Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski: fala na Wiśle, Sole i Skawie. Narasta strach przed powodzią

Katarzyna Ponikowska
Serafę strażacy zabezpieczali workami z piaskiem
Serafę strażacy zabezpieczali workami z piaskiem Jakub Popiel
Nie wiemy, co przyniosą kolejne godziny - martwią się mieszkańcy Krakowa, którzy od wtorku znów walczą z żywiołem. Mieszkańcy Opatkowic znów walczą z wodą. Poziom wody w rzekach nadal się podnosi.

Woda zalała już Lesisko, co spowodowało zamknięcie ul. Podbipięty. Po raz kolejny wezbrała Wilga, stawiając na nogi mieszkańców Opatkowic. Przepełniona jest Struga Rusiecka, która zagraża osiedlu Wyciąże. W środę wieczorem stan alarmowy w Bielanach na Wiśle przekroczony był o 56 cm, a poziom wody nadal rósł. Straż pożarna, policja i straż miejska w związku z powodzią interweniowały ponad 200 razy.

W nocy z wtorku na środę woda z pobliskiej Wilgi ponownie wdarła się do domów mieszkańców Opatkowic. - Całą noc usuwaliśmy wodę z mieszkań - opowiada Anna Olejarnik, lokatorka ulicy Smoleńskiego. Jej sąsiadka, Barbara Zagórska, opowiada, że do sprzątania użyli własnej pompy. Zakup takiego sprzętu to dla mieszkańców Opatkowic konieczność: przydał się już ósmy raz w tym roku. - Niestety na pomoc strażaków nie możemy liczyć. Musimy radzić sobie sami - dodaje Anna Olejarnik.
W środę wieczorem woda w Wildze znów niebezpiecznie przybrała, była na równi z brzegiem. Mieszkańcy spodziewali się najgorszego. - Mieszkam tu od ponad 20 lat i widzę, kiedy woda zaczyna nam zagrażać. Boję się, że jeszcze tej nocy znów będziemy walczyć z żywiołem - powiedziała nam pani Olejarnik.

W Bieżanowie woda opadła w środę jeden metr poniżej korony wałów i ustabilizowała się. Dzięki szybkiej interwencji strażaków, nie wdarła się na ul. Popiełuszki. - Czekamy na to, co się stanie teraz. We wtorek wieczorem woda zaczęła się wylewać z koryta. Sytuację uratowały rękawy, które ułożyliśmy nad Serafą - mówi młodszy aspirant Łukasz Bratek.

Na zalaniach ogródków, pól i podwórek skończyło się na nowohuckich osiedlach Kościelniki i Wyciąże. - Stan wód bardzo się podniósł, zniszczone są drzewa w moim ogrodzie, ale dom na szczęście pozostał suchy - relacjonuje Agata Kaniak z Kościelnik.

W Wyciążu wzmocniono zabezpieczenia po interwencji "Gazety Krakowskiej". - Skala problemu jest znacznie mniejsza niż podczas lipcowej nawałnicy - opowiada Bolesław Kowacz. To jednak nie znaczy, że mieszkańcy Wyciąża czują się bezpiecznie. Nadal z niepokojem obserwują wysoki poziom wody Strugi Rusieckiej, który nie obniża się.

Ostatnie dni były pracowite dla miejskich służb. Straż pożarna pracowała przy umacnianiu wałów i wypompowywaniu wody. Wyjeżdżała na interwencje ponad 200 razy. Straż miejska odebrała kilka zgłoszeń dotyczących połamanych gałęzi i konarów. We wtorek tuż przed godz. 23 przewróciło się drzewo, przygniatając auta zaparkowane na chodniku ul. Westerplatte. - Zbyt późno zauważyłem obalony pień i nie zdążyłem wyhamować na śliskiej jezdni - opowiada Damian Janosik, który wjechał w drzewo, miażdżąc przód swojego nowego auta.

By ochronić ulice przed ewentualnym zalaniem bulwarów wiślanych, służby miejskie zamontowały trzy bramy przeciwpowodziowe przy ul. Wioślarskiej i Flisackiej.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zamknął w środę w południe ul. Podbipięty. - Woda deszczowa zalała Lesisko. Musimy stamtąd odpompować wodę. Węże do pompowania zostaną przerzucone przez ul. Podbipięty - poinformował Michał Pyclik z ZIKiT. Ulicą Podbipięty nie można jeździć od ronda do ul. Niepokalanej Panny Marii.

Pod Krakowem walczą z żywiołem

Pozamykane drogi, poprzerywane brzegi rzek, zalane łąki i pola, podtopione domy. Podkrakowskie gminy wciąż zmagają się z wodą. Kiedy sytuację udaje się opanować w jednym miejscu, problem pojawia się w innym. Wczoraj wieczorem najgorzej było w Pcimiu, Zabierzowie i Czernichowie. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązywały też w Skawinie i Kłaju. W kilkunastu gminach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

W Czernichowie służby cały czas są w pogotowiu. W środę wieczorem sytuacja wyglądała groźnie. - W Kłokoczynie przeciekała śluza, ale uszczelniliśmy ją folią i workami z piaskiem - powiedział nam Krzysztof Sury ze sztabu kryzysowego w Czernichowie. - Jeżeli nie przestanie padać, woda może zalać osiedle Pasieka. Wtedy będziemy zmuszeni zrobić przerzut wody z rzeczki Młynówka, która szybko przybiera, do Wisły.

Kiepska sytuacja była też wczoraj w Pcimiu. Pogarszała się z godziny na godzinę. Deszcz nie przestawał padać, a woda zabierała ze sobą kolejne fragmenty brzegów Raby i podtapiała gospodarstwa położone wzdłuż rzeki. - Jeśli woda przerwie drogę, zaleje kilkanaście domów na osiedlach Kozaki, Dziadki i Świątki oraz 45 domów na osiedlu Pabiski, które zostaną odcięte od centrum miejscowości. Ale nie poddajemy się w walce z Rabą - powiedziała Katarzyna Ptak z centrum zarządzania kryzysowego w Pcimiu.

Nieprzejezdna była droga krajowa nr 79 na wysokości mostu w Rudawie. Policja kierowała auta objazdem na Balice. Pozamykane były też droga na trasie Przesławice - Gnatowice oraz lokalne drogi w Koniuszy w powiecie proszowickim. Przy drodze krajowej nr 75 w Kłaju podtopionych zostało kilka domów.

Sytuacja poprawiła się w gminie Skawina. W środę nad ranem został przywrócony ruch na części drogi krajowej nr 44, drodze Skawina - Wola Radziszowska oraz drodze powiatowej i gminnej w Woli Radziszowskiej. We wtorkową noc sytuacja była tam porównywalna z majową powodzią. Teraz wody opadają.

Mieszkańcy zagrożonych zalaniem gmin nadal jednak żyją w strachu. - Cały czas pada. Boimy się, co przyniosą najbliższe godziny - powiedział "GK" wicewójt gminy Kłaj, Wiesław Średniawa.

Współpraca M. Mazurek, K. Jasińska, M. Stuch

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto