Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemne tajemnice Rynku

Redakcja
Spacerując Rynku Głównym, podziwiamy kościoły, Wieżę Ratuszową, pomnik Mickiewicza i Sukiennice. Nieliczni jednak mogą zobaczyć jak wyglądają podziemia rynku.

Nietypowym rozwiązaniem jest to, że do podziemia wchodzimy przez dawną toaletę. Schodzimy najpierw po wyflizowanych schodkach, skręcamy i przechodzimy po drewnianej kładce. Na przestrzeni wieków poziom ziemi zwiększył się aż o ok. 5 metrów.

Przenosimy się w inny świat, świat kupców, przekrzykujących się nawzajem w celu pozyskiwania klientów. Znajdujemy się w hali liczącej kilkadziesiąt arów, wspartej na słupach. Stoimy na piasku, po którym stąpali nasi pradziadowie.

Inny świat i sklepy cynamonowe

Najbardziej interesującymi znaleziskami, które odkryli archeolodzy podczas prac są:

  • przedlokacyjne cmentarzysko (X - XI wiek)
  • Kramy Bogate, w których kiedyś sprzedawano sukna, biżuterię. Mają one 108m długości.
  • groty (są to ostre, najczęściej metalowe zakończenie strzał, broni drzewcowej oraz chorągwi)
  • czosnek jest to przyrząd, który rozsypywano na drodze gdy zbliżał się nieprzyjaciel
  • kostki do gry, pionki co oznacza, że w średniowiecznym Krakowie rozwijał się hazard
  • grzechotki - dziś jest to zabawka dla dzieci, dawniej był to amulet, który chronił dziecko przed złem
  • biżuteria np. pierścionki z cyny, miedzi, srebra; zawieszki
  • plomby - dziś to słowo ma różne zastosowania, w średniowieczu na towarach zakładano plomby, co znaczyło, że jest nienaruszony.
  • liczne przedmioty rzemiosła artystycznego np. niezwykle cennym odkryciem jest niemal kompletna, składana waga (brak tylko szalek i łańcuszków mocujących).
  • ulicę - odsłonięto drewniane krawężniki wyznaczające jej przebieg: na wschód w kierunku wejścia do kościoła Mariackiego, na zachód w okolice zbiegu ulic Sławkowskiej i Szczepańskiej.
  • Wielką Wagę, która jest z jednym z najcenniejszych odkryć archeolodzy myśleli, że została ona zniszczona. Na szczęście resztki budynku(części administracyjnej) zostały odkopane.

Wielka Waga
W średniowiecznym Krakowie istniał Urząd Wagi. Znajdował się on w budynku Wagi Wielkiej. Była ona jedną z największych w Europie. Ważono na niej metale głównie ołów, miedź. Wjazd do Wielkiej Wagi znajdował się od strony kościoła św. Wojciecha.
Kupcy, którzy przybywali z zagranicy ważyli tu swoje towary, bowiem w Krakowie była inna jednostka miary (centar) niż w innych regionach. Za każdą transakcję kupiec musiał zapłacić, tak więc miasto się bogaciło.

Podczas wykopalisk znaleziono wielką sztabę ołowiu. Po odwróceniu odkryto na niej sygnaturę (w kształcie litery E) wskazującą, że ołów pochodzi z kopalni olkuskiej. Powyżej widoczny był rząd 11 kresek, będących oznaczeniem wagi (w cetnarach). Okaz waży około 690kg. Według dokumentów największy przedmiot ważył 20 centarów.

Król Kazimierz Wielki pozwolił na zbudowanie Małej Wagi, w której ważono lekkie rzeczy, takie jak wosk czy przyprawy. Została ona rozebrana przez Austriaków. Część z rozebranych kamieni, służyła jako materiał do budowy murów Cmentarza Rakowickiego.
Wizja podziemi

Koncepcję ekspozycji w podziemiach Rynku przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Zgodnie z nią w podziemiach Rynku przyszli turyści znaleźliby osadę przedlokacyjną, cmentarzysko (z rekonstrukcjami miejsc pochówków), tzw. świadki archeologiczne (czyli zachowane nienaruszone fragmenty terenu, ukazujące kolejne warstwy). Przechodziliby przez pozostałości Kramów Bogatych i docierali do Wielkiej Wagi, poznając dawną zabudowę placu.

Muzeum ma być bardzo nowoczesne. Obok rezerwatu archeologicznego pojawiłyby się w nim hologramy, czy forum multimedialne (komputery stanęłyby w miejscu dawnego zbiornika przeciwpożarowego). Miasto planuje udostępnić muzeum zwiedzającym 5 czerwca 2010 roku.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto