Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wspomnienie o Adamie Zagajewskim w rocznicę urodzin poety

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W rocznicę urodzin przyjaciele będą wspominać Adama Zagajewskiego
W rocznicę urodzin przyjaciele będą wspominać Adama Zagajewskiego Jerzy Doroszkiewicz
21 czerwca o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na ul. Rajska 1 spotkają się przyjaciele Adama Zagajewskiego oraz wielbiciele jego twórczości, by wspominać poetę w dniu jego urodzin.

"Wiersze-Wspomnienia-Muzyka" - pod takim tytułem odbędzie się spotkanie w bibliotece na ul. Rajskiej w Krakowie dedykowane Adamowi Zagajewskiemu, w dniu urodzin poety.

Wiersze Adama Zagajewskiego i wspomnienia o artyście przedstawią: Anna Arno, Wojciech Bonowicz, Marco Bruno, Xavier Farré, Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, ariel rosé, Mira Rosenthal, Krzysztof Siwczyk. Spotkanie uświetni Dmytra Hołoweńki, który zagra na gitarze klasycznej.

W trakcie wydarzenia Wydawnictwo a5 zaprezentuje książki Adama Zagajewskiego, w tym ostatnią pozycję pt. "Najwyższy człowiek świata", którą poeta poświecił swojemu przyjacielowi, także wybitnemu twórcy - Józefowi Czapskiemu.

Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie ul. Rajska 1, II piętro-hol. Wydarzenie poprowadzi Anna Czabanowska-Wróbel.

Adam Zagajewski od lat był jednym z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie, po wojnie wraz z rodziną trafił do Gliwic, stamtąd przyjechał na studia do Krakowa – psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Choć później przyszło mu mieszkać w wielu europejskich miastach, mówił o sobie: „jestem z Krakowa”. Tu mieszkał po powrocie z emigracji. W jednej z ostatnich rozmów mówił o swoim szczególnym sentymencie do krakowskich Plant.

Na przełomie lat 60. i 70. w Krakowie współtworzył grupę poetycką „Teraz”, którą później w historii literatury określano jako Nową Falę. Oprócz Adama Zagajewskiego do grupy należeli Julian Kornhauser, Stanisław Stabro, Jerzy Kronhold, Jerzy Piątkowski i Wit Jaworski, a z czasem dołączyli do niej Stanisław Barańczak i Ryszard Krynicki.

Zadebiutował w 1972 roku tomem poezji „Komunikat”, po którym opublikował jeszcze kilkanaście tomów wierszy, m.in.: „List. Oda do wielości”, „Jechać do Lwowa”, „Płótno”, „Ziemia ognista”, „Pragnienie”, „Powrót”, „Anteny”, „Niewidzialna ręka”, „Asymetria”, „Prawdziwe życie”.

W 1974 roku, wraz z Julianem Kornhauserem, wydał pierwszą książkę eseistyczną – „Świat nie przedstawiony”, będącą manifestem estetycznym i ideowym. Wśród najgłośniejszych książek eseistycznych Zagajewskiego wymienić należy „Drugi oddech”, „Solidarność i samotność” „Dwa miasta”, „Poeta rozmawia z filozofem” czy „Poezja dla początkujących” oraz ostatni tom z 2019 roku - „Substancja nieuporządkowana”, w którym istotną rolę zajmują rozważania o wolności.

W 1975 roku był jednym z sygnatariuszy "Listu 59" (listu otwartego intelektualistów polskich, którego sygnatariusze protestowali przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, m.in. wpisaniu do niej kierowniczej roli PZPR oraz wiecznego sojuszu z ZSRR), po którego podpisaniu został objęty zakazem druku. W latach 1982-2002 przebywał na emigracji we Francji.

Adam Zagajewski był laureatem wielu nagród literackich, m.in.: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004), Nagrody Heinricha Manna (2015), Griffin Prize (2016) i Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był kilkukrotnym finalistą nagrody Nike. Został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Orderem Legii Honorowej. W 2013 roku został uhonorowany Chińską Nagrodę Literacką Zhongkun, nazywaną chińskim Noblem. Od lat był jednym z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

W 2012 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej.

Poeta zmarł 21 marca 2021 roku w Krakowie. Został pochowany w krakowskim Panteonie Narodowym.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wspomnienie o Adamie Zagajewskim w rocznicę urodzin poety - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto