Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa szkoła dla prawników

Kini
Kini
Od roku istnieją nowe zasady szkolnictwa prawników, ale dopiero jutro (1 grudnia) w Krakowie rusza szkoła, która ma jednolicie i solidnie przygotowywać przyszłych sędziów i prokuratorów do pracy.

Pomimo, że od roku obowiązuje znowelizowana ustawa o powstaniu  Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, zgodnie z którą przyszli sędziowie i prokuratorzy mają odbywać jedną wspólną aplikację w jednej szkole, przyszłość aplikacji według nowych zasad nie był długo pewny.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwały bowiem spory co do szczegółów. Dziś możemy już powiedzieć, że nowe zasady odbywania aplikacji i rekrutacji do poszczególnych zawodów prawniczych zaczną obowiązywać w nowopowstałej w Krakowie Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratur.

- Funkcjonujący do niedawna model naboru na aplikację oraz program szkoleń realizowany w ramach tych aplikacji trudno jest uznać za spełniający w dostatecznym stopniu oczekiwania. Nie łatwo jest bronić poglądów o efektywności, jednolitości i przejrzystości dotychczasowego systemu szkoleniowego, gdy aplikanci szkoleni byli w wielu ośrodkach - mówił Minister Sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski, podczas dzisiejszej (30 listopada) uroczystośći otwarcia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratur.

- Ta szkoła to zupełna nowość w polskim sądownictwie. Daje jednolity sposób dochodzenia do zawodu sędziego i prokuratora -  mówi Rafał Lisak, rzecznik krakowskiego Sądu Okręgowego.

- Do tej pory funkcjonował tzw. regionalizm w orzekaniu, co oznaczało, że sędziowie w różnych częściach Polski mieli inne mechanizmy pracy. Ta szkoła ma ujednolicić kryteria osądzania, dzięki czemu przyszli sędziowie będą mieli szansę stać się bardziej profesjonalni - komentuje Rafał Lisak. - To da społeczeństwu pewien komfort i poczucie, że Sąd to nowoczesna instytucja, a istnienie pewnych standardów w nauczaniu przełoży się na lepszą pracę sędziów i prokuratorów - dodaje Lisak.

- Są sytuacje, kiedy jeden Sąd wydaje takie, a nie inne zarządzenia, orzeczenia czy inaczej prowadzi sprawy, pomimo tego, ze istnieje jedna procedura. Ta szkoła ma całkowicie zlikwidować taką sytuację i to jest możliwe - komentuje sędzia Waldemar Żurek.

Szkoła jest po to, żeby podnieść poziom i stworzyć elitarną grupę prawników na wzorzec europejski, gdzie jak mówi sędzia Żurek - szkoły dawały większe efekty kształcenia. - Zakładamy, że dzięki nowemu centralnemu ośrodkowi kształcenia poziom w Polsce także się podniesie - dodaje.

Krakowska prokurator Bogusława Marcinkowska także uważa, że szkoła to bardzo dobry pomysł Ministerstwa. Jak mówi - pozwoli lepiej wykształcić kadry wymiaru sprawiedliwości.

Do konkursu na aplikację w krakowskiej szkole zgłosiło się 1500 osób, mimo że miejsc gwarantowanych jest jedynie 300. Wybrano najlepszych. Państwo zagwarantuje im teraz  stypendia po to, żeby nie musieli dorabiać, a jedynie skupili się na nauce.

- Chcemy aby prawnicy po tej szkole znaleźli od razu pracę. To strata dla państwa, kiedy na aplikację przyjmuje sie 1500 prawników, a potem się okazuje, że dla połowy z nich nie ma pracy i państwo tak naprawdę wydało pieniądze na szkolenia dla innych zawodów.

Nowa szkoła powstała w gmachu krakowskiego sądu przy ul. Przy Rondzie. Siedziba Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratur to ponad 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni z 19 salami dydaktycznymi, biblioteką, aulą na 200 osób, a nawet pokojem przesłuchań i salą rozpraw, gdzie będzie można doskonalić tajniki śledcze oraz umiejętności prowadzenia procesów. Do dyspozycji aplikantów jest też hotel ze 150 miejscami noclegowymi.

Od jutra, 1 grudnia w KSSIP rusza już pierwszy rok aplikacji ogólnej. Aplikanci będą uczyć się razem przez 12 miesięcy i zostaną przygotowani do pełnienia funkcji referendarza sądowego, asystenta sędziego bądź prokuratora. Potem będzie już osobna aplikacja sędziowska (w sumie 4,5 roku) oraz prokuratorska (2,5 roku). Obie kończą się egzaminem.


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto