Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolski System Informacji Przestrzennej

Nit
Dyscyplinuje pracę, gwarantuje wzrost wydajności - mówił o MSIP prof. Tadeusz Chrobak<p>
Fot. Małgorzata NITEK
Dyscyplinuje pracę, gwarantuje wzrost wydajności - mówił o MSIP prof. Tadeusz Chrobak<p> Fot. Małgorzata NITEK
Pod koniec tego roku zakończy się praca nad elektroniczną bazą danych dotyczącą informacji o własności gruntów w całym obszarze Krakowa. W zaawansowanym stadium są kolejne bazy związane z uzbrojeniem terenu, rejestrem ...

Pod koniec tego roku zakończy się praca nad elektroniczną bazą danych dotyczącą informacji o własności gruntów w całym obszarze Krakowa. W zaawansowanym stadium są kolejne bazy związane z uzbrojeniem terenu, rejestrem przebiegu ulic. Ułatwi to pracę urzędnikom, zwiększy wydajność i oszczędności.

Kraków został także wybrany jako miasto pilotażowe do skonstruowania programu, łączącego rejestry ewidencji gruntów z rejestrami ksiąg wieczystych, czy podatków. Program jest finansowany po połowie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i Komitet Badań Naukowych. Jego wdrożenie i testowanie potrwa minimum dwa lata.

- Bogaty może nie mieć takiego systemu, ale biedny mieć musi, by funkcjonować oszczędnie i po gospodarsku. Co roku dokonywane jest 50 tys. zmian w ewidencji gruntów. Wdrożenie systemu to wzrost wydajności pracy w 20 proc. - mówił na wczorajszej konferencji prof. Tadeusz Chrobak, pracownik naukowy Zakładu Geodezji i Kartografii krakowskiej AGH, odpowiadający za wdrożenie Małopolskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Urzędzie Miasta Krakowa.

Maria Kolińska, zastępca dyrektora Wydziału Architektury, Geodezji i Budownictwa poinformowała, że udało się uregulować stan prawny 21 nieruchomości (10 w całości i 11 w częściach ułamkowych), które przeszły na własność Skarbu Państwa i będą komunalizowane. W 2001 roku ich liczba wzrosła do 24, przygotowana jest kompletna dokumentacja dla 29 kamienic, a następnych 20 znajduje się w przygotowaniu.

Tworzony od 1993 roku system ma usprawnić pracę urzędników. Prof. Chrobak nie wyklucza jednak powstania multimedialnego kiosku, w którym zwykły zjadacz chleba mógłby znaleźć informację o cenach gruntów, wolnych terenach budowlanych, czy o tym, co można tam wybudować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto