Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odważnie podjęli wyzwanie i założyli mundury! 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej przyjęła 220 nowych kandydatów na żołnierzy

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
Mimo deszczowej pogody i wczesnej pory, w piątek, 17 listopada na terenie Kompleksu Jednostek Wojskowych w podkrakowskiej Rząsce stawili się kolejni odważni - kandydaci do terytorialnej służby wojskowej. Tym razem to aż 220 ochotników z czego 21 procent stanowią kobiety. Nowi terytorialsi z Województwa Małopolskiego dołączyli do 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego , ps. „Niedźwiadek”. 17 i 18 listopada w całej Polsce w szeregi WOT wstępuje 1,3 tys. ochotników.

Nowi terytorialsi, a wśród nich ponad 40 kobiet!

W piątek 17 listopada br. bramy jednostki o godz. 5.30 rano przekroczyło 220 ochotników, w tym aż 43 kobiety. Znów na założenie mundurów zdecydowali się ochotnicy, którzy na co dzień wykonują przeróżne zawody.

- To kolejne rekordowe wcielenie. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, notujemy bardzo duże zainteresowanie służbą w armii a ci żołnierze, którzy od nas odchodzą zasilają szeregi zawodowych - mówi oficer prasowy 11 MBOT kpt. Adam Trębacz.

Trzon zgłoszonych, blisko 80 żołnierzy, stanowią doświadczeni szeregowi i podoficerowie z długoletnim stażem służby w armii. Oni wezmą udział w ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym. Reszta, około 130 ochotników, przez 16 dni będzie uczyć się podstaw taktyki, strzelectwa i trenować przetrwanie w terenie. Rekruci, którzy dotrwają do końca i zaliczą pętlę taktyczną czyli całodobowy egzamin sprawdzający złożą uroczystą przysięgę w Nowym Targu.

W szeregi WOT wstępuje ponad 1,3 tys. ochotników!

Przyjęcie w szeregi 11 MBOT 220 nowych terytorialsów to nie wszystko. 17 i 18 listopada w całej Polsce trwają największe w tym roku powołania do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Nowo przyjęci żołnierze to mieszkańcy województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Nowi terytorialsi dołączą do 12 brygad Obrony Terytorialnej oraz batalionu dowodzenia WOT. Co jeszcze przed nimi? 16 dni szkolenia podstawowego!

Pierwszy dzień szkolenia to sprawy ewidencyjne oraz wizyta w magazynie mundurowym, skąd ochotnicy pobierają umundurowanie i wyposażenie żołnierza. Następnie rozpoczną szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze, żołnierze odbędą również szkolenia strzeleckie, taktyczne, z łączności, topografii oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zakończenie zarówno „ósemki” jak i „szesnastki” odbędzie się „pętla taktyczna” czyli pierwszy poważny egzamin terytorialsa, który polega na ocenie sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej na stres. Wszyscy ochotnicy szkolenia podstawowego, którzy przejdą pomyślnie ten sprawdzian złożą uroczystą przysięgę wojskową.

- Terytorialna Służba Wojskowa jako jedyna pozwala na zachowanie balansu życiowego umożliwiającego pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków Formacji - wyjaśnia Martyna Wojenka, z Zespołu Prasowego DWOT.

Aktualnie w szeregach WOT służy 38,5 tys. żołnierzy w tym około 20 procent to kobiety. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.

WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. W strukturze WOT jest 18. brygad Obrony Terytorialnej, dwa centra szkolenia i Batalion Dowodzenia WOT. Formacja stale się rozwija. Powstają nowe jednostki oraz doskonalony jest proces i koncepcja szkolenia. Powstają również nowe rozwiązania i rozwijane są dodatkowe zdolności. Elastyczność rozwoju Formacji znacząco wpływa na jej efektywność i zdolność do sprawnego działania.

Każdy chętny do wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej może uzyskać niezbędne informacje na stronie internetowej: rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl - gdzie można nawiązać kontakt z rekruterami. Kontakt z infolinią rekrutacyjną: 800-696-077.

Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto