Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Teatr Ludowy zaczyna sezon spektaklem "Doktor Dolittle"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Doktor Dolittle” w reż. Maćko Prusaka w Teatrze Ludowym
„Doktor Dolittle” w reż. Maćko Prusaka w Teatrze Ludowym Joanna Urbaniec / Polska Presspolska Press"
Lekarz, który posiadł umiejętność porozumiewania się ze zwierzętami zagości na scenie Teatru Ludowego. W spektaklu Maćko Prusaka doktor Dolittle uratuje cyrkowe zwierzęta. Barwne i pełne empatii przedstawienie dla młodych widzów to pierwszy tytuł sezonu nowohuckiego teatru. Premiera 24 września.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Doktor Dolittle jest lekarzem, który mieszka w małym, angielskim miasteczku. Oprócz tego, że leczy ludzi, pomaga też wszystkim zwierzętom, które tego potrzebują. Każdy zwierzak - zbłąkany pies, ptak ze złamanym skrzydłem, mama lisica ze swoimi dziećmi - może liczyć tu na schronienie, posiłek i opiekę. Doktor tak bardzo lubi swoich podopiecznych, że udaje mu się nauczyć języka zwierząt. Dzięki temu staje się bardzo popularny wśród wszystkich czworonożnych, skrzydlatych, pływających i pełzających stworzeń w okolicy. Z każdej strony ciągną do doktora tłumy chorych lub pokrzywdzonych zwierząt, a dobry doktor nikomu nie potrafi odmówić pomocy.

Historię niezwykłego lekarza, który poznał język zwierząt – doktora Dolittle, tytułowego bohatera cyklu powieści dla dzieci autorstwa Hugh Loftinga, na deski Teatru Ludowego przeniósł Maćko Prusak. Reżyser doskonale znany jest młodym widzom nowohuckiej sceny, choćby ze spektaklu „Pippi” o niepokornej rudowłosej dziewczynce.

- Chciałem przypomnieć historię doktora Dolittle, ponieważ jest rzadko wystawiana na deskach teatralnych. W ostatnich latach były hollywoodzkie filmy opowiadające tę historię, ale spłycone i dalekie od oryginału Hugh Loftinga – wyjaśnia Maćko Prusak.

Spośród dwunastu powieści, które złożyły się na serię „Doktor Dolittle”, na potrzeby spektaklu zaadaptowana została opowieść o „Cyrku doktora Dolittle”. Przygotowała ją Marta Giergielowicz.

- Doktor Dolittle jest obdarzony nieprawdopodobną empatią, zrobi wszystko, narażając się nawet na łamanie prawa, by pomóc zwierzętom. Chciałbym, by był wzorem do naśladowania dla młodego widza. Warto o tym przypominać i uwrażliwiać, w szczególności młodego widza, na empatię do zwierząt. Wszystkich zwierząt – mówi reżyser. – Doktor gromadzi w domu zwierzęta, tworząc swego rodzaju komunę, w której wszyscy czują się bezpiecznie. To także jest pole do interpretacji dla widza. Ciekawi mnie, z jakimi myślami wyjdzie po spektaklu.

Na scenie pojawią się: Patrycja Durska, Andrzej Franczyk, Krzysztof Górecki, Wojciech Lato, Maciej Namysło, Jan Nosal, Piotr Piecha, Karol Polak, Robert Ratuszny, Mateusz Trzmiel, Jacek Wojciechowski oraz gościnnie Maria Wróbel.

- Kocha zwierzęta, potrafi z nimi rozmawiać, jest, na dzisiejsze czasy, osobą oświeconą – mówi o swojej postaci Karol Polak, tytułowy doktor. – Dobro, empatia, wrażliwość na drugiego człowieka i na zwierzęta to jego podstawowe cechy. W jego domu znajdują się zwierzęta z problemami: kaczka ze złamanym skrzydełkiem, świnka, która nie była dobrze traktowana w gospodarstwie. Każde zwierzę nosi w sobie smutną historię, ale dzięki doktorowi maja możliwość, by żyć godnie i cieszyć się życiem. Podczas tworzenia spektaklu często dotykaliśmy tematu, skąd wzięła się u doktora Dolittle umiejętność komunikowania się ze zwierzętami. Wydaje mi się, że narodziła się ona podczas procesu nieustanego badania zwierząt, ich ruchów, zachowań. Na pewno doktor potrafi sie z nimi komunikować, ale czy potrafi rozmawiać ze zwierzętami? Tego nie zdradzę.

Niezwykle plastyczna i barwa scenografia to dzieło Marty Śniosek-Masacz, która jest także twórczynią kostiumów do spektaklu.

„Doktor Dolittle” to kolejne przedstawienie Teatru Ludowego adresowany do młodego widza. Sztuka, którą nowohucki teatr otwiera sezon, jest jednym z kilku tytułów, jakie zaproponuje w najbliższym sezonie młodym wielbicielom sztuki scenicznej. Już wkrótce na deskach Teatru Ludowego pojawi się Piotruś Pan, a z końcem roku Calineczka. W ten sposób Ludowy przygotowuje się na otwarcie Teatralnego Instytutu Młodych (TIM), który będzie miał swoją siedzibę w zrewitalizowanym budynku dawnej sceny Stolarnia. Zgodnie z zapowiedziami, TIM zaprosi widzów wiosną przyszłego roku.

- Mam nadzieję, że tak dużo premier dziecięcych będzie dla nas dobrą wróżbą na otwarcie trzech scen Teatralnego Instytutu Młodych, który w całości będzie dedykowany młodym widzom i scenie dziecięcej. Chciałabym, żeby wypełnił on lukę teatru dla nastolatków – mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego.

„Doktor Dolittle” będzie miał swoją premierę 24 września na dużej scenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Teatr Ludowy zaczyna sezon spektaklem "Doktor Dolittle" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto