MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsi poeci znów przyjadą do Krakowa. Pretekstem będzie Czesław Miłosz

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Czesław Miłosz i Wisława Szymborska podczas spotkania w 1999 roku
Czesław Miłosz i Wisława Szymborska podczas spotkania w 1999 roku fot. anna kaczmarz/dziennik polski
Czesław Miłosz patronuje organizowanemu od 2009 roku w Krakowie festiwalowi poezji. W tym roku, który Senat RP ustanowił rokiem poety w 20. rocznicę jego śmierci, a Czesław Miłosz będzie jeszcze bardziej obecny podczas krakowskiego święta poezji, na które zjadą znamienici twórcy z całego świata. Festiwal Miłosza potrwa od 30 czerwca do 7 lipca.

Miłosz Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. Czesław Miłosz jest na nim obecny w sposób szczególny, a podczas ubiegłorocznej edycji - w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej, pojawiły się także punkty programu związane z krakowską noblistką.

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpocznie się 30 czerwca, w rocznicę urodzin swojego patrona. W programie krakowskiego święta poezji, którego hasłem tym razem jest „Ocalenie”, znajdziemy spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego czy Andrzeja Sosnowskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia.

- Festiwal Miłosza rozpocznie się 30 czerwca, w rocznicę urodzin autora „Ziemi Ulro”, i potrwa wyjątkowo długo, bo aż do 7 lipca – zapowiada kurator festiwalu Szymon Kloska. - Jak co roku wydarzenie będzie interdyscyplinarnym świętem poezji. Po raz kolejny wśród festiwalowych wątków pojawią się wojna i przemoc. „Ocalenie” to książka, która zbiera najważniejsze teksty poetyckie Miłosza napisane w czasie okupacji. W tych tekstach, oskarżycielskich i bezwzględnych, znajdujemy pytania o postawę świadków przemocy, bierność i możliwości przeciwstawienia się złu.

Na krakowskim święcie poezji pojawią się poeci i poetki z Chin, Syrii, Chorwacji, Słowenii, Białorusi, Łotwy, Hiszpanii czy Nowej Zelandii, wśród gości znajdą się m.in. Cynthia Haven, Yang Lian, Monika Herceg, Katja Gorečan, Dmitrij Strocew, Yolanda Castaño i Hinemoana Baker.

Festiwal Miłosza będzie także okazją do spotkania z klasykami polskiej poezji, wśród których znajdą się m.in. Joanna Oparek, Marcin Sendecki czy Marcin Baran.

Pojawią się także książki związane z patronem wydarzenia, takie jak wznowione przez wydawnictwo Znak tomy noblisty "Ziemia Urlo" i "Ocalanie", zbiór korespondencji patrona festiwalu i poety Tymoteusza Karpowicza z lat 1965–2003 czy premiera polskiego wydania książki Cynthii Haven "Czesław Miłosz: A California Life" i spotkanie z jej autorką, która wygłosi wykład mistrzowski.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują na nie wejściówki, które będą dostępne dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu na stronie kbfbilety.krakow.pl i za pośrednictwem aplikacji KBF: PLUS. Pełny program wydarzenia dostępny będzie wkrótce na stronie miloszfestival.pl. Siedzibą centrum festiwalowego będzie Pałac Potockich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najważniejsi poeci znów przyjadą do Krakowa. Pretekstem będzie Czesław Miłosz - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto