Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PiS i SLD oczekują od PO obniżenia cen na stacjach paliw

Antoni Wojciechowski
Kierowcy będą zadowoleni z ceny paliw - zapewnia PiS
Kierowcy będą zadowoleni z ceny paliw - zapewnia PiS Wojciech Barczyński
Jeśli po wyborach 9 października obejmiemy władzę, to na pewno znajdziemy sposób, by Polacy byli zadowoleni z cen paliw - mówi naszej gazecie Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Gigantyczna reklama na hotelu Cracovia

I przypomina, że w sierpniu Jarosław Kaczyński, prezes tej partii, proponował obniżenie na trzy miesiące akcyzy na paliwa w Polsce, by w ten sposób zatrzymać galopujący wzrost cen benzyny i oleju napędowego. - Niestety, rząd ma inaczej zdefiniowane priorytety niż obniżanie cen paliw - dodaje Szydło.

W połowie sierpnia PiS starał się skoncentrować uwagę Polaków na zbyt wysokich cenach, jakie trzeba płacić na stacjach benzynowych. - Oni chyba powariowali. Benzyna jest już po 5,40! - tak zaczynał się spot radiowy przygotowany przez PiS. Jarosław Kaczyński na specjalnie zwołanej konferencji prasowej apelował do Donalda Tuska, aby obniżył akcyzę. - Mamy dwie wielkie firmy państwowe. Tu można oddziaływać. Tą metodą można pomóc tym zwykłym Polakom, którzy mają dzisiaj duże wydatki - przekonywał prezes PiS.

SLD mówi w podobnym tonie. - Przecież wysokie ceny paliw napędzają inflację. Rząd musi o tym pamiętać. I działać, by temu zapobiec - tłumaczy w rozmowie z naszą gazetą Anita Błochowiak, posłanka SLD, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych. - Problem ceny benzyny powraca przy każdych wyborach. W 2007 r. PO apelowała, aby obniżyć akcyzę, ale teraz sama się przed tym broni - zaznacza Błochowiak. I podkreśla, że wcale tak być nie musi. - Owszem, trzeba pamiętać o dziurze budżetowej. Ale nawet ona nie zwalnia rządu od prób regulowania wysokości opłat na stacjach benzynowych - tłumaczy posłanka. I dodaje, że warto użyć narzędzia, jakim są podatki ukryte w cenie litra benzyny i oleju napędowego.

O niższe ceny paliw apeluje także Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP). - Ceny paliwa w stosunku do możliwości finansowych Polaków są bardzo wysokie, co sprawia, że rośnie przyzwolenie społeczne na używanie paliw nielegalnych, np. przemycanych z Białorusi czy Ukrainy. Wzrost szarej strefy to większe wpływy przestępczości zorganizowanej i wiele niekorzystnych zjawisk społecznych, ale również mniejsze wpływy do budżetu - mówi Mirosław Barszcz, prawnik z kancelarii Grynhoff Woźny i Wspólnicy, były wiceminister finansów w rządzie PiS, który współpracuje z PIPP przy jej kampanii na rzecz niższych cen paliw.

- Od początku roku tylko z powodu likwidacji ulg w akcyzie na biokomponenty dodawane do paliw i wyższej stawki VAT ceny wzrosły ok. 20 groszy na litrze i to bez względu na cenę ropy naftowej i sytuację na rynkach światowych - dodaje Halina Pupacz, prezes Izby.

Żądamy obniżenia cen paliw

"Chcemy taniego paliwa" to akcja, którą w ubiegłym tygodniu rozpoczęły wspólnie dziennik "Polska" i portal Motofakty.pl. Idea naszego projektu jest prosta: zamierzamy doprowadzić do obniżenia cen benzyny i oleju napędowego na stacjach.

Uważamy, że wcale nie jest tak, że ich wysokość to nie tylko kwestia reguł rządzących wolnym rynkiem. Przecież ponad połowa ceny, jaką każdy z nas płaci na stacji benzynowej, trafia do Skarbu Państwa w postaci podatków. Dlatego oczekujemy od władz podjęcia zdecydowanych działań mających na celu obniżenie cen benzyny, ropy i gazu.

Ceny na stacjach paliw w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o ponad 40 procent. Ale można temu zaradzić. Politycy dysponują wieloma instrumentami, które umożliwiają obniżenie cen. Mogą zredukować wysokość akcyzy, zlikwidować opłatę paliwową, która de facto jest podatkiem odprowadzanym na budowę autostrad (mimo że za korzystanie z nich będziemy musieli i tak oddzielnie płacić), czy obniżyć stawkę VAT.

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto