Moim habitatem góry – malarstwo Beaty Zuby

Artykuł sponsorowany Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na wystawę „Beata Zuba. Przenikanie góry” – najnowszą z serii ekspozycji badających wątek przedstawiania gór w sztuce polskiej i japońskiej.

Malowania gór podejmowano się od zawsze, odkąd istnieje sztuka, zarówno w tradycji zachodniej, jak i dalekowschodniej. Początkowo w sztuce europejskiej idealizowane góry stanowiły element kompozycji – odległe, zamglone tła nowożytnych portretów i scen rodzajowych. Dopiero romantyzm uczynił je samodzielnym tematem sztuki nasyconym znaczeniami. Czy w XXI wieku malowanie gór jest jeszcze możliwe? Przecież fotografia cyfrowa i analogowa, kamera filmowa może przywołać zarówno realność gór, jak i wykreować ich trójwymiarowe wizje. Prezentowane na wystawie Przenikanie góry w Galerii Europa – Daleki Wschód wielkoformatowe kompozycje Beaty Zuby skupią naszą uwagę, nasze spojrzenie na wycinku wysokogórskich łańcuchów. Malowane, a właściwie rzeźbione w farbie skalne masywy zdają się rozrywać krosna, rozsadzać płótno. Kobaltowe, szare, czarne niczym asfalt, jarzące się bielą, zdają się zapisem, nie tyle przebytych w górach dróg, ile emocji ich autorki.

Prezentacja twórczości Beaty Zuby w Muzeum Manggha wpisuje się w dialog polsko-japoński: artystka z Krakowa, niezwykle wrażliwa na naturę, portretuje góry, będące równocześnie jednym z najważniejszych motywów kultury Japonii. O górskich obrazach Beaty Zuby, Krystyna Czerni pisze: „Gdyby szukać tym obrazom malarskich antenatów, byłby to pewnie Leon Wyczółkowski i jego seria tatrzańskich arcydzieł: gór malowanych niemal monochromatycznie, w czerni i bieli, o różnych godzinach, przy zmiennym oświetleniu. Monumentalne, silnie skadrowane ujęcia masywów skalnych mistrzowsko operują skalą i światłocieniem, dochodząc niemal do granic abstrakcji”.

Wystawa należy do projektu wystawienniczego „Góry”, w skład którego wchodzą kolejne trzy wystawy:
- „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski”
- „Z japońskiej kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Fudżi i inne góry”
- „Tatsuno Art Project: Góra. Zachwyt i groza”

Wystawy czynne do 22 października oraz 5 listopada bieżącego roku.
__________________________________________
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków
www.manggha.pl
www.facebook.com/MuzeumManggha
www.instagram.com/mangghamuseum/

Moim habitatem góry – malarstwo Beaty Zuby<br><br><br><br><br>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto