Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska: Kolejne ofiary wody

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
W ubiegly weekend podczas wypoczynku nad wodą utonęły dwie osoby: mieszkaniec okolic Tarnowa i Krakowa.

To już 8 ofiar śmiertelnych wody. 6 osób zostało uratowanych przez policjantów z Komisariatu Wodnego Policji, którzy podczas wakacji pełnią patrole nad wybranymi zbiornikami wodnymi.

Pierwsza ofiara to 15-letni chłopiec. 18 lipca wraz z dwoma kolegami pływali w Dunajcu w miejscowości Melsztyn. Nagle 15-latek gwałtownie wszedł pod powierzchnie wody. I przez dłuższą chwilę nie wypływał. Wystraszeni koledzy powiadomili policję.

Pomimo poszukiwań prowadzonych przez płetwonurków ze Straży Pożarnej ciała nie udało się odnaleźć i ze względu na późną porę i słabą przejrzystość wody akcję przerwano.

Następnego dnia około godziny 15:00 wyłowiono zwłoki chłopca.

Również w sobotę ok. godziny 17:00 dyżurny KPP w Wieliczce otrzymał zawiadomienie, że w Brzegach utonął mężczyzna, który przebywał nad wodą w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli. Po 40 minutach poszukiwań, jeden z płetwonurków wyłowił ciało 23-letniego mieszkańca Krakowa. Podjęta akcja reanimacyjna nie przyniosła żadnego efektu.


Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą: 
***Wybierać należy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytając instrukcje i przestrzegając zasad korzystania. Zawsze trzeba przestrzegać zasad określonych w regulaminach i stosować się do znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych, * Przed rozpoczęciem kąpieli dobrze jest zorientować się gdzie znajduje się ratownik – warto kąpać się tak, aby być widocznym dla ratownika, a w razie zagrożenia czy konieczności udzielenia pierwszej pomocy, skrócić czas na poszukiwanie jego "siedziby". W razie zagrożenia trzeba natychmiast wzywać pomoc, nie wolno jednak wszczynać fałszywych alarmów – na przykład dla żartu; w tym czasie ktoś inny może rzeczywiście potrzebować pomocy. Gdy widzimy, że ktoś tonie, wzywamy jak najprędzej ratownika. Osoby dorosłe umiejące dobrze pływać, mogą tonącemu podać z brzegu koło ratunkowe lub patyk, zachowując jednak ostrożność, aby samemu nie narazić się na utratę zdrowia lub życia, * Osoby, które korzystać będą ze sprzętu pływającego, muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych, * Statystyki pokazują, że bardzo często toną osoby, które pływają po spożyciu alkoholu. W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu. Stwarza to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Niebezpieczne są także brawura i chęć zaimponowania innym lub brak wyobraźni (na przykład skoki na główkę w nieznanych miejscach, które okazują się zbyt płytkie lub pełne skał i kamieni). Zdarza się także, że toną osoby wrzucone do wody przez innych uczestników kąpieliska (na przykład z pomostu) lub "przytapiane" dla głupiego żartu. Brak rozsądku w połączeniu z alkoholem i brawurą bywają niekiedy przyczynami tragedii. * Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach; dobrze jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami, z którymi przyszliśmy, * Przed wejściem do wody powinno się schładzać stopniowo, aby uchronić organizm przed szokiem termicznym, nie wolno wskakiwać do wody po dłuższym opalaniu się. Warto odczekać też chwilę po zjedzeniu posiłku, * Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych**; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

Porady przygotowała Anna Zbroja z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.






od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto