Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organizatora ślubów zatrudnię... [felieton]

Ewa Adamska
Ewa Adamska
Nowością na rynku stały się nie tylko takie zawody jak: doradca kulturalny, specjalista PR, hipoterapeuta czy audytor energetyczny, ale również jeden z najpopularniejszych: organizator ślubów, zwany też konsultantem czy doradcą ślubnym.

W tej branży pracują najczęściej kobiety - uważa się, że mają one większe wyczucie stylu, a poza tym doradza się głównie kobietom - w wyborze sukni, dodatków, makijażu. A któż lepiej zrozumie kobietę niż ich własna płeć?

Idea tego zawodu narodziła się dzięki Polakom przebywającym za granicą, mającym w planach urządzić wesele w Polsce. Organizator ślubów pod ich nieobecność zajmuje się ślubem od początku do końca: szuka sali, zapewnia transport wraz z noclegiem dla gości, wybiera menu weselne, zajmuje się dekoracją sali, a także zorganizowaniem wieczoru panieńskiego. Można też ograniczyć usługi doradców ślubnych do np. kilku podpowiedzi organizacyjnych.

Obecnie ta idea zmieniła trochę swój kształt - konsultanta ślubów często potrzebują zapracowani, młodzi ludzie, którzy, choć bardzo chcą, nie mają czasu zorganizować swojego ślubu. Koszt takiej usługi jest uzależniony od zakresu obowiązków, a także od liczby uczestników, atrakcji weselnych i innych kosztów.

Jak wygląda w praktyce pomoc eksperta od ślubów? Doradca ślubny rozmawia z klientami, często też poleca klientom wypełnienie ankiet, dzięki którym ekspert zdobywa orientację w ich oczekiwaniach. Do obowiązków doradcy należy również znalezienie kościoła/urzędu, dobór orkiestry, a nawet wybór obrączek.

Organizator jest obecny na weselu do samego końca, czyli odjazdu ostatnich gości. Jest więc połączeniem kilku zawodów w jednym: konsultanta, negocjatora, psychologa, a nawet psychoterapeuty (gdy na kilka dni przed uroczystością nerwy zawodzą).

Jaki więc powinien być idealny kandydat na doradcę ślubnego? Z pewnością cierpliwy, lubiący ludzi, łatwo nawiązujący konktakty, mający zdolności interpersonalne, odporny na stres i oczywiście świetnie zorganizowany.

A co z zarobkami? Te są niemałe, zazwyczaj stanowią 5-20% kosztów całej uroczystości, co przekłada się na 6-10 tysięcy, w zależności od miasta.
Praca organizatora ślubów nie jest - jak widać - lekka, łatwa i przyjemna (co może sugerować film "Powiedz tak", z główną rolą Jennifer Lopez), ale jeśli chce się pomóc, umilając narzeczonym najważniejszy, ale też najbardziej stresujący dzień w ich życiu, to jest najprostsza droga.

Czytaj na MM: Wisła Kraków | Cracovia | Garbarnia Kraków | Hutnik Kraków |
Uniwersytet Jagielloński | Akademia Górniczo-Hutnicza | Uniwersytet Ekonomiczny
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto