Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podgórze zaprojektowało dla siebie park

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Projekty mieszkańców i architektów dotyczące koncepcji zagospodarowania terenu zielonego przy osiedlu Lipska od 30 stycznia można oglądać w Szkole Podstawowej nr 57 przy ulicy Myśliwskiej 64.

- Jest to kolejny – po prezentacji i warsztatach - etap debaty społecznej. Celem wystawy jest nie tylko pokazanie pomysłów na zagospodarowanie parku, ale przede wszystkim uzyskanie opinii mieszkańców na ten temat - mówi Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury, współautora wystawy. - W ramach warsztatów udało się wypracować dwie koncepcje zagospodarowania tego miejsca oraz listę propozycji dotyczących architektury parku. Na tej podstawie architekci – wolontariusze, biorący udział w projekcie przygotowali opis funkcjonalny i wizualizację zagospodarowania niniejszego obszaru.

Koncepcja nr 1 – Paski

Opracowanie funkcjonalne i wizualne:
- Wojciech Zagórski, Student Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Dyplomant w Zakładzie Kompozycji Urbanistycznej,
- Aleksander Gruszka, Student Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Dyplomant w Zakładzie Kompozycji Urbanistycznej,
- Hubert Gruszka, Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.

Założeniem projektu było stworzenie miejsca uporządkowanego, atrakcyjnego, a jednocześnie mającego wyraźnie sportowy charakter.

By zintegrować park z pobliskim osiedlem, dokonano podziału terenu w oparciu o przedłużenie istniejących już ścieżek. Ten wstępny, „paskowy” podział wyznacza granice obszarów o odmiennym charakterze i funkcji. Rozmaite gatunki roślin, charakterystyczna mała architektura czynią z każdego wycinka unikalny fragment większej całości – parku.

Wprowadzenie funkcji sportowej oparto o ideę ruchu i komunikacji, połączenie północ-południe wyznacza kręgosłup parku, to właśnie tędy podążają przechodnie w drodze na Bulwary Wiślane. Przestrzeń ruchu rozszerza się, tworząc swego rodzaju worek, wielofunkcyjny fragment parku wypełniony urządzeniami sportowymi, boiskami i placami zabaw. Przechodnie mogą swobodnie obserwować wyczyny sportowców oraz ulicznych artystów lub odpocząć w cieniu dwóch wzniesień wyznaczających granicę głównej przestrzeni publicznej parku.

Koncepcja nr 2 – Spacer przez wał

Opracowanie funkcjonalne i wizualne:
- Magdalena Chudy, Studentka V roku architektury i urbanistyki oraz III roku architektury krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej
- Brygida Rajca, Studentka III roku  architektury krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Zadaniem projektantów było przekształcenie terenu zieleni nieuporządkowanej w park służący mieszkańcom okolicznych osiedli.

W projekcie uwzględniono miejsce na placówkę oświatową i obiekty sportowo-rekreacyjne. Potencjalni użytkownicy parku wyrazili chęć podzielenia obszaru na szereg stref, dzięki którym grupy osób w różnym przedziale wiekowym i o odmiennych zainteresowaniach, będą mogli aktywnie spędzać wolny czas.

Na południe od parku zostanie zbudowana pętla tramwajowa, dlatego też  główna linia komunikacyjna w parku będzie miała orientację północ-południe. System ścieżek poza główną aleją, będzie składał się z pomniejszych ścieżek poprzecznych zaczynających się od „bram wejściowych” znajdujących się na przedłużeniu ciągu komunikacji pieszej istniejącego osiedla i okalających całe założenie. Park nie będzie ogrodzony płotem. Wzdłuż zachodniej krawędzi zostanie natomiast poprowadzony zielony „ wał”, forma komunikacji, a zarazem sposób na  zakrycie parkingów. Wał ten będzie miał za zadanie również scalenie całej kompozycji i będzie nawiązaniem do naturalnego charakteru miejsca-genius loci.

Od strony północnej obok kościoła, powstanie część parku o tradycyjnym charakterze z zielonymi alejkami, bardziej na północ, w pobliżu terenów planowanych pod usługi publiczne (np. przedszkole) znajdzie się plac zabaw usytuowany pomiędzy niewielkimi pagórkami, których część już istnieje a część powstanie. Dalej, skwer z ławeczkami stanowić będzie centralne miejsce parku, miejsce spotka i plac, który może być swobodnie aranżowany, zależnie od potrzeby, na przykład do organizowania wydarzeń kulturalnych, lodowiska etc. Po południowej stronie ulicy Myśliwskiej znajdą się jeszcze skate park i boiska wielofunkcyjne.

Po drugiej stronie ulicy Myśliwskiej powstanie tzw. park sensoryczny, czyli zespół roślin oddziałującym na zmysły wzroku, dotyku, węchu. Od strony garaży powstanie naturalna łąka, dostępna dla ludzi jako miejsce do aktywnego wypoczynku i organizowania grilla.


Wystawa powstała we współpracy Rady Dzielnicy XIII i Małopolskiego Instytutu Kultury, który od dwóch lat realizuje program „Autoportret. Debaty”, poświęcony partycypacji społecznej w projektowaniu przestrzeni publicznej. Zdjęcia wystawione będą do końca lutego i równoleglem prezentowane będą w szkole przy ulicy Myśliwskiej 64 oraz sali parafialnej kościoła p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Małym Płaszowie.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto