Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tramwaj do Mistrzejowic. Dziś bitwa w radzie miasta. Prezydent pisze list i straszy konsekwencjami

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Dziś na sesji Rady Miasta może dojść do próby zahamowania budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. Część radnych wspiera protestujących. Miasto ma jednak podpisaną umowę z wykonawcą, za której zerwania grożą kary. List prezydenta na kolejnych slajdach.
Dziś na sesji Rady Miasta może dojść do próby zahamowania budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. Część radnych wspiera protestujących. Miasto ma jednak podpisaną umowę z wykonawcą, za której zerwania grożą kary. List prezydenta na kolejnych slajdach. PPG
Dziś na sesji rady miasta dojdzie do dyskusji na temat budowy linii tramwaju do Mistrzejowic. Wywołała on protest przeciwko wycince drzew na jego trasie. Ta już ruszyła, ale pojawił się pomysł by oddolną inicjatywą uchwałodawczą inwestycję wstrzymać. Są radni gotowi poprzeć ten pomysł. To oburza urzędników i prezydenta Jacka Majchrowskiego. Prezydent Krakowa wystosował list do Rady Miasta Krakowa, w którym przestrzega przed konsekwencjami wycofania się z inwestycji.

Wycinka drzew w rejonie ul. Młyńskiego trwa od kilku dni. Mieszkańcy protestują, urzędnicy zapewniają, że nie chcą wyciąć wszystkich planowanych do likwidacji drzew, protestujący nie są zadowoleni z tych rozwiązań, chcą poważnych korekt w inwestycji i... taka sytuacja ciągnie się od miesięcy. Były konsultacje, ale problem nie zniknął.

List Jacka Majchrowskiego

Urzędnicy wczoraj opublikowali tekst, który ma przekonać mieszkańców i radnych, że wycofanie się z inwestycji będzie katastrofą dla Krakowa:

"Wypłata odszkodowań w wysokości ok. 200 mln zł, rezygnacja z wyczekiwanej od lat inwestycji, a także ograniczenie możliwości wykonania innych inwestycji miejskich – takie mogą być konsekwencje przyjęcia przez radnych zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, wstrzymujące finansowanie budowy tramwaju do Mistrzejowic. List w tej sprawie przed sesją Rady Miasta Krakowa wystosował prezydent Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał, że zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas spotkań z mieszkańcami prace, które rozpoczęły się 3 lipca, dotyczą odcinka, który wzbudzał najmniejsze kontrowersje: od ronda Polsadu do ronda Młyńskiego. Są one prowadzone przy udziale nadzoru ornitologicznego, przyrodniczego i dendrologicznego. Do 31 lipca zostaną przedstawione możliwe zmiany projektowe postulowane przez stronę społeczną, uzgodnione z właściwymi służbami miasta, tzn. MIR, ZTP, ZZM oraz gestorami sieci infrastruktury technicznej.

Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę, że inwestycja jest realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, z zaangażowaniem wielu partnerów finansujących, m.in.: PFR Funduszu Inwestycji Samorządowych, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Banku PKO SA.

Zmiana w Wieloletniej Prognozie Finansowej mogłaby skutkować wycofaniem się banków z finansowania inwestycji oraz żądaniem przed podmiot prywatny odszkodowania ze strony miasta. Szacuje się, że w tym przypadku miasto musiałoby wypłacić kwotę ok. 200 mln zł. To oznaczałoby faktyczną rezygnację z budowy tramwaju, a także mogłoby skutkować koniecznością rezygnacji z innych zaplanowanych inwestycji. W liście prezydent przypomniał także, że narażenie budżetu miasta na znaczną szkodę majątkową poprzez nadużycie uprawnień, jest przestępstwem zagrożonym karą z art. 296 par. 1–2 k.k.

Ewentualne wycofanie się radnych z finansowania inwestycji nadszarpnie też wizerunek Krakowa jako wiarygodnego partnera i uniemożliwi w przyszłości negocjowanie realizacji kolejnych inwestycji w formule PPP, np. wymiany oświetlenia ulicznego."

Linia do Mistrzejowic i wycinka. Dbają o ptaki

Równocześnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa pisze, że dba o ptaki w związku z wycinką drzew

"Trwające obecnie prace objęte są stałym nadzorem ornitologicznym i przyrodniczym. Przed rozpoczęciem prac związanych z wycinką, sprawdza się czy drzewa nie są zamieszkałe przez zwierzęta.

Kraków. Tramwaj do Mistrzejowic. Dziś bitwa w radzie miasta. Prezydent pisze list i straszy konsekwencjami
ZDMK

Kontrolę przeprowadzają eksperci przyrodnicy, a wszelkie prace prowadzone są pod ciągłym nadzorem kierownictwa budowy. Drzewa są usuwane jedynie w przypadku stwierdzenia braku obecności na nim zwierząt.

Prace przygotowawcze wraz z niezbędną wycinką prowadzone są zgodne z Decyzją Środowiskową, która nakłada na wykonawcę obowiązek nadzoru ornitologicznego podczas wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Dodatkowo, zgodnie z Decyzją derogacyjną, obecny jest wymagany nadzór przyrodniczy, w którego skład wchodzi ornitolog.

Kontrolę przeprowadzają eksperci przyrodnicy i wszelkie prace prowadzone są pod ciągłym nadzorem kierownictwa budowy.

Teren budowy jest odpowiednio zabezpieczony, a ogrodzenia są ustawiane w niezbędnym zakresie."

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto