruchu również ul. Podbipięty w Nowej Hucie.

>>>18.00:
Na jednej drodze krajoweij i oóśmiu wojewódzkich wciąż są utrudnienia w ruchu, Które to miejsca, znajdziesz w artykule.

>>>17.00:
Woda w Wiśle w Krakowie spadła poniżej stanu alarmowego. Obecnie o 129 centymetrów przekracza stan ostrzegawczy.

>>>11.15:
Prezydent Jacek Majchrowski odwołał alarm przeciwpowodziowy. Obecnie na terenie Krakowa do odwołania obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

>>>10.50:
Według informacji biura prasowego Urzędu Miasta, w Krakowie wciąż nieprzejezdne są ulice: Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Podbipiety (od Zagłoby do Klasztornej), Zakamycze, Kamedulska, Skalna (przy Kaszubskiej), Golikówka przy, Strażackiej, Wodzickich, Wrobela.

>>>10.30:
Informacje o przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych znajdziecie w tym artykule.
>>>9.30:
Stabilizuje się sytuacja powodziowa w Krakowie i Małopolsce. Wisła na wodowskazie w Bielanach stan alarmowy przekracza już tylko o 6 centymetrów, co oznacza, że poziom wody wrócił do stanu z niedzieli wieczór sprzed tygodnia.




Sobota, 22 maja 2010

>>>18.30: Sytuacja w Małopolsce stabilizuje się, poziom wód w rzekach sukcesywnie się obniża.  W tym momencie stan alarmowy jest przekroczony w 8 miejscach na Wiśle oraz w 1 miejscu na Szreniawie, a stan ostrzegawczy jest przekroczony na trzech rzekach. Alarm powodziowy obowiązuje w 4 powiatach i 10 gminach (w tym w Krakowie), pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje w 18 gminach (w tym w Tarnowie) i 4 powiatach.

>>>12.50:
MSWiA: Powoli stabilizuje się sytuacja na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Na Lubelszczyźnie ewakuowani są mieszkańcy gminy Wilków. W województwie łódzkim nadal utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia powodziowego. W województwie kujawsko – pomorskim ogłoszony został stan alarmu powodziowego dla gmin nadwiślańskich. Na wyższą falę musi się przygotować Poznań.
**
>>>11.40: Do tej pory na terenie całego powiatu wadowickiego doszło do 50 osuwisk. Obecnie ziemia osuwa się jeszcze w dwóch miejscach. W sumie zniszczonych jest ok. 70 domów. W całym powiecie wadowickim ewakuowanych jest nadal 147 osób. Jak zapewniła wójt Lanckorony, bieżące potrzeby mieszkańców są w tym momencie zaspokojone. Z osuwających się zboczy odprowadzana jest woda. Wójt straty Lanckorony szacuje wstępnie nawet na ponad 70 mln złotych.
**
>>>09.05:** Poziom wody w Wiśle na terenie Krakowa wciąż się obniża. Dziś wodowskaz na Bielanach wskazuje 589 cm, o 69 cm powyżej stanu alarmowego. W mieście wszystkie mosty są przejezdne, otwarto tez tunel pod Mostem Grunwaldzkim. Zamknięte ulice: Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Podbipięty (od Zagłoby do Klasztornej), Zakamycze, Kamedulska, Lesisko, Skalna (przy Kaszubskiej), Orla (przy Zagrodzie), Rybna, Na Zakolu Wisły, Zagłoby - przy Odmętowej, Golikówka przy Strażackiej.


Piątek, 21 maja 2010
>>>18.30: Poziom Wisły od rana obniżył się w Krakowie o 49 centymetrów i w tej chwili wynosi 641 cm, czyli 121 cm ponad stan alarmowy.

>>>18.00:
Można już przejeżdżać tunelem pod rondem Grunwaldzkim.

>>>17.20:
Magistrat liczy straty. Podtopionych zostało kilkadziesiąt miejskich budynków.

>>>16.10:
Do godziny 21 mogą trwać trudności z dostarczaniem wody pitnej w rejonie Golkowic, Rajska, Wróblowic, Kosocic i części Swoszowic, jak również ulicy Białe Wzgórza. Po za tym system zaopatrzenia w wodę działa bez zakłóceń, woda dostarczana do kranów jest bezpieczna, nieskażona i spełnia wszystkie wymagane normy.
>>>16.00:
Aktualnie zamknięte ulice: Półłanki, Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Podbipiety (od Zagłoby do Klasztornej), Podgórki Tynieckie, Zakamycze, Kamedulska, Rondo Grunwaldzkie (tunele), Lesisko, Skalna (przy Kaszubskiej), Orla (przy Zagrodzie), Rybna, Na Zakolu Wisły, Zagłoby - przy Odmętowej, Golikówka przy Strażackiej, Wodzickich

>>>16.00:
Tyniecka otwarta dla ruchu
>>>15.50:
Od soboty codziennie w godzinach 10-19 (również w niedzielę) w komendzie Straży Miejskiej przy ul Walerego Sławka 10 przyjmowane będą dary dla powodzian. Akcja będzie prowadzona do odwołania.

>>>15.40:
- Na osiedlu Lesisko sytuacja stabilizuje się, ale mimo starań strażaków poziom wody nie zmienia się, gdyż napływa kolejna z łąk Nowohuckich - dostaliśmy informację od pana Łukasza. - Teraz zaczęło intensywnie padać i obawiam się, że woda się podniesie. Wiem też że tragiczna sytuacja jest dla mieszkańców starej Mogiły (ul. Na Niwach i jej rejony), bo do kilku domów dostała się woda.
>>>15.30:
Do godziny 22 obowiązuje dziś na terenie województwa ostrzeżenie przed burzami połączonymi z gradobiciami. Silne ulewy lokalnie mogą przyczynić się do podniesienia stanu wód w rzekach.

>>>14.30:
W związku z trudnymi warunkami pogodowymi, zaplanowany na dziś na Małym Rynku koncert Zespołu "Raz Dwa Trzy" w ramach XI Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z wzajemnością" został odwołany.

>>>14.15:
Uwaga kierowcy! Wjazd do strefy B możliwy będzie tylko dziś do północy. Później będą tam mogły wjechać tylko samochody z identyfikatorami!

>>>13.20: 1,5 opóźnienie, ale udało się: Nowohucka otwarta dla samochodów.

>>>13.30:
Nadal bardzo trudna sytuacja panuje w okolicy ulic Widłakowej i Wielkanocnej. - W rejonie tym znajdują się śluzy, regulowane**automatycznie przez poziom Wisły. Oznacza to, że nie można ich uruchomić ręcznie. Śluzy otwierają się, gdy poziom rzeki opada. Jedna z nich (w rejonie ulicy Widłakowej 18) już się otworzyła, w miarę spadku poziomu Wisły kolejne śluzy będą się odblokowywać - mówi Filip Szatanik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Krakowie.
>>>12.00: Rozpoczęły się wypłaty dla poszkodowanych gmin. Każda z nich, zgodnie z obietnicą rządu, otrzyma 100 tys. zł. Małopolska ma do dyspozycji w sumie 11,2 mln zł.
>>>11.00: Do 21 maja Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał 1 389 000 worków na piasek. Sytuacja w całej Małopolsce nadal jest bardzo trudna. Największym problemem są przemakające wały.
>>>10.00: Normalizuje się sytuacja w Krakowie. Najważniejsze linie autobusowe i tramwajowe wróciły już na swoje trasy. Najwięcej trudności sprawiają nadal tunel pod rondem Grunwaldzkim i ulica Nowohucka.
>>>9.20: Ulica Nowohucka od południa będzie otwarta dla kierowców. Ruch zostanie uruchomiony lewą jezdnią (jadąc w kierunku M1) po jednym pasie w każdym kierunku. Prawa jezdnia jest remontowana.
>>>9.00: Nadal nieprzejezdnych jest kilkanaście ulic w Krakowie: Półłanki, Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Podbipiety (od Zagłoby do Klasztornej), Tyniecka, Podgórki Tynieckie, Zakamycze, Kamedulska, Rondo Grunwaldzkie (tunele), Lesisko, Skalna (przy Kaszubskiej), Orla (przy Zagrodzie), Rybna, Nowohucka (od Stoczniowców do mostu Nowohuckiego w obu kierunkach), Na Zakolu Wisły, Zagłoby - przy odmętowej, Golikówka przy Strażackiej.
>>>8.55: **Dostaliśmy właśnie zdjęcie od naszego czytelnika Jarosława, na którym uwiecznił ulicę Saską w czwartkowe popołudnie.



>>>8.45:
Poziom Wisły w Krakowie opada z godizny na godzinę. Obecnie jej stan na Bielanach to 690 cm, czyli o 170 cm powyżej stanu alarmowej. Ale też o ponad 2,5 metra poniżej wtorkowego rekordu.

>>>8.40:
Dobre informacje napływają także z całej Małopolski. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 13 miejscach, stan ostrzegawczy w 6 miejscach. W 19 powiatach i gminach obowiązuje alarm powodziowy, a w 28 powiatach i gminach pogotowie powodziowe.

>>>8.30:
Kolejna dobra wiadomość dla kierowców.**Do godziny 9 ma być otwarta ulica Nowohucka.
>>>7.30: Przejezdna jest już aleja Pokoju - zarówno dla tramwajów, jak i samochodów. Strażakom udało się w nocy wypompować wodę, które przedostała się na drogę z pobliskiego parku Lotników.
>>>7.00: **Dzień dobry, witamy kolejnego dnia. Mamy nadzieję, że to ostatni powodziowy dzień w Krakowie.


Czwartek, 20 maja 2010

>>>20.30: Nasz fotoreporter Łukasz Żołądź informuje, że od 20.20 zalane jest rondo Dywizjonu 308. Informacje te potwierdza nasza czytelniczka Asia: - Zalana jest al. Pokoju i nie ma przejazdu przez nią w tym momencie. Wszyscy, którzy teraz z M1 chcą się przedostać w inne części Krakowa, muszą zmierzać albo na al. Jana Pawła II lub na specjalny autobus spod Plazy.

>>>19.30: Nad Krakowem ulewa. Urząd Wojewódzki ostrzega przed burzami i wiatrem do 70 km/h.

>>>18.50: ZIKiT: Podczas prac porządkowych na ul. Nowohuckiej, w rejonie ul. Koszykarskiej stwierdzono bardzo duże wypłukanie pod chodnikiem.

>>>18.40: Użytkownik radek_t podesłał nam zdjęcia popowodziowe z okolic Tyńca i Balic. Opadająca woda zostawia za sobą sporo "pamiątek".

>>>18.05: Ważna informacja dla kierowców! Przywrócono już ruch na skrzyżowaniu ulic Saska - Stoczniowców, wraz z ulicami Saska, Ofiar Dąbia i Powstańców. Nadal zamknięta jest jednak ulica Nowohucka od Saskiej do Koszykarskiej.

>>>17.45: Prezydent Krakowa: pomożemy powodzianom, będą na to pieniądze.

>>>16.30: 734 cm - tyle wynosi stan Wisły na wodomierzu w Bielanach. Stan alarmowy to 520 cm. W najbardziej krytycznym momencie Wisła osiągnęła stan 950 cm.

>>>16.00: Obniża się poziom wód w Małopolsce. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest jeszcze w 12,a stan ostrzegawczy w 7 miejscach. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 18 powiatach i gminach, pogotowie przeciwpowodziowe w 7 miejscach.

>>>15.00: - Z Insbrucka do Krakowa z pomocą przyjadą strażacy, którzy będą odpompowywać wodę - powiedział na konferencji prasowej prezydent Jacek Majchrowski. Insbruck jest miastem partnerskim Krakowa.

>>>14.30: Od tej godziny w umacnianiu wału przy ul. Wioślarskiej bierze udział również 38 więźniów.

>>>14.25:Ruch na moście Dębnickim odbywa się już normalnie, w obie strony.

>>>14.20: Pojawiły się już pierwsze pięniądze na usuwanie szkód wyrządzonych przez powódź w Małopolsce. 45 milionów przeznaczy samorząd województwa, wcześniej 10 milionów przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

>>>14.00: Płaszowska - przywracany jest już prąd i ciepła woda

>>>14.00: Osoby, których dobytek został zniszczony z powodu powodzi, mogą zwrócić się o zasiłek do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Zasiłek w sytuacjach związanych z klęską żywiołową nie jest uzależniony od wysokości dochodów. Pieniądze te mają być formą pierwszej pomocy i być przeznaczone przede wszystkim na pokrycie kosztów zakupu żywności, leków, leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego oraz dokonanie drobnych remontów i napraw w mieszkaniu.

>>>12.15: Mail do redakcji od Gizeli Janczyn: Ogrody działkowe "Płaszów" zostały całkiem zalane, potraktowali je jako zbiornik retencyjny [klik]. Wczoraj o 17 domy zalane były po dachy. Prawdopodobnie nie bedzie już co ratować. Mieszkali tam ludzie,całymi rodzinami, gdyż nie mieli prawa do mieszkań socjalnych. Moja działeczka wartości ok. 50 tys. zł wraz z domem, który był wyremontowany, jest pod wodą. Był przystosowany do mieszkania. Nie wiem czy wogole będe chciała to oglądać jak zejdzie woda. Ratownicy wiedzieli że w tych ogrodach mieszkali ludzie "na dziko", na zdjeciach widać jak pontonem pływają pomiedzy dachami i szukają żywych ludzi, nikt nie mówi o tym na głos...

>>>11.55: Urząd Miasta: Prosimy wszystkich, którzy znajdą tablice rejestracyjne pojazdów zagubione podczas powodzi, o oddawanie ich do najbliższego komisariatu policji lub siedzib straży miejskiej. Stamtąd tablice trafią do Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa.

>>>11.30: - Naprawimy sygnalizację świetlną, uprzątniemy skrzyżowanie i samochody będą mogły wrócić na Nowohucką - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT-u.

>>>10.40: Most Dębnicki: - Woda opada, most ogrodzony, policja pilnuje, gapiów już prawie nie ma. Spokój, najgorsze za nami - relacjonuje Angelika Witkowska.

>>>10.35: W ciągu kilku godzin ma zostać otwarty most Dębnicki. Przeprawa przeszła pozytywną opinię komisji badającej stan techniczny mostu. Nasza dziennikarka Angelika Witkowska jest na miejscu i zrobiła kilka zdjęć okolic mostu.

>>>10.20: Opada woda w Krakowie. Otrzymaliśmy zdjęcia od użytkownika mman, który był w okolicach mostu Kotlarskiego. - Woda zdecydowanie opadła, widać pierwsze zniszczenia. Obie stacje tramwaju wodnego są uszkodzone, jedna z nich jest zatopiona i widać tylko jej spód. Uszkodzone są również barki w porcie przy Krakowskiej Akademii - pisze w mailu do redakcji.

>>>9.30: - Poziom wód w Małopolsce obniża się. W dwóch miejscach odwołano alarmy powodziowe, pogotowia przeciwpowodziowe w 13. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest jeszcze w 13 miejscach, stan ostrzegawczy w 7 miejscach - informuje Monika Frenkiel z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Poziom wody w Wiśle w Krakowie się obniża. Obecnie wodowskaz w Bielanach wskazuje 792 cm, o 272 cm powyżej stanu alarmowego.

>>>8.40: Wiele linii autobusowych jeździ objazdami lub ma skrócone trasy. Sprawdź, czym i dokąd dzisiaj dojedziesz.

>>>8.30: Aktualnie nieprzejezdne i zamknięte ulice: Nowohucka, Portowa, Stoczniowców, Ofiar Dąbia, Na Zakolu Wisły, Rybna, Łutnia, Solnal Półłanki, Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Smoleńskiego, Podbipięty, Tyniecka, Podgórki Tynieckie, Zakamycze, Korepty, Kamedulska, Rondo Grunwaldzkie (tunele), Bogucianka, Mydlnicka, Opty, Bieżanowska przy Małej Górze, Lesisko, tunel drogowy w Ruszczy, Nad Drwiną, Kosynierów (od Mogilskiej do Zwycięstwa), Zolla (od Pronia do Pod Pomnikiem), Skalna (przy Kaszubskiej), Orla (przy Zagrodzie), Niepokalanej Marii Panny, Na Załęczu, Lasówka, Norymberska, Borowego.

>>>8.15:
Cały czas czekamy na Wasze zdjęcia, filmy, informacje - każda cenna wiadomość się liczy. Możecie wysyłać maile lub samodzielnie dodawać artykuły i wpisy do bloga.

>>>7.50: Przypominamy, że jeszcze dzisiaj (20 maja) odwołane są zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Akademii Krakowskiej zajęcia nie odbywają się do piątku (21 maja) do godziny 15. Dzisiaj na stronie uczelni ma się pojawić informacja, czy odbędzie się zjazd studiów niestacjonarnych.

Pozostałe krakowskie uczelnie pracują normalnie.

>>>7.40: Wisła ma obecnie poziom 798 cm, czyli o prawie 2 metry mniej niż w najgorszym momencie. Woda opada o ok. 8-10 cm na godzinę. Wg informacji radia RMF, jeszcze dziś wieczorem do ruchu dopuszczony może być most Dębnicki.

>>>7.35: ZIKiT: Badania geodezyjne wykazały, że rozwarstwienie wału w rejonie ul. Wioślarskiej nie poszerza się. Wał został prewencyjnie dociążony 500 workami z piaskiem.
Zlokalizowano wysięg w rejonie ul. Rybnej. Został on zabezpieczony workami.

>>>7.30: Witamy kolejnego dnia powodzi w Krakowie. Przypominamy obecną sytuację drogową: nieczynne są trzy mosty: Dębnicki w centrum miasta, Nowohucki oraz na stopniu wodnym na ulicy Ofiar Dąbia. Nieprzejezdna jest także m.in. ulica Nowohucka, tunel pod rondem Grunwaldzkim oraz autostradowy węzeł Mirowska.

W ścisłym centrum miasta można poruszać się po strefie B.

Środa, 19 maja 2010
>>>22.40:
Strefa B w centrum miasta jest otwarta dla wszystkich kierowców. Ta decyzja obowiązuje do odwołania.

>>>22.30:
Poprawia się sytuacja w rejonie skrzyżowania Saskiej-Nowohuckiej-Stoczniowców. - Ulica Turka i sąsiednie są wolne odwody i nie zostały zalane. Możliwy jest dojazd od ulic Krzywdy, Płaszowskiej i Koszykarskiej - otrzymaliśmy informację od czytelnika.

>>> 22.10:
W Krakowie wciąż są nieprzejezdne trzy mosty: Dębnicki, Nowohucki i nad stopniem wodnym Dąbie. Ruch na moście Wandy odbywa się już w obie strony.

>>>21.05:
- Poprawia się również sytuacja na wałach w okolicach mostu Zwierzynieckiego. - Po godzinie 20 z okolic ul. Wioślarzy odjechali ostatni żołnierze (4 pełne samochody ciężarowe), natomiast pozostały jeszcze dwa wozy strażackie i samochód ZIKiT-u. Pracownik tej instytucji powiedział, że będą całą noc monitorować stan wału, ale na ten moment jest on zabezpieczony i nie zagraża zalaniem o ile stan  Wisły będzie malał - napisał nam pan Mirosław Sztygar. Dziękujemy.
>>>21.00:
- Po18 godzinach prac wyrwa w wale w rejonie ul. Nowohuckiej została załatana. Jutro rozpocznie się odpompowywanie wody i udrażnianie ulicy - poinformował Filip Szatanik z Urzędu Miasta
>>>19.15:
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego podziękowało wszystkim wolontariuszom, kótrzy pomagają służbom w umacnianiu wałów. Na stronie www.krakow.pl będą pojawiać się informacje, gdzie aktualnie potrzebna jest pomoc.

>>>19.00: - Poziom wód w Małopolsce obniża się. Na terenie powiatu gorlickiego odwołano stan pogotowia przeciwpowodziowego w Bieczu, Ropie, Lipinkach, Uściu Gorlickim i Gorlicach. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest jeszcze w 16 miejscach, stan ostrzegawczy w 6 miejscach - poinformowała Monika Frenkiel z Urzędu Wojewódzkiego.

>>>18.50: - Niektóre uliczki na osiedlu Podwawelskim są nieprzejezdne - dostaliśmy maila od Pauliny. - Jedyny dojazd do ulicy Komandosów jest od ul. Konopnickiej, wjazdu od strony kapelanki nie ma. Mieszkańcy wypompowują wodę ze swoich piwnic - napisała czytelniczka.

>>>18.40:
Osunął się wał w Tyńcu, ale nie zagraża budynkom [więcej]

>>>18:00:
Ponownie Płaszów: Woda na Saskiej zaczęła się cofać. Od godziny 16 ubyło jej co najmniej 5 cm. Strażacy rozpoczęli wypompowywanie z zalanych piwnic. Saska do skrzyżowania z Płaszowską-Przewóz jest zalana -pozostała cześć Płaszowa wolna od wody.

>>>17.50:
Do jutra nie będzie wody na ul. Grochowskiej

>>>17.35:
- Trwają przygotowawcze dowysadzenia wałów na Wiśle w okolicy Niepołomic-Podgrabia - taką informację dostaliśmy od czytelniczki. Dementuje ją Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: - Nie ma planów wysadzenia wałów w tym miejscu - powiedziała na Liliana Leda biura prasowego wojewody.

>>>17.30:
Informacja, którą otrzymaliśmy od czytelnika, przydatna mieszkańcom Płaszowa: Z ulicy Lipskiej można wyjechać na most Kotlarski ulicą Krzywda. Jest tam całkiem przejezdne, można się włączyć w Nowohucka zarówno w lewo jak i w prawo z Krzywdy. Skrzyżowanie Saska-Płaszowska-Przewóz jest wolne od wody, ale można wjechać tylko w Przewóz, ślepą Myśliwską (zalana) lub w Saską w kierunku Lipskiej. Sama Lipska jest dwukierunkowa.

>>>17.00:
Mieszkańcy ulic Podbipiety, Niepokalanej Marii Panny i osiedla Lesisko apelują o pomoc przy umacnianiu wałów na odcinku pomiędzy mostem Wandy a Łęgiem. Jest piasek, są worki, ale potrzeba rąk do pracy. Prosimy o zmianę tych, którzy pracują tam od wczoraj i są już bardzo zmęczeni.
>>>16.00:
Przy moście Zwierzynieckim podstawione zostaną autobusy dla ewakuowanej ludności. Powodzianie przewiezieni zostaną do Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Fredry.

>>>16.00:
Apel Urzędu Miasta do mieszkańców ul. Wioślarskiej - powinni być przygotowani do ewenualnej ewakuacji.

>>>15.50:
Stan wody w Wiśle na Bielanach wynosi dziś 895 centymetrów. To ponad półmetra mniej, niż wczoraj wieczorem.
**
>>>15.15: Straż Miejska: Kilkanaście minut temu w rejonie ogródków działkowych przy ulicy Nowohuckiej (skąd dziś w nocy ewakuowano bezdomnych) zatrzymano mężczyznę, który spacerował pomiędzy zabudowaniami opuszczonymi przez mieszkańców. Mężczyzna robił zdjęcia i penetrował przejścia między budynkami. Zatrzymany składa już pierwsze wyjaśnienia. Straż miejska zapewnia, iż budynki opuszczone przez ich właścicieli są stale i na bieżąco kontrolowane.
**
>>>14.42: Służby kryzysowe apelują do mieszkańców Krakowa, żeby pomogli w zabezpieczaniu przeciekających wałów w okolicach mostu Wandy. Wolontariusze potrzebni są przede wszytkim na ulicy Wioślarskiej, Miechowskiej i Nowohuckiej.
**
>>>14.36: Jak podaje Andrzej Zabielski, rejon Podgórza przy stopniu wodnym, gdzie powstała wyrwa w wale, jest zalany.
**>>>14.17: MSWiA: Każda poszkodowana gmina i powiat dostanie do 100 tys. złotych na działania przeciwpowodziowe.
**>>>14.15: Most Wandy również zagrożony.
**
>>>14.13: Apel przewodniczącego rady dzielnicy XIV(Czyżyny) - Na Podbipięty/Zagłoby czeka piasek, zaraz dojedzie zamówionych 10 tys. worków. Jak ktoś nie boi się łopaty, to pewnie każda para rąk się przyda...
**>>>13.50: Jak podaje nasz użytkownik Marek, ulica Myśliwska jest cała zalana. Mieszkańcy kierują strumie wody na łąkę przy ulicy Lipskiej. Brak służb w okolicy, na miejscu jest jedynie policja.
**
>>>13.40: Stan wód 19.05. godz. 13.30: Poziom wód w Małopolsce nieco się obniżył. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 23 miejscach, stan ostrzegawczy w 3 miejscach. Najgorsza sytuacja jest obecnie w Szczucinie (powiat dąbrowski), gdzie doszło do przerwania wałów. W Krakowie doszło do przerwania wałów przy ulicy Nowohuckiej, przeciekają też wały przy ul. Wioślarskiej. Rozpoczyna się ewakuacja gminy Drwinia (powiat bocheński) - tam woda z Wisły przesiąka przez wały.
**>>>13.30: Nowohucka: Tama budowana z bloczków zaczyna przynosić rezultaty. Przepływ wody zaczyna się hamować. Budowa całej tamy potrwa jednak jeszcze długie godziny.

>>>13.10: W dalszym ciągu prowadzone są intensywne działania mające na celu
uchronienie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu
koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Kilkaset osób, w
tym strażacy, mieszkańcy wsi Brzezinka oraz pracownicy Państwowego Muzeum
Auschwitz-Birkenau starają się wzmocnić i podnieść koronę wałów, układając
tysiące worków z piaskiem.
**
>>>13.05: Dobre wiadomości. Pod mostem Dębnickim jest już 15 centymetrowy prześwit, co oznacza, że woda opada.
**>>>12.57: Dla większości psów ze schroniska znalaziono już lokum zastępcze. Część trafiła do stadniny koni. Pozostały jeszcze psy duże, stare, agresywne oraz chore. Ciągle trwa ich ewakuacja.
**>>>12.57: Z powodu podmycia słupów energetycznych, obecnie w Małopolsce bez prądu pozostaje 9 tys. odbiorców.
**>>>12.46: W związku z utrudnieniami wynikającymi z awarii kanalizacji komunalnej, Galeria Kraków Plaza została zamknięta.
**
>>>12.28: Jak informuje nasz użytkownik Zlloty, mieszkańcy okolic pomiędzy ul. Lipską a zalewem Bagry do tej pory nie otrzymali piasku, aby uszczelnić domy na wypadek zalania. Sytuacja jest tam coraz gorsza.
**>>>12.26: Wisła zalała takze Wojewódzki Magazyn Przeciwpowodziowy, który znajduje się w Krakowie przy ul. Na Zakolu Wisły 12. Obecnie jego funkcje pełni Komenda Straży Pożarnej przy ul. Zarzecze 106, gdzie wydawane są worki na piasek.

>>>12.11: Dziś (19 maja) ok. godz. 13.15 Szczucin (powiat dąbrowski) odwiedzi Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.
**>>>11.40: **Wszystkie koty ze schroniska dla bezdomnych zwierząt przy Rybnej 3 znalazły już domy. Czekają jeszcze duże psy. Pod schroniskiem tłumy ludzi!

>>>11.20: Aby usprawnić komunikację w mieście prezydent Jacek
Majchrowski zdecydował o otwarciu strefy B dla wszystkich pojazdów.
**
>>>11.10: Jak podaje nasz używkonik Piotr Placek, jedyna droga wyjazdu z zalanych okolic Nowohuckiej, Saskiej jest przez Rybitwy i Most Wandy w Nowej Hucie. Wszyscy pracownicy okolicznych firm zostali zwolnieni do domu. Droga jest kompletnie zakorkowana.
**
>>>11.00: Na Nowohuckiej budowana jest betonowa zapora, która następnie zostanie wypełniona workami z piaskiem. Bez tego szkieletu worki byłyby porywane przez wodę.
**>>>10.04: Rozpoczęła się ewakuacja schroniska dla bezdomnych zwierząt przy Rybnej 3.

>>>9.44: Okolice Mostu zwierzynieckiego są zagrożone. Na długości około 50 metrów pęka wał w rejonie ulicy Wioślarskiej w Krakowie.
**>>>9.30: Trwa ewakuacja krakowian z zagrożonych terenów. Z transportu podstawionego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji S.A. skorzystało do tej pory ok. 120 osób.
>>>9.26: Jak podaje nasz użytkownik laku82, trwa ewakuacja mieszkańców domków jednorodzinnych na Myśliwskiej, Gumniska, Zadworze i okolic.
>>>9.20: **Miasto apeluje do mieszkańców okolic ul. Wioślarskiej, by przygotowali się do ewakuacji. Przy zjeździe z mostu Zwierzynieckiego przy stacji paliw podstawione zostały 3 autobusy dla mieszkańców. Ewakuowana ludność zostanie przewieziona do Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Fredry 65

>>>9.13: Uniwersytet Jagielloński oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odwołali wszystkie zajęcia w dniu 19.05.2010
**
>>>9.11: Przy naprawie wału przy Nowohuckiej wykorzystywana jest amfibia, która zabezpiecza wał od strony wewnętrznej. Na miejscu są już przygotowane tysiące worków z piaskiem. Aby załatać dziurę trzeba wybudować szkielet, który następnie zostanie wypełniony workami z piaskiem.
>>>8.46: Poziom wody zaczyna spadać. Obecnie wynosi 943 centymetry. Wczoraj o godzinie 22 wynosił ponad 950 cm.
>>>8.30: Poziom wód w Małopolsce nieco się obniżył. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 27 miejscach (był w 32), stan ostrzegawczy w 9 miejscach (był w 16). W 21 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe.
**>>>7.20:Ewakuacja mieszkanców ulicy Nowohuckiej, na wysokości ulic Na zakolu Wisły oraz Koszykarskiej.

>>>7.10:Dziś o 2.00 w nocy został przerwany wał przeciwpowodziowy na zakolu Wisły. Ul. Nowohucka jest zamknięta do odwołania.

Wtorek, 18 maja 2010
>>>23.20:
Kraków - zdjęcia z wieczoru [klik].

>>>22.30:
W Krakowie występują problemy z dostępem do ciepłej wody. Tak jest między innymi w rejonie ul. Teligi a także na osiedlach przy il. Przewóz i Koszykarskiej.
>>>22.10:
Informację, że woda w Wiśle przestała rozsnąć potwierdza Urząd Miasta. Jej bardzo wysoki poziom może się jednak utrzymać nawet przez dwa dni
>>>22.00:
Poziom wody w Wiśle przestał rosnąć! Utrzymuje się obecnie na wysokości ponad 950 centymetrów.

>>>21.00:
Znowu nie kursują tramwaje przez al. Pokoju. Zobacz obecne zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

>>>20.40:
Jest już dojazd do osiedla Złocień - poinformowało biuro prasowe Magistratu. Przejezdna jest ul. Półłanki.
>>>22.30:
Kolejny mail w sprawie Tyńca: "Ujście do Wisły jest zamknięte i wszystkie wody rozlewają się na łąkach zalewając również gospodarstwa położone w okolicy. Wody przybywa a nie ma dokąd uciec wiec poziom podnosi się z godziny na godzinę. Za niedługo już w ogóle nie będzie można tam dojechać, bo Tyniecka już zamknięta na wysokości jednostki wojskowej i Norymberskiej. Winnicka póki co przejezdna ale tez częściowo już zalana. Dziwi mnie brak zaangażowania jakichkolwiek służb. Nie można liczyć na żadną pompę czy worki z piaskiem."** >>>20.20: **Nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej dla Krakowa - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociagów i Kanalizacji

>>>20.10: - Stan wody na wodowskazie w Bielanach to 951 cm i może jeszcze wzrastać. Poziom taki może się utrzymać przez jeszcze dwa dni, co stwarza niebezpieczeństwo przemakania wałów - poinformował Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Miasta.

>>>19.10:
Nie tylko mieszkańcy os. Podwawelskiego i Dąbia zmagają się ze wzrastającym poziomem wody, również o swoją sytuację obawiają się mieszkańcy Tyńca. - Wał przeciwpowodziowy od kilkudziesięciu lat nie był w żaden sposób regenerowany czy umacniany, z relacji mieszkańców wiem, że jest w bardzo złym stanie, dlatego wydaje mi się że powinien ktoś kompetentny sprawdzić jego stan. W przypadku jego przerwania pod wodą znajdzie się kilkadziesiąt zabudowań i ich mieszkańców.

Czytaj więcej o sytuacji mieszkańców Dąbia, os. Podwawelskiego i Tyńca

>>>18.30:
Do galerii poniżej dodaliśmy zdjęcia Wisły w rejonie stopnia wodnego, przesłane nam przez Sylwię. - Dąbie też tonie - dostaliśmy informację od czytelnika. - Ulica Kosynierów zamknięta. Bialucha ma stan krytyczny i zaczyna wylewać.
Bloki i domy na ulicy Zwycięstwa mają zalane piwnice. Woda wdziera się nie tylko od wałów rzeki Białucha, ale też od ogródków działkowych. Nikt się nami nie interesuje. Nie mamy worków z piaskiem. Dzwoniliśmy po worki, ale nie chcą przywieźć. Mieszkańcy chętnie sami je będą układać, ale ktoś musi nam je przywieźć. Białucha nigdy nie miała tak wysokiego poziomu wody, nawet w 1997! Dlaczego nikt nie chce nam pomoc? Tamujemy tylko okolice Mostu Dębnickiego, ale u nas też jest naprawdę źle - napisał czytelnik w mailu do redakcji.

>>>18.00:
Żywioł zagraża osiedlu Podwawelskiemu. Jak poinformowała nas czytelniczka, woda wdziera się od dwóch stron: ronda Grunwaldzkiego i płynie ul. Wierzbową oraz od strony hotelu Forum. W rejonie tym wylewa również na dawne wyrobisko rzeka Wilga. - Mam nadzieję, że nie zostaniemy odcięci od świata - pisze nam Renata.

>>>17.30: Niektórzy z powodzią radzą sobie samodzielnie. Przedszkole nr 71 na ul. Ludwinowskiej ma zalaną piwnicę, a wodę wypompowuje dzięki pożyczonej od Hotelu Forum pompy.

>>>16.40:
AGH nie odwoła zajęć, raczej nie zrobi tego UEK. Czytaj więcej...

>>>16.00:
938 centymetrów - tyle pokazuje Wisła na wodowskazie w Bielanach. To o ponad 30 centymetrów więcej, niż dotychczasowy rekord. Most Dębnicki powinien wytrzymać - powiedział w radiu RMF prezydent Jacek Majchrowski.

>>>15.20:
Miasto ma plan ewakuacyjny dla 97 tysięcy mieszkańców terenów położonych przy Wiśle. Magistrat stanowczo uspokaja jednak - opracowanie takiego planu nie oznacza wdrożenia go w życie.
>>>15.00:
Uniwersytet Jagielloński odwołał zajęcia. Nie wiadomo, jak długo potrwa taka sytuacja. Studenci powinni szukać informacji na stronach swoich wydziałów i instytutów.

>>>14.45: 927 cm - to poziom Wisły w Bielanach. Pod mostem Dębnickim nie ma już prześwitu.

>>>14.40: Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał już 500 000 sztuk worków na piasek.

>>>14.30:
Wisła ma w tej chwili 910 cm głębokości. Za kilka godzin ma przejść kolejna fala kulminacyjna.

>>>13:45:
Instytut Socjologii UJ odwołał zajęcia.

>>>13.25:
Jak informuje Andrzej Zabielski, na wysokości przystanku Dąbie zepsuł się tramwaj linii 22. Torowisko w stronę Nowej Huty jest nieprzejezdne.

>>>13.10:
Wisła ma w tej chwili 900 cm głębokości. Przez miasto przechodzi fala kulminacyjna.

>>>12.45:
Woda na moście Powstańców prawie zalała przęsła. Nieprzejezdna jest droga dojazdowa do hotelu Qubus.

>>>12.30:
Przywrócono ruch tramwajowy na rondzie Dywizjonu 308 i na alei Pokoju.

>>>12.25:
Oświęcim: Tereny obozu Auschwitz-Birkenau znalazły
się w strefie zagrożenia powodziowego. Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

>>>11.45:
MPK: Poważne utrudnienia, skrócone linie, zalane torowiska.

>>>11.35:
Na most Dębnicki wjechała pierwsza ciężarówka wypełniona piaskiem. Ma to zapobiec zerwaniu mostu przez nurt Wisły. Most jest całkowicie niedostępny dla samochodów i pieszych.

>>>11.25:
GDDKiA: obwodnica Krakowa - zalewane drogi pod wiaduktem na autostradzie - wyłączone z ruchu łącznice węzła Mirowskiego, czyli nie można na węźle wjechać, ani zjechać z autostrady, ruch po autostradzie odbywa się normalnie.

>>>11.20:
Użytkowniczka Gosia: Zamknięty mostek nad rzeką Drwinką przy placu Na Rybitwach.

>>>11.00:
Gmina Czchów: O godz. 10.20 otrzymano informację o zerwaniu promu w miejscowości Piaski-Drużków. Prom udało się zatrzymać na wysokości m. Filipowice.

>>>10.50:
Aleja Pokoju nadal nieprzejezdna dla tramwajów. Zalane jest torowisko na Dąbiu, podtopione jest również centrum handlowe M1 oraz znajdujące się obok rondo Dywizjonu 308. MPK podstawiło komunikację zastępczą.

>>>10.30: Aktualny poziom wody na Wisle: stan alarmowy przekroczony o 74 centymetry [wedlug wodomierza w Krakowie-Bielanach, stan na poniedzialek, godz. 10.30].

>>>10.20:
Most Dębnicki już zamknięty. Urząd Wojewódzki jednak uspokaja: wały są bezpieczne, a Dębnicki ma najmniejszy prześwit między lusterem wody a kładką.

>>>9.35:
Premier Donald Tusk jedzie do Proszówek w gminie Bochnia. Towarzyszą mu minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

>>>9.30:
Użytkownik Vaas przesłał nam zdjęcia znad Wisły - stan na godzinę 8.00.

>>>9.20:
GDDKiA: Utrudnienia m.in. na Zakopiance i wyjeździe z ronda Ofiar Katynia w stronę autostrady A4.

>>>9.12:
Wisła na moście Dębnickim na bardzo niebezpiecznym poziomie. Zdjęcie na Blipie umieścił użytkownik Kregiel.



>>>8.50:
MSWiA:**W powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia (województwo małopolskie) we wsi Okleśna strażacy przepompowują wodę z okolicy w wyniku wylania rzeki Wisły.
>>>8.40: Rondo Dywizjonu 308: W wyniku zalania torowiska o 7.45 wyłączona została komunikacja tramwajowa w tym rejonie. Trwają prace związane z odpompowaniem wody, przywróceniem przejezdności i wznowieniem kursowania komunikacji tramwajowej.**
>>>8.35: Krakowska Akademia odwołuje zajęcia. W związku z podtopieniami i przedostawaniem się wody na teren Kampusu Krakowskiej Akademii zajęcia w dniach 18 i 19 maja zostają odwołane.
>>>8.30: Krakowskie Biuro Festiwalowe przenosi 3 główne koncertu Festiwalu Muzyki Filmowej do hali ocynkowni. Zmienia się również godzina ich rozpoczęcia.
>>>7.45: **Zakończyło się spotkanie premiera z wojewodami południowych województw. Teraz Donald Tusk jedzie do tych regionów, które najbardziej ucierpiały i są najbardziej zagrożone powodzią.

>>>7.35: ZIKiT: Wszystkie mosty na terenie Krakowa są przejezdne.

Wyłączone z ruchu zostały: ul. Tyniecka na wysokości ul. Norymberskiej, ul. Tyniecka na wysokości ul. Winnickiej. Rozważana jest możliwość przedłużenia jej zamknięcia aż do rynku Dębnickiego.

>>>7.30: Stan alarmowy na Wiśle przekroczony o 3 metry! Mieszkańcy z niepokojem obserwują sytuację na rzece.


Poniedziałek, 17 maja 2010

>>>23.00: Premier: Sytuacja jest trudna, ale nie tragiczna.

>>>23.00: Do tej pory w Małopolsce ewakuowano 1203 osoby.

>>>22.50: MSWiA: Dotychczas w wyniku gwałtownych wezbrań wody zginęły 4 osoby. W Małopolsce utonęły 3 osoby w powiatach tarnowskim i bocheńskim oraz w Krakowie.

Minister J. Miller w trakcie pobytu w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku poinformował, że w tym momencie sytuacja jest opanowana, a wszystkie działania podejmowane przez służby są wykonywane profesjonalnie.

Szef MSWiA zaapelował do mieszkańców, by w sytuacji zagrożenia powodzią wyrażali zgodę na ewakuację. „Słyszałem, że nie wszyscy chcą się ewakuować. Zachęcam do tego, by nie czekać na ostatni moment: jesteśmy w terenie górskim, a tutaj woda wzbiera bardzo szybko. Uwierzmy, że jeśli ktoś proponuje nam ewakuację, to jest to naprawdę niezbędne" - powiedział.

>>>22.00: W Krakowie trwa spotkanie premiera Donalda Tuska oraz wojewodą małopolskim i śląskim nt. aktualnej sytuacji powodziowej. W spotkaniu udział bierze także minister Jerzy Miller.

>>>18.54:
Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego: W Krakowie czteroletnie dziecko wpadło do potoku przy ul. Stryjeńskiego w Bieżanowie. Jest w stanie ciężkim, zostało przewiezione do szpitala w Prokocimiu. W wielu miejscowościach w Małopolsce zostały zawieszone zajęcia w szkołach oraz przedszkolach.

>>>18.30:
MSWiA: Na terenie województwa małopolskiego ewakuowano dziś 833 osoby (wczoraj 16 maja br. 317 osób). Według danych synoptyków dziś wieczorem (17 maja br.) strefy zachmurzenia spowodują kolejne opady we wschodniej Małopolsce, które następnie będą rozszerzać się na północ przez Mazowsze i Podlasie, a później przemieszczą się na zachód. Prognozowane opady deszczu występują głównie na południu kraju i mogą utrzymać się nawet do piątku 20 maja 2010 r. Największe opady występują w zlewni rzeki Raby (w wojew. małopolskim) i wynoszą 186l/m2 , czyli tyle co średnio w ciągu 2 miesięcy.

>>>17.50: Sytuacja powodziowa w Małopolsce była tematem nadzwyczajnego spotkania u marszałka Marka Nawary. Na spotkaniu oszacowano, że starty wynikające z intensywnych opadów sięgają już setek milionów złotych. Szansą na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce jest m.in. budowa trzech zbiorników retencyjnych. Prace przy budowie pierwszego z nich rozpoczną się jesienią tego roku. - Po opadnięciu wody i oszacowaniu strat finansowych wystąpię do wojewody o środki na usuwanie skutków powodzi. Będzie to zapewne znacząca suma – powiedział marszałek Marek Nawara.

>>>17.30
: KBF: W związku z intensywnymi opadami deszczu i zagrożeniem powodzią, zainstalowana na Bulwarach Wiślanych w ramach projektu "Chopin w mieście" wystawa Chopinowi. Duda-Gracz  została zdemontowana. Wystawa wróci na swoje miejsce, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

>>>17.20: Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji, poinformowała, że Jerzy Miller przyjedzie dzisiaj do Małopolski. Wcześniej odwiedzi zalane terny na Śląsku.

>>>15.30: - W  Małopolsce stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 30 miejscach, stan ostrzegawczy w 17 miejscach. W 19 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe - informuje Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody.

>>>13.40:
- Zapora w Dobczycach nie jest zagrożona, nie ma potrzeby ewakuowania mieszkańców Dobczyc - uspokaja Liliana Leda z biura prasowego wojewody

>>>Nasz użytkownik Mateusz J Nowak, donosi, że w Nowym Sączu zalany został stadion Sandecji, a Dunajec w niektórych miejscach ma nawet 100 metrów szerokości.

>>> - Z magazynów przeciwpowodziowych w Małopolsce wydano już 140 tysięcy sztuk worków na piasek i 15 agregatów pompowych dużej wydajności. W magazynach jest jeszcze 870 tys. worków.

>>>12:05: Trwa ewakuacja mieszkańców domów położonych wzdłuż Raby od Winiar do Gdowa (powiat wielicki). Do tej pory ewakuowano 68 osób.

>>> W miejscowości Uniszowa (gmina Ryglice, powiat tarnowski) znaleziono w poniedziałek ciało kobiety w wieku około 60 lat, prawdopodobnie porwanej przez potok.

>>>10:30: W  Małopolsce stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 29 miejscach, stan ostrzegawczy w 19 miejscach. W 17 gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 6 powiatach pogotowie powodziowe.

>>> Do godziny 10.30 ewaukowano w Małopolsce 340 osób. Kolejne półtora tysiąca będzie ewakuowanych w powiecie brzeskim.

>>>
Na linii kolejowej Kraków – Zakopane na odcinku Radziszów – Leńcze pow. wadowicki podmyte tory kolejowe pociągi kursujące kierowane będą drogami okrężnymi – wystąpią opóźnienia.


Aktualny stan zagrożenia w Krakowie: pogotowie przeciwpowodziowe [od niedzieli 23 maja, godziny 11.15]. Poprzednio alarm przeciwpowodziowy [od niedzieli 16 maja, godz. 22.30].

Aktualny poziom wody na Wiśle: stan ostrzegawczy przekroczony o 129 centymetrów [według wodomierza w Krakowie-Bielanach, stan na niedzielę 23 maja, godz. 17.00].

Aktualna prognoza pogody w Krakowie: zobacz


Kraków - utrudnienia na drogach:


23 maja:
Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Podbipiety (od Zagłoby do Klasztornej), Zakamycze, Kamedulska, Skalna (przy Kaszubskiej), Golikówka przy, Strażackiej, Wodzickich, Wrobela.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Lotto | Baseny | Hot spoty | Mapa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto