Kraków. Uniwersytet Papieski otworzył nowy rok akademicki - rok swojego 40-lecia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
W sobotę odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W tym roku studiuje na nim ponad 3 tys. studentów i doktorantów. - Nowy rok akademicki 2021/2022 rozpoczęliśmy w mieszanej formie prowadzenia zajęć. Co wymaga od nas wielkiej dyscypliny i także chrześcijańskiej dojrzałości. Gorąco o nie apeluję - mówił podczas inauguracji rektor uczelni ks. prof. Robert Tyrała. Zwrócił też uwagę, że 8 grudnia br. przypada 40-lecie erygowania Papieskiej Akademii Teologicznej przez papieża Jana Pawła II, a 11 stycznia 2022 roku - 625. rocznica erygowania Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej, z którego wywodzi się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

Inaugurację roku akademickiego rozpoczęła msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Przewodniczył jej oraz wygłosił homilię abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a zarazem Wielki Kanclerz UPJPII.

- Jak można być człowiekiem w tym dzisiejszym, tak zwanym postępowym świecie? W świecie, w którym człowiek ma żyć bez wiary, zgodnie z powiedzeniem - „jakby Boga nie było". Ma żyć, wyrzekając się rozumu. W epoce ogłoszonej jako czas „postprawdy", w epoce, w której bardzo często pragnie się budować sukces polityczny i poparcie społeczeństwa, budując swój program na fake newsach, niekiedy wprost ordynarnych kłamstwach. Jak żyć w czasie - jak być człowiekiem - w którym nie rozum ma decydować o sile argumentów, ale emocje? - mówił w sanktuarium abp Jędraszewski.

Metropolita odnosił się m.in. do Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian. Przywołał m.in. fragment tego listu: „zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów”.

- Im chcą oddawać chwałę, nie Bogu. Nie może być większego upokorzenia dla zdolności poznawczych człowieka, tak samo jak nie może bardziej upokarzać człowieka jego życie niemoralne, wynikające z tego, że człowiek odwraca się od jedynego Pana i Stwórcy wszystkiego. To z tego właśnie odwrócenia się od Boga ludzie czynią to, co się im czynić nie godzi - mówił abp Jędraszewski. Wskazał, że św. Paweł zwraca tu zwłaszcza uwagę na związku homoseksualne „w odniesieniu zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, którzy żyjąc właśnie tak, zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa”.

Hierarcha pytał w homilii: - Dlaczego ludzie się odwracają od Chrystusa? Dlaczego ich życie staje się jednym wielkim ośmieszeniem własnego rozumu? I w odpowiedzi abp Jędraszewski przytaczał słowa z książki „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II: „Dzieje się to po prostu dlatego, że odrzucono Boga jako Stwórcę, a przez to jako źródło stanowienia o tym, co dobre i co złe. Odrzucono to, co najgłębiej stanowi o człowieczeństwie, czyli pojęcie natury ludzkiej jako rzeczywistości, zastępując ją wytworem myślenia dowolnie kształtowanym i dowolnie zmienianym według okoliczności”.

W uroczystości uczestniczył m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, który dokonał w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji odznaczeniami państwowymi zasłużonych wykładowców i pracowników Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Minister Ćwik odczytał także list od prezydenta RP, skierowany do rektora oraz uczestników inauguracji.

„Uczelnie pełnią szczególną społeczną rolę, a ich misja pozostaje niezmienna od stuleci. Poszukiwanie prawdy, coraz lepsze rozumienie mechanizmów i zjawisk rządzących światem przyrody, badanie i opis wszelkich przejawów ludzkiej aktywności – to tylko niektóre najważniejsze zadania instytucji naukowych. Należy do nich także kształcenie elit i przekazywanie młodym pokoleniom akademickiego etosu" - napisał Andrzej Duda w okolicznościowym liście. Prezydent dodał też: "Uczelnie zajmują wyjątkowe miejsce wśród instytucji publicznych również dlatego, że właśnie podczas studiów w dużej mierze kształtują się postawy i poglądy młodych ludzi. Stąd tak ważnym elementem życia akademickiego jest otwartość na różne punkty widzenia i kultura debaty, w której poszukiwanie odpowiedzi na największe wyzwania współczesności oraz społeczne czy nawet polityczne zaangażowanie łączą się z właściwym naukowej refleksji zachowaniem poznawczego i emocjonalnego dystansu".

Podczas inauguracji odbyła się immatrykulacja studentów I roku.

Od trzech lat chęć studiowania na Uniwersytecie Papieskim podczas rekrutacji deklaruje prawie tysiąc osób. Prawdziwe oblężenie w ostatniej rekrutacji przeżył kierunek psychologia - w pierwszej turze przypadało siedem osób na jedno miejsce. Na kierunku digital media - kreatywność, analiza, zarządzanie o jedno miejsce konkurowały cztery osoby. Po trzech chętnych na miejsce odnotowano na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz na pedagogice.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli. Limit to 25 osób, jednak uczelnia – w odpowiedzi na to zainteresowanie - uruchomiła dwie grupy, czyli przyjęła 50 osób.

Uczelnie podkreśla, że ma obecnie wiele nowych specjalności, jak np. historia chrześcijaństwa na kierunku historia czy interwencja kryzysowa, poradnictwo rodzinne na kierunku nauki o rodzinie, albo etyka i filozofia - studia nauczycielskie, w ramach których można uzyskać uprawnienia nauczycielskie do nauczania etyki i filozofii we wszystkich typach szkół. Uruchomiono również nowy kierunek - muzyka kościelna. - Oczywiście UPJPII od dawna kształci w tym kierunku, ale były to studia międzyuczelniane prowadzone wspólnie z Akademia Muzyczną. Teraz to nowy kierunek naszej uczelni - wyjaśnia Marta Mastyło, rzeczniczka uniwersytetu.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Papieski otworzył nowy rok akademicki - rok swojego 40-lecia - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie