Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Planują połączenie kolejowe do Nowej Huty Przyszłości [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Planowane połączenie kolejowe ma dochodzić do przystanku na terenie Nowej Huty Przyszłości.
Planowane połączenie kolejowe ma dochodzić do przystanku na terenie Nowej Huty Przyszłości. Nowa Huta Przyszłości
W tym roku miasto planuje ogłosić przetarg na opracowanie koncepcji budowy połączenia kolejowego od linii kolejowej nr 95 do przystanku Kraków Nowa Huta Przyszłości (przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak ma wyglądać zagospodarowanie tego strategicznego dla miasta obszaru nauki, biznesu i wypoczynku).

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

W urzędzie nie wskazują, jaki miałby być dokładny przebieg nowego połączenia kolejowego.

Przebieg i parametry połączenia będą przedmiotem analiz w ramach zamówienia. Linia mogłaby być dodatkowym połączeniem obsługiwanym w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej

- wyjaśniają w krakowskim magistracie.

Przekonują tam, że celem wpisania tego zadania do budżetu miasta jest weryfikacja techniczna i funkcjonalna możliwości realizacji połączenia wskazanego w Studium wykonalności Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na terenie Krakowa. - Połączenie takie zostało uwzględnione w jednym z wariantów rozwoju SKA zweryfikowanych pozytywnie pod względem efektywności ekonomicznej. Należy jednak zaznaczyć, że na razie jest za wcześnie na podawanie terminu realizacji połączenia i nie jest możliwe określenie kosztów ani sposobu finansowania tej inwestycji - wyjaśniają w urzędzie.

Nowa trasa kolejowa do Nowej Huty Przyszłości miałoby prowadzić od od linii kolejowej nr 95 (łączy stację Kraków Mydlniki ze stacją Podłęże, przebiegająca m.in. przez Nową Hutę). Studium wykonalności SKA na terenie Krakowa zawiera propozycję połączenia z lotniska do Nowej Huty Przyszłości z przystankami m.in. w rejonie Bronowic, al. 29 Listopada, Prądnika Czerwonego, Nowej Huty, Luboczy.

Przypomnijmy, że pro­jekt stra­te­gicz­ny "Kra­ków Nowa Huta Przy­szło­ści" za­kła­da re­ali­za­cję czte­rech od­ręb­nych zadań in­we­sty­cyj­nych:

  • - Parku Na­uko­wo-Tech­no­lo­gicz­nego "Bra­ni­ce",
  • - Cen­trum Lo­gi­stycz­no-Prze­my­sło­wego "Rusz­cza",
  • - Cen­trum Wiel­ko­ska­lo­wych Ple­ne­ro­wych Wy­da­rzeń Kul­tu­ral­nych "Bło­nia 2.0" (na terenie po­ło­żo­nym na gra­ni­cy dwóch daw­nych wsi, które dziś są czę­ścią Kra­ko­wa - Woli Ru­siec­kiej i Bra­ni­c). Pro­po­zy­cja pro­jek­tu prze­wi­du­je też po­wsta­nie tam boisk wie­lo­funk­cyj­nych, kor­tów te­ni­so­wych, pola do mini golfa, skate parku, placu zabaw oraz stre­fy food-truc­ków. Ca­łość wzbo­ga­cić mają takie roz­wią­za­nia jak in­te­li­gent­ne ławki so­lar­ne z punk­ta­mi ła­do­wa­nia oraz z do­stę­pem Wi-Fi czy sta­cje ła­do­wa­nia sa­mo­cho­dów elek­trycz­nych.
  • - Cen­trum Re­kre­acji i Wy­po­czyn­ku "Przy­la­sek Ru­siec­ki" - tam wokół zbior­ni­ka wodnego numer 1 znaj­dzie się no­wo­cze­sne ką­pie­li­sko z pro­me­na­dą i nową drogą do­jaz­do­wą. Po­ja­wią się też in­sta­la­cje od­na­wial­nych źró­deł ener­gii oraz in­te­li­gent­ne sys­te­my za­rzą­dza­nia. Po­nad­to Przy­la­sek Ru­siec­ki wzbo­ga­ci się też o sa­ni­ta­ria­ty, prze­bie­ral­nie i po­miesz­cze­nia do prze­cho­wy­wa­nia sprzę­tu wod­ne­go. Nie za­po­mnia­no także o węd­ka­rzach, dla któ­rych po­ja­wią się spe­cjal­ne po­mo­sty. Będą rów­nież miej­sca do cu­mo­wa­nia łodzi, punk­ty wi­do­ko­we, bo­iska, plac zabaw czy ha­ma­ki. Po­ja­wi się tam też m.in. oświe­tle­nie te­re­nu i urzą­dze­nia zwią­za­ne z za­pew­nie­niem bez­pie­czeń­stwa dla wy­po­czy­wa­ją­cych. W dal­szej per­spek­ty­wie pla­no­wa­ne są też inne in­we­sty­cje na po­zo­sta­łym ob­sza­rze Przy­la­sku. W pół­noc­nej czę­ści za­pla­no­wa­no wstęp­nie wy­bu­do­wa­nie parku edu­ka­cyj­ne­go, ma­ją­ce­go peł­nić rolę skan­se­nu. W dal­szej przy­szło­ści moż­li­we jest też po­wsta­nie w tej oko­li­cy term, po­nie­waż stwier­dzo­no tu wy­stę­po­wa­nie źró­deł geo­ter­mal­nych. Trwa­ją po­szu­ki­wa­nia in­we­sto­ra, który byłby za­in­te­re­so­wa­ny utwo­rze­niem ta­kie­go obiek­tu.

Koncepcja połączenia kolejowego od linii kolejowej nr 95 do przystanku Kraków Nowa Huta Przyszłości ma powstać w ramach zadania "Koncepcje programowo-przestrzenne rozwoju systemu transportu", na które w budżecie miasta na 2021 r. zarezerwowano 4,3 mln zł. Pieniądze z tego zadania mają zostać także przeznaczone m.in. na utworzenie koncepcji linii tramwajowych: wzdłuż al. Słowackiego (Nowy Kleparz - plac Inwalidów), Prokocim Szpital – os. Rżąka, Mały Płaszów – Rybitwy, a także budowy Trasy Balickiej (z lotniska w Balicach do ul. Armii Krajowej) i węzła komunikacyjnego w rejonie Luboczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Planują połączenie kolejowe do Nowej Huty Przyszłości [WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto