Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Origami", Aleksandra Janickiego dla Chopina

Redakcja
Przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha stanęła rzeźba - multimedialne "Origami", Aleksandra Janickiego. To kolejna odsłona projektu "Chopin w Mieście".

Rzeźba jest  symbolem dialogu tradycji z nowoczesnością. Żuraw uznawany jest w Japonii za symbol długowieczności, a ten Krakowski ma 5m wysokości i wykonany jest ze stali. Orgiami to kolejny etap projektu "Chopin w mieście", realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

- Zaprojektowane przeze mnie Orgiami na swój sposób, odnosi się do zjawiska przemijania. Jak wiotkie papierowe formy tak i ta, mimo że ze stali, w końcu podda się upływowi czasu. Rudy kolor na powierzchni rzeźby to rdza : pierwsza oznaka degradacji – mówi autor rzeźby, Aleksander Janicki.

Obok ustawiono abstrakcyjne formy przedstawiające wybrane etapy składania origami. Dodatkowym elementem jest dźwięk: wokół rzeźby rozmieszczono kolumny, przystosowane do pracy na zewnątrz, które emitują utwory Chopina, grane m.in. przez Marthe Argerich, Vladimira Ashkenazego, Claudio Arrau i Rafała Blechacza.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od początku istnienia skupia się na dialogu kultur dalekiego wschodu i europejskiej, a twórczość Chopina jest szczególnie bliska Japończykom. Dodatkowo, odsłonięcie Orgiami zbiega się w czasie z rocznicą wizyty w Krakowie Pary Cesarskiej Japonii oraz Ambasadora Japonii, Yuichi Kusumoto.

Aleksander Janicki to artysta od wielu lat związany z kulturą Japonii. W roku 2002 był autorem multimedialnej wystawy Hiroshige, zorganizowanej z okazji przyjazdu Pary Cesarskiej do CSiTJ Manggha. Wraz z Krzysztofem Ingarden współtworzył także projekt Pawilonu Polskiego na Expo 2005 w Archi, obsypanego nagrodami w kraju i za granicą. Ostatnio realizuje projekt Dojo - StaraWieś - Centrum Japońskich Sztuk Walki w Górach Świętokrzyskich - największego tego typu kompleksu w Europie.

Orgiami to trzecia z czterech zaplanowanych w ramach projektu Chopin w mieście artystycznych realizacji Aleksandra Janickiego. W czerwcu, na placu Jana Nowaka - Jeziorańskiego stanęła Kula satelitarna – Chopin SAT, a kilka dni temu – u zbiegu Plant i ul. Szewskiej – Przyst@nek . Jeszcze w lipcu zaplanowano odsłonięcie rzeźby "Ideał sięgnął bruku".

Projekt "Chopin w mieście" w sposób niekonwencjonalny wpisuje Kraków w cykl obchodów Roku Chopinowskiego. Wszystkie aktywności umieszczono w przestrzeni publicznej, a poszczególne elementy projektu wykorzystują niestandardowe działania oraz nowoczesne technologie. W ramach projektu, w różnych punktach Krakowa stanęło już sześć replik fortepianu marki Pleyel z 1847 roku, a na Bulwarze Czerwieńskim - wielkoformatowe reprodukcje obrazów Jerzego Dudy-Gracza inspirowanych utworami Chopina. Przy Placu Jana Nowaka – Jeziorańskiego stanęła Kula satelitarna – Chopin SAT, a u zbiegu Plant i ul. Szewskiej – Przyst@nek (obydwie multimedialne rzeźby autorstwa Aleksandra Janickiego). Wkrótce pojawi się jeszcze jedna rzeźba Aleksandra Janickiego – Upadły fortepian, a przejście podziemne prowadzące z Dworca Głównego w stronę Rynku przemieni się w miejsce edukacji, odpoczynku i zabawy. Nową, muzyczną, szatę otrzymają także Bulwary Wiślane.


Zobacz inne artykuły o projekcie "Chopin w mieście":
Chopin idzie w miasto! [zdjęcia]
Pągowski w mieście [wywiad]


Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto