Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motyle, goryle, beryle i trele - magiczne zaklęcie Szymborskiej wciąż działa [wideo]

Małgorzata Macul
Małgorzata Macul
Ilu z przemykających ulicą Krupniczą studentów wie, że dawniej ...
Ilu z przemykających ulicą Krupniczą studentów wie, że dawniej ... Łukasz Żołądź
Ilu z przemykających ulicą Krupniczą studentów wie, że dawniej mieściła się tu krakowska "kolonia literatów"? Pośród zgromadzonych wokół niej artystów bywała kiedyś Wisława Szymborska - poetka, która wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do Krakowa.

Więcej kultury w Krakowie


To właśnie w mieście Smoka Wawelskiego w styczniu 2011 roku ponownie uhonorowano twórczość Wisławy Szymborskiej, przyznając jej najwyższe odznaczenie nadawane za zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku kraju - Order Orła Białego.

O twórczości Wisławy Szymborskiej zrobiło się naprawdę głośno, kiedy to w 1994 roku przyznano pisarce Literacką Nagrodę Nobla "za poezję, która ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości" – jak swój werdykt uzasadnili członkowie Szwedzkiej Akademii.

Po przyznaniu tego najwyższego literackiego wyróżnienia poetka aż osiem lat kazała czekać czytelnikom na kolejny tomik wierszy zatytułowany "Chwila". W 2005 roku pojawił się nominowany do Literackiej Nagrody Nike "Dwukropek", a w 2009 - najświeższe dziecko noblistki - "Tutaj". Rok później amatorom jej poezji trafiła się nie lada gratka - czteropłytowe wydawnictwo, zawierające czytane przez autorkę wiersze, piosenki z tekstami noblistki oraz zarejestrowany na płycie DVD film dokumentalny Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Czasami życie bywa znośne - przewrotny portret Wisławy Szymborskiej".

Jeśli podczas zwiedzania ukochanego miasta noblistki komuś dopisze szczęście, będzie miał okazję spotkać Wisławę Szymborską, podziwiającą Kraków spod parasola jednej z kawiarenek przy Rynku Głównym. Nie znaczy to jednak, że poetka narzeka na nudę. Od wielu lat angażuje się w życie kulturalne dawnej stolicy, czytając na festiwalach literackich wiersze swoje i kolegów po piórze.

O przyjazd Wisławy Szymborskiej zabiegają instytuty polskie z całego świata. Starania Norymberczyków, którzy wpadli na pomysł recytowania po polsku wiersza "Urodziny" koordynuje Dom Krakowski. Sprawdźcie, jak z językiem polskiej poezji radzą sobie nasi sąsiedzi zza Odry.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto