Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski design rodem z PRL-u w Galerii Krakowskiej [zdjęcia]

Redakcja
Mimo, że niektórym czasy PRL-u kojarzą się głównie z siermiężnymi meblościankami, to właśnie w tamtych czasach polski design użytkowy przeżywał swój najlepszy okres.

Od lata 50-tych do 80-tych XX wieku, gdy telewizory w Polsce odbierały jedynie dwa kanały a na półkach w sklepach pewny był tylko ocet, na przekór trudnym czasom PRL-u polski design przeżywał swój rozkwit. Właśnie wtedy powstały pierwsze nowatorskie projekty sztuki użytkowej - m.in. meble, porcelana czy urządzenia techniczne, a na salonach królował op-art.

Wspomnień czar

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądało typowe mieszkanie z tamtych lat, wybierzcie się na wystawę Produkt Polski w Galerii Krakowskiej. Jest czynna do 5 maja. Ekspozycja składa się z 11 wysp tematycznych, z których każda nawiązywać będzie do rodzimych wyrobów, które w tamtych czasach kształtowały estetykę polskiej rzeczywistości.

Mieszkanie wprost z "wielkiej płyty" było spełnieniem marzeń niejednej rodziny. Problem pojawiał się, gdy trzeba było je urządzić. Niektórzy szczęśliwcy zdobyli takie perełki jak fotel Modzelewskiego, Chierowskiego 366, fotel M. Pochały typ 300-137b, czy krzesło z siatki Sztaby.

Zobacz zdjęcia z wystawy [klik]:

Cuda techniki i chluba pani domu

Na wystawie pojawi się także sprzęt codziennego użytku. Podziwiać można takie "zabytki" techniki jak odkurzacz Alfa II i Gamma II, telefony Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej, telewizory – Neptun, Vela i Granit czy aparaty fotograficzne produkowane przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne. Dumą i obiektem pożądania ówczesnych gospodyń była jednak ceramika. Piękne wyroby z Chodzieży, Karoliny, Pruszkowa, Wałbrzycha oraz Mirostowic, serwisy kawowe, barwne szkło pochodzące z Huty Szkła w Tarnowcu, czy też równie piękne wazony zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego w Szczytnej prezentowały się w przeszklonych kredensach i były używane od święta.

Rodzimy vintage i Baltazar Gąbka

W Polsce w okresie ludowym rozkwitało także wzornictwo. Oprócz wszędobylskich tkanin w grochy, na salonach królował op-art. Moda uliczna wcale nie była szara, choć wystrzałowe stroje wymagały kreatywności. Miłośnicy mody będą mogli podziwiać krótkie sukienki w stylu optical-art, rękawy w stylu kimono, bufiaste spodnie z zakładkami, spódnice w stylu rock&roll czy tkaniny zaprojektowane przez Alicję Gutkowską-Wyszogrodzką, Annę Orzechowską i Danutę Paprowicz-Michno. Dzieci będą mogły też zobaczyć dobranocki oglądane przez swoich rodziców - m.in. sympatycznego Reksia, losy Bolka i Lolka czy Przygody Baltazara Gąbki.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Tak będzie wyglądał mural na Galerii Krakowskiej Festiwal OFF Plus Camera [program, bilety, opisy filmów]Koncerty 2013 w Krakowie
Muzeum w komputerze? Czemu nie? [zdjęcia, wideo]
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto