Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy opowiedzieli się za budową Centrum Muzyki. "Wstyd dla miasta, że do tej pory nie powstał taki obiekt"

OPRAC.:
Julia Kalęba
Julia Kalęba
Na pytanie, czy w Krakowie powinien być obiekt stanowiący siedzibę dla miejskich zespołów muzycznych i orkiestr umożliwiający prowadzenie działalności kulturalnej, twierdząco odpowiedziało 81 proc. osób udzielających odpowiedzi przez formularze.
Na pytanie, czy w Krakowie powinien być obiekt stanowiący siedzibę dla miejskich zespołów muzycznych i orkiestr umożliwiający prowadzenie działalności kulturalnej, twierdząco odpowiedziało 81 proc. osób udzielających odpowiedzi przez formularze. materiały prasowe
Krakowianom zależy na powstaniu Centrum Muzyki, które będzie strefą koncertów i festiwali oraz domem pracy artystycznej - wynika z raportu magistratu stworzonego na podstawie formularzy w ramach konsultacji społecznych. Dyrektorzy miejskich instytucji kultury związanych z muzyką już zacierają ręce, ale wątpliwości wciąż budzi lokalizacja nowej placówki na mapie miasta.

FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach

Na pytanie, czy w Krakowie powinien być obiekt stanowiący siedzibę dla miejskich zespołów muzycznych i orkiestr umożliwiający prowadzenie działalności kulturalnej, twierdząco odpowiedziało 81 proc. osób. "Wstyd dla miasta, że do tej pory nie powstał taki obiekt" albo "wszystkie miasta mają takie miejsca, a Kraków nadal nie" - pisano w formularzach. Mieszkańcy byli jednak nieco mniej zgodni co do lokalizacji ewentualnego centrum.

Nowa instytucja kultury w Cichym Kąciku?

O ile większość odpowiadających zgodziła się, że Centrum Muzyki powinno powstać nieopodal ważnych instytucji społecznych (59 proc.), o tyle kwestia budowy placówki w otoczeniu zieleni podzieliła mieszkańców - za takim pomysłem opowiedziało się 46 proc. z nich, a przeciw - 42 proc. Tematem spornym pozostaje wciąż także pomysł budowy Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Tę lokalizację za znakomitą lub bardzo dobrą uznało 437 osób (40 proc.), podczas gdy w 666 ankietach (60 proc.) określono ją jako nietrafioną lub bardzo niedobrą.

Jak zaznacza jednak magistrat, część odpowiedzi dotyczących dokładnego umiejscowienia Centrum budzi wątpliwości co do poprawności uczestnictwa w procesie konsultacyjnym.

Do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK wpłynęło ponad 1 100 formularzy. W trakcie trwania konsultacji ten sam mieszkaniec Krakowa dostarczył do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego ok. 500 formularzy, które zostały wypełnione w bardzo podobny sposób, zawierały podobne zapisy oraz wręcz takie same odpowiedzi na pytanie odnoszące się do lokalizacji i otoczenia. Wszystkie te formularze wskazywały lokalizację Centrum Muzyki w Cichym Kąciku jako nietrafioną lub bardzo niedobrą. Ta grupa respondentów deklarowała przy tym minimalną chęć korzystania z oferty Centrum Muzyki.

- zwracają uwagę autorzy raportu.

Wątpliwości budzi także opinia „nie” w sprawie powstania Centrum w pobliżu terenów zielonych. Około 460 osób opowiedziało się bowiem za pozostawieniem Skansenu OSADA 2000 w swojej lokalizacji, a zapisy na formularzach konsultacyjnych odnosiły się nie do pytania ogólnego, a do konkretnej lokalizacji Centrum Muzyki w Cichym Kąciku.

W trakcie konsultacji mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania uwag, wniosków i propozycji za pomocą formularza konsultacyjnego, mogli także skorzystać z dwóch telefonicznych dyżurów ekspertów. Odbyło się również spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Krakowa zrealizowane w formule online, w którym uczestniczyły 72 osoby. Biorący udział w spotkaniu wyrazili poparcie dla budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

Strefa festiwali i dom pracy artystycznej

W procesie konsultacji społecznych uzyskaliśmy nie tylko potwierdzenie celowości i zasadności realizacji zamierzenia inwestycyjnego – budowy Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, ale i cenne sugestie dotyczące programu, użytkowania i oczekiwanej oferty Centrum Muzyki

- mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Krakowianie, którzy wzięli udział w konsultacjach, jako najważniejsze funkcje Centrum wskazali: dom – siedzibę pracy artystycznej miejskich zespołów Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia, strefę festiwali artystycznych, miejsce realizowania koncertów – głównie muzyki klasycznej i współczesnej, ale także miejsce prezentacji i debiutów artystycznych. Ważna dla mieszkańców jest także edukacja artystyczna i aktywności w kulturze dla różnych grup, zespołów, osób. W opinii krakowian Centrum Muzyki powinno być obiektem stałego kontaktu artystów z publicznością w formach określonych w działalności programowej.

- Mieszkańcy wskazywali przede wszystkim na konieczność zapewnienia w Centrum Muzyki właściwych warunków funkcjonalno-użytkowych dla zespołów artystycznych miejskich instytucji kultury: orkiestr Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii, takich jak sale prób, zaplecze techniczne, garderoby, magazyny, administracja oraz zapewnienie wysokiej jakości parametrów użytkowych sali koncertowej, zwłaszcza akustyki. Ostateczny kształt obiektu będzie obecnie uzgadniany i rozwijany stosownie do potrzeb przede wszystkim naszych zespołów, ale również oczekiwań Mieszkańców zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych – dodaje Katarzyna Olesiak.

Centrum Muzyki za dwa lata

Miasto chciałoby zakończyć inwestycję w Cichym Kąciku do końca 2023 r. I jak zaznacza, dla urealnienia procesu inwestycyjnego zostały zaplanowane trzy etapy - realizacja obiektów muzycznych, realizacja otoczenia z funkcjami oraz równolegle realizacja parkingu na 250 miejsc.

Cudem są tak liczne sukcesy krakowskiego środowiska muzycznego na arenie międzynarodowej w obliczu braku niezbędnej infrastruktury do codziennej pracy - zwraca uwagę Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis. - Konieczność budowy Krakowskiego Centrum Muzyki jest de facto likwidacją dotkliwego zapóźnienia cywilizacyjnego – tworzenie kultury wymaga odpowiedniej infrastruktury

- dodaje Adamus.

Rezultat konsultacji cieszy także innych dyrektorów miejskich instytucji kultury, które w Centrum Muzyki znajdą zarówno swoje siedziby, jak też odpowiednie miejsce do prowadzenia działalności.

Wraz z zespołem czuję satysfakcję, ze projekt Centrum Muzyki w Krakowie ma wreszcie szansę powodzenia, a zatem powstanie siedziba, faktyczny dom z autonomicznymi salami prób i zapleczem administracyjnym dla orkiestr miejskich

- mówi Jerzy Dybał, dyrektor Sinfonietty Cracovii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto