Od 26 kwietnia zniesiona część obostrzeń. Dzieci z klas I-III wracają do szkół w systemie hybrydowym, otwarta branża beauty. Co jeszcze?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
W Małopolsce, podobnie jak w 10 innych województwach, od 26 kwietnia obowiązywać będą luźniejsze obostrzenia (nie dotyczy woj. śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego i wielkopolskiego). Zmiany nie są wielkie, ale znaczące dla rodziców i dzieci. Co się zmienia od poniedziałku 26 kwietnia? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami >>> LISTA OBOSTRZEŃ OBOWIĄZUJĄCYCH OD 26 KWIETNIA >>>Dariusz Bloch
W Małopolsce, podobnie jak w 10 innych województwach, od 26 kwietnia ponownie otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci z klas 1-3 wrócą do szkół, ale w systemie hybrydowym. W najbliższych dniach rząd planuje ogłoszenie szczegółowego planu otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej, które nadal nie zostały odmrożone.

Luzowanie obostrzeń - co się zmienia od poniedziałku 26 kwietnia?

LISTA OBOSTRZEŃ OBOWIĄZUJĄCYCH OD 26 KWIETNIA >>>

Minister zdrowia Adam Niedzielski zadecydował o podzieleniu kraju na dwie strefy. W pierwszej, czyli w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, obostrzenia dalej są utrzymane. W pozostałych 11 województwach - w tym w Małopolsce - na nowo otwierają się salony kosmetyczne i fryzjerzy, a dzieci z klas I-III wracają do szkół w systemie hybrydowym.

Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia przedstawiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Czytamy, że dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. - zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

Jeśli zaś chodzi o kształcenie zawodowe, centrum kształcenia zawodowego lub placówki kształcenia ustawicznego, to dyrektor będzie mógł zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.

To nie koniec luzowania obostrzeń. Od 26 kwietnia będą mogły zostać otwarte dla klientów salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Dopuszczono ich działalność pod warunkiem zapewnienia, aby w zakładzie czy salonie przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. W miejscu, w którym jest prowadzona działalność, może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyjątkiem pracowników. Stanowiska muszą być w odległości co najmniej 1,5 m od siebie.

Jednocześnie rząd przedłużył niektóre dotychczasowe obostrzenia - dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań. Ale także 5 województw (woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie), w których obostrzenia nie są luzowane.

Lista obostrzeń, które nadal będą obowiązywać:

  • Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni;
  • W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób - na 1 osobę musi przypadać 20 m2;
  • Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki;
  • Hotele pozostają zamknięte do 3 maja;
  • Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie