Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowohucki Festiwal Filmowy już trwa!

trojanka
trojanka
Kilka słów o wczoraj pokazywanym na rozpoczęciu Festiwalu filmie "Pamięć" Kazimierza Karabasza.

Tłumy widzów, sympatyków Nowej Huty, zgromadziły się w sali kinowej, aby po krótkiej przemowie dyr. programowego festiwalu K. Ridana, oraz przedstawicielki Urzędu Miasta Krakowa móc zobaczyć film pt. "Pamięć" w reż. Kazimierza Karabasza.

Dokument powstał w roku 1985 r. na podstawie zachowanych archiwalnych materiałów filmowych z okresu budowy kombinatu, ówczesnej Huty im. Lenina. Obejmuje lata 1949-1954, czyli najwcześniejszy okres powstawania stalowni, ocynkowni, pierwszego pieca i momentu jego uruchomienia, pierwszych mieszkalnych bloków.

Głównym bohaterem jest młodzież pracująca jako cieśle, majstrowie, inżynierzy, w sztabie organizacyjno-propagandowym, będący świadkami tamtego okresu. Na podstawie odkrytych filmów, reżyser dotarł do osób, które występowały w propagandowych filmach lat 1949-1954.

Dzięki wspomnieniom pokazał, jaka panowała atmosfera braterskości, wspólnej sprawy, gdzie celem była praca, dobrobyt obiecany przez władzę. Ci młodzi ludzie dla lepszego życia opuszczali swoje wsie, miasteczka. Byli często niepiśmienni, ale perspektywa dobrego życia w mieście na nich tak działała, że nawet głód, niewygody, nadmiar pracy ich nie deprawował.

Główną wartością filmu jest pokazanie niesamowitego zaangażowania młodych ludzi w pracę, wiary w ideę nowoczesnego miasta, dobrobytu, ich pracowitości. Jeden z bohaterów przytacza opowieść o strażakach, którzy przyjechali gasić pożar do kombinatu, a okazało się, że to tylko surówka się wylała. Podkreślał ich gotowość do działania, natychmiastową reakcję, gdy zauważyli łunę wydobywającą się znad budynków huty.

Twórcy poruszyli również kwestię opieki władzy nad młodzieżą przybywającą do nowopowstającego miasta. Władza zapewniła im naukę zawodu, dla wielu pisania i czytania. Dzięki temu wielu z nich zdobyło zawód, w którym pracowali przez lata. Wielu z nich brało udział w budowach w innych rejonach Polski, część jednak osiedliła się w Nowej Hucie. Są świadkami początku naszej dzielnicy, wzorem godnym do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży.

Po projekcji o kilka zdań został poproszony reżyser filmu "Pamięć" Kazimierz Karabasz. - Chciałem ukazać w moim dziele ludzi zwyczajnych, prostych, atmosferę tego okresu, ten ogromny entuzjazm.

Na koniec spotkania padło pytanie jednego z widzów o to, w jaki sposób docierał do poszczególnych postaci ujętych w jego dokumencie. Karabasz: - Szedłem tropem, od człowieka, do człowieka, ludzie pracujący przy budowie Nowej Huty byli tak ze sobą zżyci, że nie trudno było odnaleźć tych, których szukałem. Takiej solidarności, poczucia wspólnoty, więzi już dziś nie ma.

Nowohucki Festiwal Filmowy, zorganizowało Stowarzyszenie Korboturbina, skupiające fotografików, filmowców, grafików. Stawiają za cel animowanie lokalnej społeczności, propagowanie działań związanych z filmem, sztukami audiowizualnymi. Skupia młodych ludzi związanych z Nową Hutą i jej dorobkiem kulturalnym.

Zobacz szczegółowy program festiwalu.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto