MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mirosław Chodacki z Krakowa projektuje bombki, które robią furorę na całym świecie

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Jolanta Tęcza-Ćwierz
Jolanta Tęcza-Ćwierz
Tradycyjne mikołaje, postaci z bajek, samochody, owoce, a nawet czaszki - Mirosław Chodacki z Krakowa tworzy bombki we wszystkich kolorach i kształtach. Niektóre z nich kosztują nawet kilkaset euro. Artysta wykonuje nawet najbardziej skomplikowane wzory, korzystając z tradycyjnych metod tworzenia. Jego prace trafiają m.in. do Wielkiej Brytanii, Austrii, Ukrainy, USA. Zobaczcie galerię bombek projektanta z Krakowa!

Na początku jest szkic

Na podstawie szkiców lub zdjęć od klientów artysta najpierw wykonuje rzeźbę z plasteliny. Trzyma ją na specjalnym patyczku, aby ciepło rąk nie niszczyło misternego kształtu. Kiedy model jest gotowy, musi zostać zaakceptowany przez klienta. Kolejnym etapem jest odlew gipsowy wyrzeźbionej figurki.

- Gipsową formę przekazuję do odlewni - mówi Mirosław. - Tam specjaliści wykonują jej kopię z aluminium. Model aluminiowy jest szczelny, wszystkie elementy muszą do siebie ściśle przylegać, chodzi o to, aby nie było widać łączenia - wyjaśnia artysta.

Pora na obróbkę szkła. Bombki powstają z długich rurek. Dmuchacz formuje je nad płomieniem na kształt kropli, nazywanej kluską lub oliwką.

- Pracujący nad bombkami fachowiec wie, z jaką siłą dmuchać, by szkło przyjęło kształt formy i nie pękło - mówi Mirosław. - Musi to robić pod odpowiednim ciśnieniem, na jednym oddechu. W ten sposób płynne szkło wypełnia formę i powstaje bombka.

Bombki studzi się w... ogniu

Bombki o niekonwencjonalnych kształtach studzi się... w ogniu, obniżając równomiernie temperaturę. Następnie przezroczystą bombkę pokrywa się od wewnątrz azotanem srebra. Czas na dekorowanie.

- Bombki maluje się ręcznie - mówi pan Mirek. - Dekorator otrzymuje wskazówki lub rysunek, jak mają wyglądać. Gotowe ozdoby posypuje się srebrzystym proszkiem.

W Europie królują owoce

Większe bombki powstają z kilku elementów, łączenia są jednak zupełnie niewidoczne. Jakie kształty są najmodniejsze? - W Ameryce najbardziej popularne są bombki tradycyjne: mikołaj, dziadek do orzechów, bałwanek czy choinka - wyjaśnia artysta. - W Europie królują owoce, zwłaszcza ananasy, które wykłada się w misach jako dekorację świąteczną. Rosjanie uwielbiają bombki z postaciami z rosyjskich bajek. Ostatnio robiłem serię o gadającym piecu i dziewczynce, której braciszka porwały łabędzie. Były też bombki z Maszą i Niedźwiedziem, a nawet z Wilkiem i Zającem.

Ceny niektórych egzemplarzy dochodzą nawet do kilkuset euro. Na tak wysoką cenę składa się głównie ręczna praca kilku osób.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mirosław Chodacki z Krakowa projektuje bombki, które robią furorę na całym świecie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto