Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policja alarmuje: kieszonkowcy grasują w mieście

Piotr Rąpalski
archiwum Polskapresse
W gorączce przedświątecznych zakupów krakowianie zapominają o bezpieczeństwie swoich torebek i portfeli. A kieszonkowcy tylko na to czekają. Już w listopadzie drobnych kradzieży w sklepach i galeriach handlowych policja odnotowała prawie 400. W grudniu, im bliżej Wigilii, liczba ta mogła się już podwoić.

Czytaj także: Kraków: nie będzie rewolucji w MPK?

Statystyki nie oddają jednak skali problemu, bo wielu okradzionych nie zgłasza przestępstw na policję. Nie wierzą w odzyskanie swojej własności i nie mają czasu składać zeznań na komisariacie. Policja przyznaje, że ujęcie złodziei na gorącym uczynku jest bardzo trudne. Mundurowym pozostaje apelować do mieszkańców o czujność. To samo robią galerie handlowe.

Panią Magdalenę Gawrońską okradziono ostatnio w Galerii Krakowskiej. - Miałam 2 tys. zł na czynsz i zakupy. Zorientowałam się dopiero po wyjściu ze sklepu - mówi kobieta. Miała jednak szczęście. - Gdy rozpaczałam nad stratą, ochroniarze złapali złodziejkę z kilkoma portfelami. Cudem odzyskałam zgubę - dodaje pani Magdalena. Dziwi się, że dała się podejść kieszonkowcowi. W barze przy ul. Karmelickiej, w którym pracuje, sama rozlepiała naklejki ostrzegające przed takimi złodziejami.

Pani Magda pamięta, że złodziejka była elegancko ubrana. Nie wzbudzała podejrzeń. Kilka razy w sklepie ją potrąciła, grzecznie przepraszając. Wtedy musiało dojść do kradzieży.

- Najczęściej kieszonkowcy aranżują jakąś sytuację, aby odwrócić naszą uwagę - pytają o coś, wywołują jakieś zdarzenie lub tworzą tzw. sztuczny tłok - mówi Katrzyna Padło z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji. - Kiedy obserwujemy to, co się dzieje, jeden z członków grupy dokonuje kradzieży i przekazuje "łup" innej osobie, która natychmiast odchodzi z miejsca przestępstwa - dodaje.

Dlatego tak trudno udowodnić kradzież, nawet gdy poszkodowany od razu się zorientuje, że padł jej ofiarą. Wskazany złodziej najczęściej nie ma już przy sobie "fantów".

Złodzieje atakują też, gdy odpoczywamy podczas zakupów w kawiarniach. Często przewieszamy torby i plecaki przez oparcie krzesła. Złodziej podchodzi, nakrywa oparcie kurtką, a zabierając ją, bierze też naszą własność To metoda "na parawan". Innym sposobem jest przecinanie pasków torebki. Najczęściej zdarza się to w tłoku.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Sylwester w Krakowie 2011/2012: sprawdź oferty klubów, imprezy oraz ceny!

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto