Po derbach w Krakowie było spokojnie. Podsumowanie meczu Wisła-Cracovia [3:1] [wideo]

Niedzielne derby były wyjątkowo spokojne, policja nie ...
Niedzielne derby były wyjątkowo spokojne, policja nie ... Łukasz Żołądź
Niedzielne derby były wyjątkowo spokojne, policja nie interweniowała częściej niż zwykle. Zobacz skróty z meczu i oprawy kibiców.

Zabezpieczenie meczu derbowego przebiegło bez poważniejszych wydarzeń w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego - komentuje podinsp. Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.

- Policja interweniowała jedynie trzy razy tj. wobec mężczyzny, który wszczął awanturę w stosunku do pracownika ochrony. Drugi mężczyzna został zatrzymany za posiadanie środków odurzających, które ujawniono podczas kontroli przy wejściu na stadion. Natomiast trzeci został zatrzymany za niepodporządkowanie się do wydawanych poleceń i wtargnięcie na teren imprezy wbrew wydanemu zakazowi - podsumowuje rzecznik.

Z atmosfery na dermach zadowolone były także władze Ekstraklasy. - Mecz Wisły Kraków z Cracovią był świetnym widowiskiem sportowym, które przebiegało w bardzo dobrej atmosferze przy wypełnionych po brzegi trybunach stadionu. Były to niewątpliwie jedne z najbezpieczniejszych derbów Krakowa. Policja i organizatorzy stanęli na wysokości zadania - ocenił po meczu Marcin Animucki, wiceprezes Ekstraklasy S.A.

Nie obyło się jednak bez incydentów w trakcie meczu - z sektora gospodarzy na murawę rzucono ok. 15 rac, co przerwało na chwilę rozgrywki. - Prawdziwi kibice nigdy nie zrobiliby niczego, co spowodowałoby przerwanie meczu. Liczę na szybką i dotkliwą reakcję Wisły wobec osób naruszających prawo - powiedział Animucki. - Jedyny jasny punkt w całej tej sytuacji to fakt, że te ekscesy spotkały się ze zdecydowaną dezaprobatą większości z blisko 29 tys. kibiców obecnych na stadionie.

W trakcie kibicowskiej oprawy pojawiła się również symbolika odwołująca się do treści rasistowskich. - Nie możemy dopuścić, by rasistowska retoryka była obecna na naszych stadionach - powiedział wiceprezes. - Wystarczającym skandalem jest fakt, że takie hasła szpecą krakowskie ulice. Nie wolno dopuścić, by zadomowiły się także na stadionie - dodał.

Sprawą zajęła się Komisja Ligi, która w środę zdecyduje o karach dyscyplinarnych. Władze Ekstraklasy wystąpiły z wnioskiem do wojewody małopolskiego, żeby do tego czasu wstrzymał się z decyzją dotyczącą ewentualnego zamknięcia stadionu.

Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1. Bramki dla Wisły zdobyli: Arkadiusz Głowacki - 33', Semir Štilić - 39', Łukasz Garguła - 87'. Cracovia miał tylko jedną udaną akcję w wykonaniu Saïdi Ntibazonkiza w 76 minucie spotkania.

Przed meczem zawodnicy Cracovii w eskorcie policji przemaszerowali na stadion przy Reymonta.