MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie znowu bez Szalom na Szerokiej. "Poczekajmy do następnego roku"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w Krakowie od ponad trzech dekad, a Szalom na Szerokiej to wydarzenie, które przyciąga co roku na Kazimierz tłumy
Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w Krakowie od ponad trzech dekad, a Szalom na Szerokiej to wydarzenie, które przyciąga co roku na Kazimierz tłumy Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od 23 do 30 czerwca na krakowskim Kazimierzu odbywać się będzie wielkie spotkanie z żydowską muzyką, kulturą, z opowieściami o dawnych mieszkańcach tego miejsca. Po raz 33. odbędzie się tu Festiwal Kultury Żydowskiej. W tym roku bez wielkiego plenerowego koncertu. „Szalom na Szerokiej to od ponad 30 lat wspólne celebrowanie pokoju i przyjaźni. Nie możemy jednakże narażać tych, którzy chcą okazać swój szacunek i miłość do wieloletniej kultury żydowskiej"- wyjaśniają organizatorzy FKŻ. To niejedyna zmiana na festiwalu.

Nie będzie Szalom na Szerokiej

Lubiany i tłumnie odwiedzany przez publiczność koncert Szalom na Szerokiej to już legenda Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wydarzenie co roku przyciąga tłumy, po raz pierwszy organizatorzy zrezygnowali z jego organizacji podczas pandemii, kiedy rygory dotyczące organizacji imprez masowych zmieniały się z dnia na dzień.

"Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej w Izraelu i na Bliskim Wschodzie. Chociaż nie angażujemy się w politykę, to ona niestety nas czasami dopada i wpływa na nasze decyzje - tłumaczą organizatorzy festiwalu. - Tak też jest w tym roku – dbając o wasze bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się zrezygnować z tegorocznego koncertu Szalom na Szerokiej. Sytuacja na Bliskim Wschodzie prowokuje wielu ludzi do zachowań skrajnych, a my nie chcemy narażać was na niebezpieczeństwo, ani chociażby na dyskomfort podczas koncertu, którego przesłaniem jest pokój".

Jak informują organizatorzy, decyzja została podjęta po konsultacjach z policją, strażą miejską, służbami ochrony.

"Stwierdziliśmy, że nie jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwa uczestnikom koncertu" - wyjaśniają.

Muzeum zamiast synagogi
Brak w tegorocznym programie koncertu Szalom na Szerokiej to niejedyna zmiana. Salą koncertową 33. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w miejsce synagogi Tempel stanie się Muzeum Inżynierii i Techniki przy ulicy św. Wawrzyńca 15.

"Jedna z najpiękniejszych krakowskich synagog – Tempel – która od niemal samego początku FKŻ była festiwalową salą koncertową – niestety wymaga remontu. Jej aktualny stan techniczny jest na tyle niepewny, że dbając o państwa bezpieczeństwo i komfort, zdecydowaliśmy się również w tym roku zorganizować koncerty w Muzeum Inżynierii i Techniki" - wyjaśniają organizatorzy. - "Jesteśmy pewni, że tak, jak my – wy również docenicie piękne industrialne wnętrze naszej sali koncertowej. A współczesna muzyka żydowska, zagrana w tych wnętrzach – zyska jeszcze inny, nowy wymiar".

33. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej: Koncerty, wystawy, spotkania

Tegoroczna edycja festiwalu, której przyświeca hasło "Shema Israel | Słuchaj Izraelu" i "ahava | miłość", odbywać się będzie od 23 do 30 czerwca.

Na 33. edycję FKŻ złożą się m.in. koncerty. Na Kazimierzu będzie okazja, by poznać różne oblicza współczesnej muzyki żydowskiej: od muzyki klezmerskiej, po tanga hebrajskie, od mistycznych pieśni i modlitw żydowskich, po rockowe wersje muzyki kantoralnej. W sumie będzie to piętnaście koncertów.

W Krakowie zabrzmią światowe prapremiery projektów stworzonych specjalnie z myślą o festiwalu, m.in.: koncert inauguracyjny w wykonaniu Mai Belsiztman i Cracow Golden Quintet, The Kadya Trio, The Sway Machinery, Bastarda Trio, Voices of Yemen, Alex Roth’s Cut The Sky, Maqamat: Adon Olam, Yemen Blues, nocny koncert Jarosława Bestera, koncert tang hebrajskich w wykonanie Warszawskiego Combo Tanecznego, klasykę muzyki klezmerskiej w wykonaniu Strauss Warschauer Duo, koncert na przywitanie Szabatu, a na finał – koncert MLDVy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie znowu bez Szalom na Szerokiej. "Poczekajmy do następnego roku" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto