MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowianie złożyli rekordową liczbę wniosków o dofinansowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Na początek 38 tysięcy zł

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Każdy, kto otrzyma dotację na założenie firmy, musi ją prowadzić przez minimum rok
Każdy, kto otrzyma dotację na założenie firmy, musi ją prowadzić przez minimum rok Piotr Idem / Polska Press
Od 11 do 15 marca tego roku mieszkańcy Krakowa złożyli 802 wnioski na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. To rekordowy wynik biorąc pod uwagę, ze w poprzednich latach tyle wniosków składano łącznie podczas dwóch terminów w jednym roku. Ci, którzy dostaną dofinansowanie, będą mieli do wydania do 38 tys. zł. Warunkiem bezzwrotnej dotacji jest utrzymanie działalności przez rok.

Szykuje się kolejny rekord

W ubiegłym roku podczas dwóch naborów złożono łącznie 725 wniosków, a w 2020 r. 565. W tym roku tylko pierwszego dnia składania wniosków do urzędu wpłynęło aż 230 dokumentów. Aktualnie wnioski zostały już zweryfikowane. Trwa wysyłanie powiadomień do osób, którym przyznano dofinansowanie. Liczbę osób, które otrzymały dofinansowanie, GUP poda pod koniec maja.

Ze statystyk GUP wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat najwięcej dofinansowań mieszkańcy miasta otrzymali w 2022 r. - 542. Rok wcześniej liczba dotacji wyniosła 423, a w 2020 r. 205. Wychodzi na to, że w tym roku padnie kolejny rekord.

Kto może starać się o bezzwrotną dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej?

Mogą to zrobić osoby posiadające status osoby bezrobotnej, zarejestrowane w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. Każdy wniosek o dotację jest sprawdzany merytorycznie przez komisję, która decyduje, które wskazane usługi bądź zakupy można z tej dotacji zakupić. To oznacza, że przyznana dotacja obejmuje jedynie rzeczy niezbędne do prowadzenia działalności przyszłemu przedsiębiorcy.

Minimum rok działalności

Każdy, kto otrzyma dotację na założenie firmy, musi ją prowadzić przez minimum rok. Po tym okresie należy się rozliczyć z wydanych pieniędzy. Jeśli przyszły przedsiębiorca zadeklarował zakup np. konkretnego wyposażenia lub sprzętu, to musi udokumentować ich nabycie. Beneficjent musi dotrzymać wszystkich warunków zawartych w umowie dofinansowania. Ich niedotrzymanie wiąże się z koniecznością zwrotu dotacji wraz z naliczonymi odsetkami ustawowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto