Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków wypowiada wojnę ksenofobii i rasizmowi

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Urząd Miasta Krakowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem ...
Urząd Miasta Krakowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem ... Łukasz Żołądź
Urząd Miasta Krakowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Interkulturalni opracowują strategię walki z zachowaniami rasistowskimi i ksenofobicznymi w naszym mieście.

Czytaj też: Dyskryminacja kobiet w pracy


Stowarzyszenie Interkulturalni w partnerstwie z Urzędem Miasta Krakowa realizują projekt "Przeciwko rasizmowi i ksenofobii: wypracowanie miejskiej strategii zapobiegania i reakcji", dzięki któremu krakowianie łatwiej i szybciej będą mogli reagować na przypadki nierównego traktowania czy przemocy fizycznej.

Jeśli widzisz obraźliwy napis na murze, zgłoś to!

Mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z całkowitej anonimowości, zgłaszając takie zdarzenia i wysyłać zdjęcia miejsc, gdzie chuligani powypisywali rasistowskie hasła, gdzie zauważono dyskryminację ze względu na przynależność do grupy etnicznej, narodowościowej, gdzie doszło do przemocy fizycznej, obraźliwych wypowiedzi ustnych lub pisemnych czy zauważono obelżywe napisy na murach, zdjęcia, rysunki, filmy. Zgłaszać takie przypadki można za pomocą strony internetowej: www.open-krakow.pl.

- Poprzez stronę internetową mieszkańcy Krakowa będą mogli aktywnie włączyć się w walkę z nierównościami i wykluczaniem poszczególnych grup i jednostek z społeczeństwa. Wszystkie przysyłane zdjęcia będą publikowane w Alei Wstydu, a odpowiednie władze zostaną powiadomione o pojawieniu się obraźliwego napisu – informuje Iga Machalewska, wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia Interkulturalni.

W Krakowie dyskryminacja nie jest nagminnym problemem

Chodzi o stworzenie strategii walki z ksenofobią i rasizmem, która być może okaże się modelowym rozwiązaniem dla innych miast. - Nie oznacza to jednak, że w Krakowie ten problem jest nagminny, choć sygnały takie do nas docierają - mówi Magdalena Furdzik z Wydziału Spraw Społecznych UMK - Stowarzyszenie Interkulturalni wyszło do Urzędu Miasta z inicjatywą przeciwdziałania dyskryminacji, ale także profilaktyki i dbania o to, żeby w Krakowie było coraz mniej takich zachowań – dodaje Furdzik.

Fundatorem projektu "Przeciwko rasizmowi i ksenofobii: wypracowanie miejskiej strategii zapobiegania i reakcji" jest Trust for Civil Society for Central and Eastern Europe.

Zobacz też:

Kliknij w zdjęcie i zobacz fotogalerię z krakowskich wydarzeń




Stwórz z nami galerię MPK! [zdjęcia]
Lampiony rozświetliły Kraków [zdjęcia]
Szarikon, czyli hotel dla psów [zdjęcia]
Browar Lubicz reaktywacja [zdjęcia]
Dodaj artykuł
Dodaj zdjęcia
Dodaj imprezę
Bloguj z MM

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto