MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Pogotowie Jeżowe padło ofiarą internetowych oszustów

Katarzyna Janiszewska
Andrzej Kuziomski z jednym ze swoich podopiecznych
Andrzej Kuziomski z jednym ze swoich podopiecznych Michał Ostałowski
Krakowskie Pogotowie Jeżowe, ratujące pokiereszowane ssaki, padło ofiarą internetowych oszustów. W sieci pojawiły się strony (www. ratujjeze.bloog.pl) z numerem telefonu pogotowia, poradami, zdjęciami jeży oraz linkiem "Przekaż darowiznę". Rzecz w tym, że konto, które pod nim podano, nie miało nic wspólnego z krakowską fundacją i nigdy nie przekazało jej ani złotówki.

- Pogotowie jeżowe nie posiada swojej strony internetowej - mówi Andrzej Kuziomski, prowadzący ośrodek i fundację. - Nie mam czasu ani pieniędzy, aby ją założyć i prowadzić. Noc i dzień zajmuję się ponad 60 cierpiącymi i wymagającymi profesjonalnej opieki ssakami - wyjaśnia.

Na fałszywej stronie zamieszczono informację i zdjęcia skradzione z profilu Kuziomskiego na portalu Cafeanimal i galerii na Picasaweb. Właściciel pogotowia usiłował się skontaktować z twórcami jednej z fałszywych stron. Wysłał do nich maila, że oddaje sprawę do prokuratury. - Wtedy ze strony zniknął numer konta, ale ciągle widnieje adres mailowy, zainteresowani wysłaniem datków pewnie w ten sposób przekazują swoje dane - zauważa.

Według Michała Kondziora z biura prasowego małopolskiej policji, pogotowie padło ofiarą ewidentnego przestępstwa. Sprawcy bez zgody wykorzystali jego wizerunek. - Pan Kuziomski powinien się skontaktować z naszymi specami od przestępczości gospodarczej - podpowiada. Niestety, fałszywa strona internetowa wpędza pogotowie w tarapaty finansowe. Utrzymuje się ono bowiem wyłącznie z datków od społeczeństwa.

- Bez pomocy dobrych, wrażliwych na cierpienie jeży ludzi, ośrodek przestanie istnieć - mówi Kuziomski. - Darczyńcy trafiają do mnie m.in. po informacjach prasowych i telewizyjnych. Jestem im wszystkim ogromnie wdzięczny. To dzięki nim kupuję jedzenie jeżom (np. 3 tys. zł miesięcznie kosztują żywe drewnojady i mączniki) i opłacam skomplikowane operacje w klinice weterynaryjnej i leki. W styczniu Kuziomski założył fundację Igliwiak i konto pomocy dla jeży. - Niestety, od kiedy w internecie zaczęła działać fałszywa strona, cienka strużka finansów zaczęła wysychać - zaznacza twórca jeżowego pogotowia.

Jedyne prawdziwe dane to:

Fundacja IGLIWIAK,
nr konta: 92 1090 1665 0000 0001 1470 5423
ul. Kąpielowa 4, 30-434 Kraków
mail: [email protected]
Ośrodek Rehabilitacji Jeży Fundacji IGLIWIAK
Pogotowie Jeżowe
tel. 503 309 303

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto