Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział Kliniczny Hematologii został przeniesiony z ul. Kopernika do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Oddział Kliniczny Hematologii został przeniesiony z ul. Kopernika do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego
Oddział Kliniczny Hematologii został przeniesiony z ul. Kopernika do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego Aleksandra Łabędź
W czwartek, 7 września przeniesiono Oddział Kliniczny Hematologii, Poradnię Hematologiczną oraz Bank Komórek Macierzystych z obszaru szpitalnego przy ul. Kopernika do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Jakubowskiego. - Przewieźliśmy 17 pacjentów. Współpracowaliśmy z oddziałem, aby na czas transferu było pacjentów nieco mniej, w związku z czym, nie mieliśmy do czynienia z pełnym obłożeniem, część pacjentów wypisaliśmy do domu i przyjmowaliśmy ich dopiero tutaj na terenie szpitala przy ul. Jakubowskiego, który zaczął w pełni funkcjonować 8 września - mówił Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Więcej łóżek przeszczepowych

- Gdy przejmowałem stery kliniki w 2019 r. rozpoczęliśmy praktycznie niemal natychmiast przygotowania do przeniesienia się. Ta decyzja została odwleczona z jakiegoś powodu i następnie nadeszła pandemia, która pokrzyżowała wszystkie nasze plany. Niestety, ale przyszło nam przeżyć 4 lata w odosobnieniu przy ul. Kopernika z młodym zespołem, który dopiero się kształcił. Był to trudny czas, tym bardziej z utęsknieniem wypatrywaliśmy tego dnia, gdy będziemy mogli zawitać na Jakubowskiego. W końcu ten moment nadszedł, jesteśmy w pięknym otoczeniu, czujemy się bardziej bezpieczni jako lekarze opiekujący się pacjentami - mówił prof. Tomasz Sacha Kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii.

Na ten moment hematologia w nowej siedzibie szpitala dysponuje 20 łóżkami na oddziale przeszczepowym i 24 łóżkami na oddziale hematologii.

- Planujemy tutaj zintensyfikować nasze działań, kwalifikacje i wykonywanie transplantacji szpiku, które są domeną naszej kliniki i w Małopolsce poza naszym oddziałem nikt takiej procedury nie wykonuje. Myślę, że niebawem zgłosimy nasz ośrodek do innowacyjnej terapii z programowanymi limfocytami T, czyli to jest terapia z wykorzystaniem tzw. CAR-T Cells - terapii, która pomaga przetrwać pacjentom i uzyskuje bardzo dobre rezultaty leczenia pacjentów, którzy byli leczeni do tej pory nieskutecznie - dodaje prof. Sacha.

- Poprawienie warunków lokalowych pozwoliło nam na rozwinięcie i uruchomienie piątego stanowiska pobierania komórek krwiotwórczych, dlatego w tej chwili jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia pobrać, mówiąc potocznie, materiał przeszczepowy dla 5 biorców leżących w naszej klinice, lub gdzieś w klinikach transplantacyjnych na świecie. Są tutaj również znacznie lepsze warunki dla dawców czekających i ich rodzin, a także dla kurierów, którzy przyjeżdżają z całego świata by ten materiał przeszczepowy odebrać - wyjaśnił Lek. med. Zbigniew Walter, kierownik Pracowni Separacji Krwinek i Bank Komórek Krwiotwórczych.

„Z budynkami szpitalnymi na ul. Kopernika mamy bardzo sentymentalne wspomnienia"

- To dla mnie bardzo szczęśliwy dzień, ponieważ jak pamiętamy, pod koniec 2019 r. zaczęliśmy przenosić Szpital Uniwersytecki z ul. Kopernika i spośród wielu obszarów, których wtedy nie udało nam się przenieść, jest ten obszar - dla nas niezwykle istotny - Oddział Kliniczny Hematologii - mówił Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

Jak podkreślił: - Hematologia choć traktowana jako dziedzina internistyczna tak naprawdę jest jednym z najbardziej zaawansowanych obszarów jeżeli chodzi o leczenie pacjentów, obszarem, który często wymaga współpracy z innymi obszarami jak intensywna terapia, chirurgia, dlatego też hematologia jest dla nas szczególnym elementem zainteresowania i tak naprawdę od samego początku dążyliśmy do tego żeby jak najszybciej tę hematologię tutaj przenieść.

-Zaraz jak tylko zobaczyliśmy pierwsze symptomy wygasania pandemii, przystąpiliśmy do prac związanych z przebudową dwóch oddziałów tutaj na terenie szpitala. Choć szpital jest nowoczesny i projektowany specjalnie pod nasze potrzeby, to faktycznie obszar hematologii ze względu na swoją specyfikę musiał doczekać się zmian zarówno w zakresie przearanżowania przestrzeni jak też głównie prac budowlanych związanych z oddziałem przeszczepowym, który musi spełniać bardzo wyśrubowane normy - mówił dyrektor szpitala.

Remont trwał ponad rok. Jak podkreślił Marcin Jędrychowski, budynki przy ul. Kopernika nie spełniały już wymogów, które powinny spełniać współczesny budynki medyczne.

- Oddział Hematologii wraz z Poradnią jest jednym z najlepszych ośrodków, jeżeli chodzi o tę działalność na terenie Małopolski. Posiadamy wiele obszarów, którymi tak naprawdę tylko my się zajmujemy w Szpitalu Uniwersyteckim, dlatego zależało nam, żeby stworzyć dla kadry lekarskiej i pielęgniarskiej jak najlepsze warunki, a jednocześnie żeby te warunki potem miały odzwierciedlenie w tym, jak przebiega proces leczenia i żeby te warunki były przyjazne dla pacjentów, którzy bardzo często przychodzą do tego szpitala i na skutek swojej choroby spędzają w nim bardzo dużo czasu, a także są w trakcie długotrwałego leczenia - mówił dyrektor Szpitala.

Krakowska hematologia powstała 73 lata temu

- Pracowaliśmy w starym, 19-wiecznym budynku, który udało się w 1997 r. zdecydowanie unowocześnić, stworzyć warunki do transplantacji szpiku, niezbędnej procedury, aby ratować chorych, zwłaszcza z ostrymi białaczkami. Aby stworzyć takie warunki musieliśmy przeprowadzić generalny remont, zdobyć 10 mln zł z ministerstwa i udało się w ciągu tych ostatnich przeszło 25 lat podjąć wysiłek transplantacyjny, który objął 1800 pacjentów. Uratowanie tak wielu osób w tych warunkach, chociaż wszyscy byli przeciwko, bo jak można w starym budynku stworzyć nowoczesne warunki, jednak nam to się udało - mówił prof. Aleksander Skotnicki, emerytowany wieloletni kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii.

Jak wyliczał prof. Skotnicki, przy ul. Kopernika 17 rocznie hospitalizowano ok. 500-800 pacjentów, blisko 2 tys. było zaopiekowanych w ambulatoriach przyklinicznych: - 30 moich asystentów obroniło pracę doktorską, 5 habilitację i wszyscy w tej chwili są już profesorami, więc można powiedzieć, że na Kopernika udało się stworzyć zespół o określonym doświadczeniu i prestiżu. To pewien bagaż, który przekazujemy do Szpitala Uniwersyteckiego - dodał.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto