Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski pomnik odsieczy wiedeńskiej nie dla Wiednia. Władze odmówiły

Marcin Banasik
Władze Wiednia w specjalnym oświadczeniu wyjaśniły dlaczego nie chcą u siebie pomnika Jana III Sobieskiego. Takie stanowisko władz wiedeńskich nie przekonuje Piotra Zaparta, przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu i członka Bractwa Kurkowego w Krakowie. Przewodniczący Komitetu wysłał do władz Wiednia list, w którym stara się przekonać stronę austriacką do zmiany zdania. Nie chce jednak ujawniać szczegółów korespondencji, żeby nie zaostrzać relacji z władzami Wiednia.

Oświadczenie Przewodniczącego Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernsta Wollera dotyczące pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu

Kraków i Wiedeń łączą od lat przyjacielskie relacje, co najlepiej obrazuje wiele wspólnych projektów i działań, jak i istnienie Biura Miasta Wiednia w Krakowie. Oba miasta łączy również umowa o współpracy, która niedawno została ponownie przedłużona.

Wiedeń jest otwarty na zgodne z duchem czasu upamiętnianie historii i od lat tworzy liczne miejsca pamięci.

Choć w Wiedniu istnieje wiele miejsc związanych z Janem III Sobieskim (ulica Sobieskiego, plac Sobieskiego, kaplica Sobieskiego oraz liczne tablice pamiątkowe w kościołach), miasto zamierza wybudować na wzgórzu Kahlenberg nowy pomnik Jana III Sobieskiego.

Niezbędnym warunkiem wybudowania pomnika w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających, która to Rada została powołana do życia przez Miasto Wiedeń w 2017 roku. Owa Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu.

W związku z tym doszło do spotkania przedstawicieli obu miast na najwyższym szczeblu. 11 lipca 2018 roku prezydenci obu miast, Ludwig i Majchrowski, doszli do porozumienia, iż w związku z odmowną decyzją Rady co do pomnika, nie będzie on postawiony w Wiedniu. Znajdzie się jednak dla niego honorowe miejsce w Krakowie. Zamiast tego obaj prezydenci zgodzili się na propozycję Wiednia, aby miasto Wiedeń stworzyło projekt nowego pomnika i go wybudowało.

Wiedeń zaproponował również ogłoszenie międzynarodowego konkursu na miejsce pamięci dla Jana III Sobieskiego w Wiedniu, które odpowiadałoby dzisiejszym standardom. Konkurs miałby się odbyć w ścisłej współpracy z miastem partnerskim Wiednia, Krakowem. Pomnik miałby podkreślać historyczne związki w świetle ukierunkowanej na przyszłość europejskiej kultury upamiętniania. Wszelkie koszty pokryje Miasto Wiedeń. W tym konkursie będą również mogli wziąć udział polscy artyści. Miasto Kraków zostanie poproszone o oddelegowania jednej osoby do komisji konkursowej.

W trakcie przeprowadzania konkursu i przygotowań do budowy pomnika zostanie w zaplanowanym już na Kahlenbergu miejscu zainstalowana tablica pamiątkowa z następującym napisem:

„Bitwa na Kahlenbergu, 12 września 1683 roku, była kulminacją i punktem zwrotnym ścierania się dwóch imperiów, ekspandujących na zachód Osmanów i zmuszonych do defensywy Habsburgów. Dzięki europejskiemu przymierzu zawartemu w obronie Krakowa i Wiednia, w którym wiodąca rola przypadła królowi Polski Janowi III Sobieskiemu, udała się odsiecz miasta.

Ponad 50.000 ludzi z wielu różnych krajów straciło życie w tych walkach o Wiedeń.

Niech to wydarzenie pozostanie w pamięci aby ciągle nawoływać do pokojowej koegzystencji w Europie!”

Ponadto współpraca Krakowa i Wiednia zostanie pogłębiona poprzez wymianę partnerską szkół. W szkole partnerskiej w Krakowie mógłby również zostać postawiony przeznaczony dla Wiednia pomnik.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowski pomnik odsieczy wiedeńskiej nie dla Wiednia. Władze odmówiły - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto